Śledztwo w sprawie wystawy w Galerii Dobro będzie kontynuowane

Śledztwo w sprawie wystawy w Galerii Dobro będzie kontynuowane
W Galerii Dobro wystawiono prace, które miały znieważać godło i obrażać uczucia religijne. Śledztwo w tej sprawie zostało wznowione
Fot. MOK Olsztyn / Galeria Dobro

W środę Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał komunikat, w którym napisano, że decyzja prokuratora o zawieszeniu śledztwa zostaje uchylone. Tym samym sprawa będzie kontynuowana.

30 września 2019 roku prokurator z Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe zawiesił śledztwo w sprawie wystawy w Galerii Dobro. Badane w nim są trzy wątki: czy podczas wystawy doszło do znieważenia godła Rzeczpospolitej Polskiej poprzez namalowanie na jednym z obrazów wizerunku orła białego z motywem fallicznym (czyn z art. 137 kk.), czy doszło do obrazy uczuć religijnych (chodzi o inny obraz przedstawiający nagą, ukrzyżowaną kobietę z motywami fallicznymi) a także czy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie nie dopełnił obowiązków służbowych poprzez nie podjęcie działań mających na celu usunięcie z galerii prac, które obrażają uczucia religijne i znieważają godło.

Jak się dowiedzieliśmy, prokurator zawiesił śledztwo, ponieważ nie zdołano przeprowadzić niezbędnych czynności procesowych. Chodzi o to, że nie przesłuchano w charakterze świadka Wojciecha K., ponieważ malarz na stałe mieszka w Brazylii. Prokurator zwrócił się do Konsulatu RP w Kurytybie o pomoc w wykonaniu tej czynności. I właśnie przeciąganie się w czasie tej czynności uniemożliwiło kontynuowanie postępowania.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 28 październiku 2019 r. uchylił zaskarżone postanowienie i tym samym zwrócił sprawę prokuraturze do dalszego prowadzenia, bowiem nie stwierdził podstaw prawnych, które mogłyby uzasadnić zawieszenie postępowania.

W ocenie Sądu sam fakt, iż przesłuchanie świadka Wojciecha K. w drodze pomocy prawnej wiąże się z pewnymi utrudnieniami oraz dłuższym czasem jej wykonania, nie stanowi sytuacji, w której prowadzenie śledztwa jest w ogóle niemożliwe i nie uzasadnia zawieszenia postępowania przygotowawczego – powiedział Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Ponadto sąd w swoim postanowieniu zwrócił uwagę, że sprawa dotyczy trzech czynów i przynajmniej jeden z nich może być kontynuowany.

Możliwe jest dalsze jego prowadzenie chociażby w odniesieniu do przestępstwa z art. 231 §1 kk, tj. niedopełnienia obowiązków przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Jeśli śledztwo nie dostarczy podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, to postępowanie karne zostanie umorzone – zauważył Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Przypomnijmy, że wystawa „Polacy Europy” była zorganizowana w Galerii Dobro w czasie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu prokuratury przez posłów oraz olsztyńskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2019-11-08 18:29:58 37.47.*.*
  Jak ktoś nie ma jaj to i nie ma ,,czuja". Nie zachował czujności proletariackiej - jak mówi moja Babcia. Musi ponieść konsekwencje. Artystę to dotyczy przede wszystkim. To on kształtuje nasz patriotyzm. Wstyd Panie dyrektorze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Dociekliwy 2019-11-06 21:10:54 37.47.*.*
  Redakcja usunęła artykuły o wzroście opłat za śmieci i podatku od nieruchomości. Dlaczego?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • markor 2019-11-06 20:08:42 95.160.*.*
  Niech te tęczowe dziadostwo artystyczne pojedzie do kraju muzułmańskiego i zrobi taki obraz z allahem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Janusz Pisiewicz 2019-11-06 19:44:15 109.241.*.*
  No niestety, wystawa nie przeszła kolaudacji na Nowogrodzkiej...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Młoda 2019-11-06 15:29:22 37.47.*.*
  Oby orzeł z genitaliami obok wieży ratuszowej nie stał się wizytówką Olsztyna. Ci którzy spośród Państwa którzy chcieliby aby tą wizytówką był betonowy dom lub tramwaj drogo się zawiodą. Chyba wolny artysta szybciej trafi przed Tam idę niż Bob Budowniczy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 10
 • Młoda 2019-11-06 15:24:57 37.47.*.*
  Zabawa w kotka i myszkę? Chyba nie. Toczy się walka między dobrem i złem. Walka między PRL-em a IV RP. To że takie są postanowienia oznacza że w Prokuraturze jeszcze za mało wymienili działaczy a do Sądu Okręgowego już dotarła dobra zmiana.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 12
 • Ryszard Ochódzki 2019-11-06 15:02:37 37.47.*.*
  Czy prokuratura ma nadmiar wolnego czasu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1