Sędziowie uważają, że nowa KRS nie istnieje!

Sędziowie uważają, że nowa KRS nie istnieje!
Zdaniem sędziów ze stowarzyszenia Iustitia Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, został wybrany do nowej KRS niezgodnie z prawem, bowiem jego kandydaturę cofnęło 5 sędziów. Tym samym KRS nie powinna istnieć
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zakwestionowali wybór Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie do nowej KRS. Co za tym idzie, uważają, że Krajowa Rada Sądownictwa nie istnieje, ponieważ nie ma wymaganej liczby sędziów-radnych.

Nie milkną echa sporu o polskie sądownictwo. Po tym jak Kancelaria Sejmu upubliczniła wnioski poparcia do nowej KRS, komunikat postanowiło wydać stowarzyszenie Iustitia zrzeszające polskich sędziów.

Z opublikowanych list wynika, że nie ma Krajowej Rady Sądownictwa, ponieważ Maciej Nawacki nie zebrał wymaganej liczby 25 podpisów sędziów. Na jego liście widnieje 28 podpisów, w tym jego własny, a przed formalnym przekazaniem listy Marszałkowi Sejmu 5 sędziów z listy złożyło oświadczenia o wycofaniu poparcia.

– możemy przeczytać w komunikacie.

Jeszcze do niedawna media podawały informacje o czterech sędziach, którzy wycofali poparcie Maciejowi Nawackiemu. Jak jednak podają przedstawiciele Iustitii, była też jeszcze jedna osoba.

Ostatecznie głosy poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego wycofało pięciu sędziów – powiedział w rozmowie z nami sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Są to: Anna Pałasz, Katarzyna Zabuska, Joanna Urlińska, Krzysztof Bieńkowski i Katarzyna Jerka.

Maciej Nawacki nie krył się z tym, że sam udzielił sobie poparcia. Bartłomiej Przymusiński dodaje, że jego również nie powinien być liczony.

W tym przypadku nie chodziło o głosowanie, a o udzielanie poparcia. Oczywistym jest, że jeżeli procedura przewiduje, że określony kandydat musi mieć poparcie, to powinno to być poparcie zewnętrzne, a nie własne. Trudno wyobrazić sobie, że ktoś, kto kandyduje, mówi, że popiera sam siebie. Jeżeli ustalono przepisy, że ma być 25 podpisów popierających kandydaturę określonej osoby, to muszą być to bez wątpienia inne osoby, niż sam kandydujący – wyjaśnił Bartłomiej Przymusiński.

Sędziowie z Iustitii dodają, że w tej sytuacji Nawacki nie mógł być zgłoszony jako kandydat do KRS, a tym samym wybór całej rady jest wadliwy.

Należy stwierdzić, że Krajowa Rada Sądownictwa nie ukonstytuowała się.

– wyjaśnili sędziowie.

Warto wspomnieć, że w sprawie wycofania podpisów głos zabrał dr Adam Kaczmarek z Biura Analiz Sejmowych, który stwierdził, że nie można wycofać raz złożonego poparcia.

Przepisy nie przewidują możliwości wycofania poparcia dla kandydata na członka KRS po formalnym zgłoszeniu kandydatury Marszałkowi Sejmu – powiedział Adam Kaczmarek.

Z tą opinią nie zgadza się dr hab. prof. Uniwersytetu Łódzkiego Anna Rakowska-Trela. Jej zdaniem poparcie dla kandydata można wycofać.

Podsumowując prowadzone w opinii rozważania, w ocenie opiniującej możliwe jest wycofanie poparcia sędziego kandydatowi zgłoszonemu do KRS. Przemawiają za tym:

- porównanie regulacji zawartej w ustawie o KRS do regulacji innych ustaw o charakterze wyborczym, gdzie ustawodawca wyraźnie wyłącza możliwość wycofania poparcia kandydatom, listom kandydatów i innym inicjatywom; brak takiej regulacji w ustawie o KRS wskazuje na zamierzony zabieg racjonalnego ustawodawcy, w sposób oczywisty dopuszczający wycofanie poparcia;

- okoliczność, iż prawo do poparcia kandydata do KRS jest bowiem prawem obywatelskim, prawem do udziału w życiu publicznym, prawem do udziału w procedurach kształtowania składu organów konstytucyjnych. Tym samym niedopuszczalna jest w tym przypadku rozszerzająca interpretacja i wyłączenie możliwości odwołania poparcia w sytuacji, gdy ustawodawca takiego rozwiązania nie przewidział i nie ma ono żadnego uzasadnienia w konieczności ochrony innych wartości;

- oczywista konstatacja, iż sędzia, który podpisał zgłoszenie, jako piastun władzy publicznej, stojący na straży przestrzegania prawa, w tym w szczególności wartości konstytucyjnych, w przypadku uzyskania takich informacji o kandydacie, które wskazują, że postępowanie popartego przezeń kandydata lub jego właściwości dyskwalifikują go jako kandydata do KRS, ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek poparcie dla takiego kandydata wycofać;

- wykładnia językowa sformułowania: „popierający zgłoszenie”, wzmocniona ratio legis ustawy, którym było zapewnienie, żeby na dzień wyboru kandydat legitymował się określonym normatywnie poparciem.

W ocenie opiniującej wycofanie poparcia powinno być dokonane na piśmie. Adresatem tego oświadczenia jest organ, który na jego podstawie dokonuje następnie wyboru członków KRS, a więc Sejm. Nie może być uznany za adresata tych oświadczeń Marszałek Sejmu, jako że jest on w tej procedurze jedynie organem wewnętrznym Sejmu, wykonującym czynności formalne, oraz organizacyjne. Tym samym w ocenie opiniującej poparcie może być skutecznie wycofane do czasu przekazania przez Marszałka Sejmu zgłoszenia posłom; wówczas musi ono być prawidłowe i zupełne, także w zakresie ilości sędziów, którzy udzielają poparcia poszczególnym kandydatom.

– możemy przeczytać w oświadczeniu.

Przedstawiamy listę sędziów, którzy poparli Macieja Nawackiego jako kandydata do KRS:

Tomasz Koszewski - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Paweł Rynko - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Iwona Nowak - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Joanna Bury - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Maciej Nawacki - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Katarzyna Zabuska - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Krzysztof Bieńkowski - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Anna Pałasz - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Joanna Urlińska - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Katarzyna Jerka - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Piotr Domoradzki - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Krzysztof Matysiak - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Monika Wawro - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Katarzyna Nawacka - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Wioletta Orębska - Sąd Rejonowy w Olsztynie

Michał Lasota - Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim

Paweł Krystian Zwolak - Sąd Rejonowy w Jaworznie

Henryk Juliusz Walczewski - Sąd Rejonowy Kraków-Śródmieście

Paweł Mroczkowski - Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim

Andrzej Skowron - Sąd Rejonowy w Tarnowie

Rafał Puchalski - Sąd Rejonowy w Jarosławiu

Urszula Klejnowska-Mosiołek- Sąd Rejonowy w Jaworze

Jacek Zbigniew Przygucki - Sąd Okręgowy w Suwałkach

Piotr Sebastian Szydłowski - Sąd Rejonowy w Suwałkach

Arkadiusz Czerwoniuk - Wojskowy Sąd Garnizonowy w Szczecinie

Rafał Waszkiewicz - Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza

Aneta Michałek - Sąd Rejonowy w Zamościu

Katarzyna Anna Dil - Sąd Rejonowy w Ełku

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • MP 2020-02-18 14:31:35 88.156.*.*
  Teraz każdy będzie mógł powiedzieć że np.kradłem oszukiwałem itp.ale nie poddam się karze bo nie uznaję tego sędziego.
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Dry 2020-02-17 22:26:45 37.248.*.*
  Czyli idąc śladem tych sędziów to zwykły obywatel może wycofać swój głos poparcia dla prezydenta posła senatora i ogłosić ze ta osoba juz nie jest prezydentem itp myślę że należy przyjac system francuski paly do przodu juz mieliśmy rozbiory Polski i oby przez oblakanych kodowcow nie było powtórki z historii a i dziennikarze niech się obudza kogo bronią dzisiejszy fakt opisuje policjanta ktoryzgwałcił na komisariacie kobietę oprócz niej zgwałcił w przeszłości inna kobietę usiłował zgwałcic jeszcze inna a dwie doprowadził do innej czynności seksualnej jednakże sąd nie uznał tego za gwalt iale za seksualne nadużycie stosunku zależności i ogłosił bardzo niski wyrok 2.5 roku więzienia i 10 tys zł odszkodowania dla zgwalconej kobiety.
  Odpowiedz Oceń: 4 8 Zgłoś treść
 • Z miasta 2020-02-17 18:53:39 81.147.*.*
  Kinga Rusin potwierdziła. Niezgodnie z prawem
  Odpowiedz Oceń: 7 12 Zgłoś treść
 • Wojtek 2020-02-17 17:11:49 188.191.*.*
  Ciekawe ile muszą mieć na sumieniu sędziowie z lustiti, skoro nawet na wzmiankę o jakiejkolwiek kontroli i odpowiedzialności sędziów dostają szału. Prawo mają gdzieś, bo jak mówiła pani prezes nie jest to zgodne z prawem, ale zgodne z potrzebą.
  Odpowiedz Oceń: 7 16 Zgłoś treść
 • R.O. 2020-02-17 17:09:04 83.6.*.*
  Myśle, że publikując listy poparcia PiS pozbędzie się Pana Nawackiego w białych rękawiczkach, samoistnie. Partia rządząca ma ostatnio dużo problemów wizerunkowych, z którymi musi się sprawnie uporać jeśli chce zachować swój obecny status.
  Odpowiedz Oceń: 13 5 Zgłoś treść
 • Janusz Pisiewicz 2020-02-17 16:20:15 178.235.*.*
  Ani chybił, niebawem Gospodarz Domu Stanisław Anioł, każe sędziom okazałą klatkę na mokro robić...
  Odpowiedz Oceń: 3 5 Zgłoś treść