Reżyserki triumfują w konkursach 8 WAMA Film Festival w Olsztynie

Reżyserki triumfują w konkursach 8 WAMA Film Festival w Olsztynie
Ceremonia zamknięcia 8. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie
Fot. Przemysław Skrzydło

Filmy „Aida" Jasmili Žbanić oraz „Dad You've Never Had" w reżyserii Dominiki Łapki zdominowały konkursy 8. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie zdobywając wszystkie nagrody w swoich kategoriach. „Vortex" w reżyserii Gaspara Noé z wyróżnieniem honorowym. Poznaliśmy także nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2022). To było pięć dni festiwalowych projekcji, które zapełniały prawie do ostatniego miejsca salę kinową olsztyńskiego Multikina.

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Kinga Dębska, Andrzej Wolf i Ola Salwa zdecydowało o przyznaniu Grand Prix filmowi „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić.

Polski dystrybutor, Gutek Film, otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Film bośniackiej reżyserki został także wyróżniony przez publiczność 8 edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury przyznało też wyróżnienie honorowe dla filmu „Vortex” w reżyserii reż. Gaspar Noé. Polskim dystrybutorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych rywalizowało dziewięć filmów.

- 8. edycja pokazała, że WAMA Film Festival jest już ugruntowanym wydarzeniem kulturalnym w naszym regionie oraz świetnie buduje markę Warmii i Mazur. Bardzo cieszę się, że w tym roku na festiwalu był tylu młodych gości z krajów europejskich. Czekamy na kolejną edycję, możecie liczyć na wsparcie samorządu województwa – podsumował festiwal Gustaw Marek Brzezin.

Andrzej Wolf i Gustaw Marek Brzezin

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Dad You’ve Never Had” w reżyserii Dominiki Łapki, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową. Wyboru spośród 18 tytułów konkursowych dokonało Jury w składzie: Leszek Dawid (przewodniczący), Sandra Drzymalska i Eivind Myklebost Nordengen. Producentami filmu są: Studio Munka - SFP, Studio Obrazu, Gdyńskie Centrum Kultury, Furia Film.

„Dad You’ve Never Had” otrzymał także Nagrodę Jury Warmii i Mazur, która od tego roku nosi imię Anny Wasilewskiej, zmarłej posłanki na Sejm RP i cenionego samorządowca. To Jej zaangażowanie i pomoc przyczyniło się osiem lat temu do powstania WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury Warmii i Mazur obradowało w składzie: Aleksandra Teres, Włodzimierz Kowalewski i Michał Bartoszewicz.

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także osiem nominacji do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2022).

Nominowani w poszczególnych kategoriach:

* „Najlepsza reżyseria”: Grzegorz Piekarski za film „Niewolnik”,
* „Najlepszy scenariusz”: Damian Kosowski za film „Zanim zasnę” reż. Damian Kosowski,
* „Najlepsze zdjęcia”: Martyna Jakimowska za film „Ostatni gwizdek”, reż. Karol Lindholm,
* „Najlepszy montaż”: Nikodem Chabior za film „Niewolnik”, reż. Grzegorz Piekarski,
* „Najlepsza aktorka”: Zoja Szcześniak za film „Przestrach”, reż. Joanna Helena Szymańska,
* „Najlepszy aktor”: Gustaw Kramin za film „Czy potwory jedzą kiwi?”, reż. Grzegorz Podolski,
* „Najlepszy film dokumentalny”: „Dad You’ve Never Had” reż. Dominika Łapka,
* „Najlepszy film animowany”: „Coffin” reż. Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc.

Dominika Łapka laureatka Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich 8 edycji WAMA Film Festival

Maciej Dominiak, producent festiwalu, powiedział portalowi olsztyn.com.pl, że cieszy się z sukcesu tegorocznej edycji festiwalu: - Wszystkie zaplanowane działania udało się doprowadzić do końca. Mamy wspaniałych laureatów oraz komplet widzów na sali. Potwierdza to, że festiwal odnalazł swoje miejsce w Olsztynie, stał się liczącą się imprezą i możemy myśleć o jego dalszym rozwoju. Dużą wartością tej imprezy jej międzynarodowy charakter. Przyjeżdża tu bardzo dużo gości zagranicznych, następuje synergia działań i wymiana myśli i to jest prawdziwy potencjał naszego wydarzenia. Trzeba polskie kino otwierać na zewnątrz i wymieniać się doświadczeniami.

Dyrektor WAMY, Marcin Kot Bastkowski, dodał, że liczy na szybki powrót „normalności“, która była mottem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu. Andrzej Wolf, juror festiwalu WAMA i profesor Warszawskiej Szkoły Filmowej, zwrócił uwagę na ponadczasowy charakter produkcji filmowych prezentowanych w Olsztynie: — To nie jest kino popularne, a mimo tego mieliśmy zawsze pełną widownię. To jest fantastyczne. W ogóle nie było słabych filmów. Każdy z nich ma w sobie „coś“. A nawiązując jeszcze do filmu „Aida“. Do Auschwitzu jest stąd 500 km. Do Srebrenicy 1560. A do granicy niecałe sto. I zacznijmy myśleć. „Aida“ to wstrząsający film o tym, że nic nie możemy zrobić w Europie. W Srebrenicy zamordowano 8,5 tysiąca osób - to była kompromitacja armii holenderskiej oraz całego ONZ.

W czasie 8 edycji WAMA Film Festival odbyły się także warsztaty dla młodych filmowców, zorganizowane w ramach współpracy z norweskim partnerem Stiftelsen Amandusfestivalen. Jego dyrektor, Eivind Myklebost Nordengen, powiedział nam, że spędził w Olsztynie bardzo dobry czas: — To znakomity festiwal z mnóstwem różnych filmów oraz innych wydarzeń towarzyszących. Było bardzo ekscytujące obserwować, jak bardzo zbliżone są do siebie nasze festiwale i jest to świetna okazja do tego, by zacieśnić współpracę pomiędzy Norwegią i Polską.

8. WAMA Film Festival odbywał się w dniach 5-9 października w Olsztynie, a projekcje miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej.

Patronem Medialnym wydarzenia był portal miejski Olsztyn.com.pl

materiał prasowy, Łukasz Czarnecki-Pacyński

2147382000
Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Qwertyasdg 2021-10-11 07:54:22 172.225.*.*
  Reżyserka to takie pomieszczenie. Jest Pani reżyser (nieodmienne).
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • - 2021-10-10 20:04:21 37.248.*.*
  No i po co te maseczki skoro nie chronią przed żadnym wirusem?! Co to za nowa nauka? Czas skończyć z tą farsa raz na zawsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • ~ara 2021-10-10 19:29:18 77.111.*.*
  Maseczki? Kto by się nimi przejmował... Tu się liczy wielka sztuka...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
2147382000
2147382000