Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Radni zdecydowali. Od sierpnia mieszkańcy Olsztyna zapłacą więcej za wywóz śmieci

Radni zdecydowali. Od sierpnia mieszkańcy Olsztyna zapłacą więcej za wywóz śmieci
Gorąca dyskusja o śmieciach w Olsztynie. Większość radnych była za podwyżką
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

To już pewne - będzie podwyżka opłaty za wywóz śmieci w Olsztynie. W trakcie środowej sesji rady miasta (27 maja) przegłosowano uchwałę w tym zakresie. Za podniesieniem aktualnych stawek było 60 proc. samorządowców. Nowe opłaty zaczną obowiązywać od sierpnia br.

reklama

W XXXVI sesji olsztyńskiej rady miasta udział wzięło 25 osób - cały skład obecnej rady. Za podniesieniem opłat za wywóz odpadów opowiedziało się 15 z nich - w tym wszyscy radni z ramienia Koalicji Obywatelskiej. 9 samorządowców - z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz bezpartyjnych - było przeciwnych podwyżce stawek. Radny Jarosław Babalski (obecnie bezpartyjny) wstrzymał się od głosu.

Podwyżka “zasypuje dziurę w systemie”

W trakcie obrad Paweł Klonowski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że podwyżka wyniesie ok. 18 proc. - Zaproponowana stawka znacząco nie odbiega od tych, które obowiązują w innych samorządach. Niektóre mają stawki niewiele wyższe lub niewiele niższe. Generalnie jednak Olsztyn wypada konkurencyjnie na tle innych samorządów - wskazywał.

Innego zdania byli przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości. Radny Przemysław Bałdyga mówił, że podwyżki nie rozwiążą problemu, a jedynie próbują zasypać dziurę w systemie. - Radnym tłumaczono, że podwyżki wynikają z niedomykania się systemu. Problemem jest jednak brak wyrozumiałości dla potrzeb mieszkańców, szczególnie zabudowy wielorodzinnej. Zaproponowana kwota to zdecydowanie za dużo - ocenił.

Ile Olsztynianie zapłacą za śmieci?

Opłaty za odbiór odpadów w Olsztynie są naliczane w zależności od zużytej wody. Teraz mieszkańcy Olsztyna płacą 11,70 zł za metr sześcienny zużytej wody. Od sierpnia opłata wyniesie 13,90 zł.

Proponowana stawka w przybliżeniu odpowiada kwocie 41,70 zł za osobę - bowiem statystyczny Olsztynianin w ciągu miesiąca zużywa trzy metry sześcienne wody. Dla porównania: w przypadku Lublina byłaby to kwota 39,60 zł w zabudowie wielorodzinnej (13,20 zł za metr sześcienny zużytej wody) oraz 42 zł od osoby w zabudowie jednorodzinnej. We Wrocławiu stawka wynosi 41,24 zł za osobę, zaś mieszkaniec podolsztyńskiej Purdy płaci 43 zł.

Skąd podwyżka? Powodów jest kilka

Jak wskazują miejskie władze, wzrost kwot podyktowany jest czynnikami ekonomicznymi. - Narzucona jest nam konieczność wydzielania frakcji, system kaucyjny nie działa tak jak ustawodawca zakładał, a całość jest bardzo kosztowna. Jako samorząd jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasady gospodarności - podkreśla Justyna Sarna-Pezowicz, zastępczyni prezydenta Olsztyna.

Jako inne powody podano m.in. podwyżki kosztów odbioru odpadów przez firmy wywozowe z uwagi na wzrost cen paliwa i płac. Innym argumentem przytaczanym przez władze jest wprowadzenie zbiórki odpadów kuchennych, które można przerobić na biogaz i nawóz. Koszt zagospodarowania tego typu śmieci jest jednak wysoki z uwagi na ich duże zanieczyszczenie workami foliowymi. Cena za odbiór tony zanieczyszczonych odpadów to 880 zł, zaś tych „bezworkowych” - 300 zł. Teraz tylko jedną trzecią odpadów kuchennych gmina zagospodarowuje po niższej cenie.

Mieszkańcy nie gryzą się w język

Propozycja podniesienia stawek za wywóz śmieci, którą magistrat ogłosił w połowie maja spotkała się z dużym sprzeciwem mieszkańców. Olsztynianie wskazywali m.in., że wzrost opłaty o 18 proc. jest niewspółmierny do wskaźnika inflacji i tempa wzrostu płacy minimalnej. Opinie zbulwersowanych mieszkańców zebraliśmy w artykule pt. "Fala krytyki po planowanej podwyżce za śmieci w Olsztynie. Mieszkańcy nie gryźli się w język".

Władze stolicy Warmii i Mazur odpierają jednak te zarzuty. Podkreślają, że zmiana stawki to jedynie “korekta” obecnych opłat w oparciu o sytuację na rynku, a nie “podwyżka”.

Komentarze (31)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Mieszkanka 2026-06-01 12:10:40 83.28.*.*
    Za mało śmieci do recyklingu bo kaucjwane i nie mają na czym zarobić, więc nas łupią.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Mieszkanka 2026-06-01 12:04:45 83.28.*.*
    Nie brać do wyliczeń statystycznego zużycia wody 3m3 do wyliczenia za śmieci , bo ja i oszczędzając zużywam 5 m3, (wszystkie sprzęty sprawne nie przeciekają). I w rzeczywistości płacić będę 69,50 zł miesięcznie za śmieci, więc dużo, dużo więcej niż mieszkaniec Wrocławia czy Purdy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Pioter 2026-05-29 10:20:04 145.237.*.*
    Czyli za wprowadzony system kaucyjny (pomysł polityków) oraz za wybudowanie spalarni śmieci (pomysł ratusza) mamy znowu płacić więcej. Czas odwołać to tałatajstwo w referendum. W dodatku podwyżka nie 2-3% tylko 18%.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 4
  • Myślący 2026-05-29 09:57:14 31.175.*.*
    Campus kosztuje... Uśmiechnijcie się!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 12
  • Wacek z Grażyną 2026-05-28 19:04:05 88.156.*.*
    Już raz napisałam ale jeśli nie wszyscy czytali to w takim razie jeszcze raz MOŻE KTOŚ SPRÓBUJE ZORGANIZOWAĆ REFERENDUM NAD ODWOŁANIEM RADY MIASTA I PREZYDENTA OLSZTYNA skoro jest tylu niezadowolonych mieszkańców
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 35 28
  • Wacek z Grażyną 2026-05-28 19:04:05 88.156.*.*
    Już raz napisałam ale jeśli nie wszyscy czytali to w takim razie jeszcze raz MOŻE KTOŚ SPRÓBUJE ZORGANIZOWAĆ REFERENDUM NAD ODWOŁANIEM RADY MIASTA I PREZYDENTA OLSZTYNA skoro jest tylu niezadowolonych mieszkańców
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 29
  • Rada miasta do odwoł 2026-05-28 18:18:32 176.221.*.*
    Złodziejstwo i rozbój w biały dzień! Pytam w takim razie w jakim celu była budowana spalarnia? Przecież miało być taniej...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 28
  • Kosiarz 2026-05-28 17:30:12 37.31.*.*
    Mam 3 śmietniki w mieszkaniu doszła torba na butelki zwrotne, wracam do jednego kosza Pogonić te bydło na następnych wyborach
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 27
  • Podwyżki 2026-05-28 17:27:31 31.175.*.*
    POdwyżki, POdwyzki, POdwyzki Dla mieszkańców oplat a dla siebie wynagrodzeń
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 27
  • Rodowity Olsztyniani 2026-05-28 15:48:52 31.175.*.*
    KOrekta...a nie Podwyżka... Śmieją nam się w twarz!!! Rada miasta i ten pseudo prezydent do odwołania!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 28
  • Zaniepokojony 2026-05-28 15:25:35 46.205.*.*
    Uśmiechnijcie się brygada! Coście tacy smutni?! Będzie jeszcze gorzej!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 29
  • Edyta Puszkina 2026-05-28 15:19:00 45.134.*.*
    Wszystko wina PiS i nie zagłosuje nigdy na nich! System Kaucyjny podpisał w Dzienniku Ustaw Mateusz Morawiecki - jest to 23 podatek jaki dał PiS przez ich 8lat - od cukru po banki aż po deszczówkę. Zielony Lad, Nowy Ład i KSEF który wszedł obecny podpisał również Mateusz Morawiecki od Kaczyńskiego z mężem - pamiętajmy o tym przy urnie. Od 3 lat Koalicja nie wprowadziła ANI JEDNEGO NOWEGO PODATKU! Proszę sprawdzić w Dzienniku Ustaw !!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 36 12
  • BOBO 2026-05-28 15:05:24 213.73.*.*
    40 złotych miesięcznie to przy 4osobowej rodzinie podwyżka o 160 zł miesięcznie co w roku daje 1.920 zł. Ja sie nie uśmiecham
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 22
  • Kris00L 2026-05-28 14:52:18 88.199.*.*
    Właśnie skończyłem segregację śmieci. Wzorem pozostałych sąsiadów, wszystko do zmieszanych. Odzyskam miejsce pod zlewem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 49 4
  • Vfv 2026-05-28 13:26:17 88.156.*.*
    Spoko do wyborów zapomnimy :D a teraz cyk wór na plecy i do butelkomatu żeby odzyskać 50gr. Pociesza to, że prąd chociaż tani
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 25
  • krtek59 2026-05-28 12:56:25 176.221.*.*
    Do rozpatrzenia podaję, aby odwołać radę miasta wystarczy, aby do referendum poszło około 43 tys. mieszkańców i z tego 50% +1 głos opowiedziało się za odwołaniem. Natomiast, aby odwołać Prezydenta potrzeba jeszcze mniej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 23
  • mkm 2026-05-28 12:07:48 185.103.*.*
    jedyny i prawdziwy powód podwyżki, jest to, że firmy odbierające odpady, straciły dodatkowy dochód, jaki robiły na śmieciach w żółtym kontenerze. Do czego same się przyznawały już na początku wprowadzenia systemu kaucyjnego i dotyczyło to całego kraju. Teraz po prostu chcą wyrównać tą stratę, naszym kosztem. A do tego złodziejski system naliczania kosztów odpadów na podstawie zużytej wody. A prezydent i rada miasta nie robi nic, by poszukać alternatywnej firmy, z korzyścią dla mieszkańców. Bo po co? Tak samo było z wprowadzeniem tego durnego rozliczenia, nie chciało im się szukać, tych, którzy nie płacili za śmieci w ogóle, to ze wszystkich zrobili złodziei, żeby się im rachunek zgadzał.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 37 25
  • qwerty123 2026-05-28 11:44:09 83.28.*.*
    Większość z tych śmieci nie jest nasza, tylko producentów !!! Po co ogórek jest w dodatkowej folii, po co pasta do zębów i perfumy jeszcze w kartonie i folii? Opakowanie w opakowaniu które są w opakowaniu i dopiero jest produkt - PARANOJA !!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 25
  • Mieszkaniec 2026-05-28 11:38:52 178.42.*.*
    W imię szeroko pojętej ideologii pro ekologicznej z każdego mieszkańca miasta zrobiono śmieciarzy. Mamy sortownie śmieci w każdym domu i mieszkaniu , sądzę że komuś tu się rolę popierdoliły . To na firmie odbierającej odpady powinna spoczywać odpowiedzialność za sprawne sortowanie śmieci a nie na mieszkańcach . Tym czasem Remondis ma dosłownie czysta kasę. Bo za nich odwalają robotę mieszkańcy. Włodarze miasta rozdają kasę na lewo i prawo na jakieś nie produktywne inwestycje tworzące w kasie miejskiej wydatki na późniejsze ich utrzymywanie . Sądzę że w Olsztynie trzeba zrobić Kraków bo inaczej puszcza mieszkańców z torbami. Jeżeli dalej tak będzie bez żadnego wysiłku następne wybory wygra PiS. Chociaż tej partii nie cierpię pójdę i za głosuję na nich .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 24
  • asd 2026-05-28 11:28:27 83.28.*.*
    Rada miasta do odwołania
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 28

Proponowane artykuły