Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego odpierają zarzuty ws. budowy sieci Internetu

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego odpierają zarzuty ws. budowy sieci Internetu
Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego tłumaczą, że zerwali umowę PPP dotyczącą eksplatacji sieci Internetu szerokopasmowego z winy spółki ORSS
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego odpowiedzieli na nasze pytania dotyczące budowy sieci szerokopasmowego Internetu w województwie. Przypomnijmy, że sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

W artykule pt. „Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego pod lupą prokuratury” napisaliśmy, że trwa śledztwo ws. budowy szerokopasmowej sieci Internetu w województwie warmińsko-mazurskim.

Zbieramy materiał dowodowy. Zawiadomienie złożył wiceprezes zarządu spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe sp. z o.o. w sprawie zaistnienia w 2016 roku nieprawidłowości w urzędzie marszałkowskim. Chodzi o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w zakresie współpracy z ww. firmą i wyrządzenie przez to szkody województwu warmińsko-mazurskiemu w wielkich rozmiarach (art. 296 par. 1 i 3 kk) oraz składanie fałszywych zawiadomień o przestępstwach (art. 238 kk) – powiedział nam Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Teraz uzyskaliśmy odpowiedź urzędu marszałkowskiego. Według urzędników budowa sieci została zakończona w całości w grudniu 2015 roku, zgodnie z umową partnerstwa publiczno-prywatnego.

Projekt został zgłoszony do odbioru przez Wykonawcę w dniu 15 września 2015 r. Pozytywny wynik prób końcowych i przedłożenie wymaganych dokumentów dały możliwość przeprowadzenie odbioru końcowego. Odbiór końcowy projektu odbył się w dniu 17 grudnia 2015 r. – poinformowali nas przedstawiciele Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Następnie sieć została oddana do eksploatacji firmie ORSS, jako partnerowi prywatnemu.

I tutaj, zdaniem urzędników, pojawiają się problemy. ORSS miały bowiem dokonać zaniechań w eksploatowanej przez siebie sieci. O co dokładnie chodziło?

Na skutek zaniechań ORSS w realizacji Umowy PPP (wyłączenie zasilanie Węzłów na skutek braku płatności przez ORSS za energię elektryczną, niedopuszczalny Umową PPP demontaż Sieci przez ORSS) – faza eksploatacji – Sieć uległa degradacji – dodają urzędnicy.

Dlatego też urząd marszałkowski podjął działania mające na celu ochronę majątku województwa.

Rozwiązano Umowę PPP z wyłącznej winy ORSS, wytoczono przeciwko ORSS powództwo o wydanie Sieci, a następnie zapłatę kar umownych, uzyskano sądowe zabezpieczenia powództw: Sąd wyjął Sieć spod zarządu ORSS i oddał ją lokalnemu operatorowi – OLMAN (sieć akademicka) pod zarząd przymusowy (zarząd ten jest oceniany kwartalnie przez Sąd, do tej pory jest to zarząd wzorcowy) – tłumacza przedstawiciele biura prasowego.

Urzędnicy dodają, że obecnie Sieć jest w pełni funkcjonalna i zdatna do świadczenia usług w całym swoim zakresie.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Adrian71 2019-12-08 13:08:01 109.70.*.*
    Dopiero przeczytałem! Mają tupet ci nasi urzędnicy!!! Jestem byłym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym z terenów Warmii. To w jaki sposób oszukali nas ludzie marszałka przekracza wszelkie granice. Wypłacili pieniądze dla zagranicznych firm, a nam nic się nie dostało. Dzisiaj pracuję w Niemczech. Nie z włąsnej woli, ale przez to jak załatwili mój biznes Polacy z urzędu!
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść