Przedsiębiorca z Olsztyna skomentował uproszczony wniosek ZUS: ''Z czego mam zapłacić składki?''

Przedsiębiorca z Olsztyna skomentował uproszczony wniosek ZUS: ''Z czego mam zapłacić składki?''
Olsztyńscy przedsiębiorcy uważają, że uproszczenie wniosku o odroczenie składek ZUS jest niewystarczającym krokiem do ratowania polskiej przedsiębiorczości
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiedziała, że przedsiębiorcy, którzy, w związku z trwającą pandemią koronawirusa, chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne, mogą skorzystać z uproszczonego wniosku. Zostanie on rozpatrzony w ciągu kilku dni. Olsztyńscy przedsiębiorcy jednak nie są zadowoleni, bo nie tego oczekiwali.

Szefowa ZUS-u zaznaczyła, że z uproszczonego wniosku może skorzystać każdy przedsiębiorca, niezależnie od sposobu prowadzenia księgowości.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska.

Czego dotyczy wniosek? Chodzi o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące. Prezes ZUS tłumaczy, że aby wypełnić wniosek, należy podać podstawowe dane, typu NIP, REGON czy PESEL. Należy także bardzo krótko opisać, dlaczego staramy się o odroczenie zobowiązań.

Jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku? Pracownicy ZUS obiecują, że taka procedura potrwa maksymalnie kilka dni.

Wniosek, który wpłynie do ZUS-u będzie rozpatrzony w trybie pilnym. Bezzwłocznie. Termin ustawowy to 30 dni, ale nikt nie będzie czekał tak długo, bo wiadomo, że sytuacja jest wyjątkowa i bardzo pilna. W ciągu kilku dni można się spodziewać decyzji lub kontaktu, w przypadku gdyby jakaś sprawa była niejasna, wtedy nasi doradcy będą się kontaktować z płatnikami. Na chwilę obecną jest to jedna z priorytetowych spraw, które staramy się robić jak najszybciej – powiedziała w rozmowie z nami Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Przedsiębiorcy krytykują jednak takie działania, twierdząc że odroczenie składek niczego nie zmieni. Zdaniem niektórych potrzebne są inne, bardziej radykalne działania.

Co mi da odroczenie płatności na trzy miesiące, jeżeli teraz nic się nie dzieje, za miesiąc też nic się nie będzie dziać, za dwa może 20 proc. ludzi przyjdzie, za 3-4 miesiące dopiero rzeczywistość zacznie wracać do normalności. Z czego ja mam zapłacić za 4 miesiące ZUS-u? Co ja zrobię, jak nie mam dochodu? Rząd powinien zwolnić przedsiębiorców z opłacania składek, wtedy będzie można uratować przedsiębiorczość – skomentował dla nas Witold Młynarczyk, właściciel kilku lokali na Starym Mieście.

O temacie już pisaliśmy w artykule pt. „O pomocy przedsiębiorcom. Operacja udana, ale pacjent… nie przeżył”. Zamieściliśmy tam opinię innego przedsiębiorcy, który opisał, jak widzi rządowe działania.

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Ghh 2020-03-26 09:10:19 37.47.*.*
    ZUS na sponsora masek dla szpitali
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • tfuuu 2020-03-25 14:08:50 95.160.*.*
    ZUS to rak społeczeństwa, należy go zlikwidować.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 2