Program 100 obwodnic. Kolejna droga w regionie skierowana do realizacji

Program 100 obwodnic. Kolejna droga w regionie skierowana do realizacji
Program 100 obwodnic przewiduje budowę drogi m.in. dla Pisza
Fot. GDDKiA Olsztyn

Program budowy 100 obwodnic przewiduje wykonanie arterii m.in. dla Olsztyna i Dywit, Szczytna czy Pisza. Ta ostatnia została skierowana do realizacji, zatwierdzony został jej program inwestycji.

Na początku czerwca w artykule Rusza przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej północnej obwodnicy Olsztyna pisaliśmy o tym, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie ogłosiła przetarg na wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla północnej obwodnicy Olsztyna. Droga powstanie w ramach programu 100 obwodnic. W województwie warmińsko-mazurskim przewidziano kilka inwestycji.

Jedną z nich jest budowa obwodnicy Pisza, której program inwestycji został zatwierdzony, a to oznacza, że droga została skierowana do realizacji.

Arteria powstanie w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63. Realizacja inwestycji pozwoli na dostosowanie ich do nośności 11,5 tony na oś. Zadanie ma celu stworzenie bezpiecznego odcinka krajowego ciągu drogowego o długości około 3,6 km, dostosowanego do tranzytowego ruchu samochodowego osobowego i ciężarowego.

Trasa ma przebiegać w większości nowym śladem od północno-zachodniej poprzez południową do wschodniej części miasta jako droga klasy GP. W ramach inwestycji powstanie obwodnica Pisza o przekroju poprzecznym 1x2. Wybudowane zostaną również drogi dojazdowe obsługujące teren przyległy do obwodnicy, system odwodnienia drogi, obiekty inżynierskie, skrzyżowania. Przebudowane zostaną drogi publiczne oraz infrastruktura techniczna kolidujące z inwestycją. Wybudowane zostaną także chodniki i ścieżki rowerowe.

- Proces przygotowawczy obejmujący opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie rozszerzonego studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ-R) przewidziany jest na lata 2020-2024, natomiast realizacja w systemie „Projektuj i buduj” planowana jest na lata 2025-2028 – informuje Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Nowa arteria ma skrócić czas podróży oraz poprawić warunki ruchu zarówno w mieście, jak i tranzytu. Nastąpi też poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. GDDKiA przekonuje, że zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Program 100 obwodnic przewiduje budowę arterii Pisza, Smolajn, Gąsek, Szczytna oraz Olsztyna i Dywit. Jego realizację przewidziano na lata 2020-2030. Sieć dróg w całej Polsce łącznie wyniesie około 820 km.

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • fty 2020-07-05 09:09:22 5.172.*.*
  Brawo dla samorządowców z Pisza którzy potrafią zadbać o interes miasta można ? można a co na to olsztyński pinokio który zamiast iść na spotkanie z premierem i poprosić o pieniądze na obwodnicę która by zamykała Olsztyn z dwóch stron woli chodzić wraz z kodowcami i witać kandydata z partii oszustów, oni już byli u władzy i co zrobili dla Olsztyna i regionu-wyprowadzili zakłady energetyczne i gazownię do Gdańska,dyrekcję poczty, wojsko a co za tym idzie miejsca pracy do Brodnicy, Grudziądza itd, a to że planowali w naszym regionie obwodnicę Olsztyna i 16 to ma się tak jak jeden planował puścić bąka i się z-----ł
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • Olsztyn i Dywity 2020-07-04 19:48:42 188.147.*.*
  Brawo! Dla nas najważniejsza jest kwestia Olsztyna i Dywit. Czekamy na kolejne informacje w tej sprawie.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • super 2020-07-03 21:29:14 198.16.*.*
  Super
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść