Prezes olsztyńskiego sądu odpowiada na zarzuty rzecznika dyscyplinarnego. ''Nie znajduję powodów do zawieszenia sędziów''

Prezes olsztyńskiego sądu odpowiada na zarzuty rzecznika dyscyplinarnego. ''Nie znajduję powodów do zawieszenia sędziów''
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W kwietniu Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych skierował do prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie pismo, w którym prosił o zawieszenie siedmiu sędziów. Mieli oni „obrazić przepisy prawa”. W odpowiedzi prezes zaznaczyła, że nie znajduje podstaw do zarządzenia przerwy w wykonywaniu czynności służbowych.

W kwietniu informowaliśmy o tym, że do prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło pismo Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, sędziego Michała Lasoty, z prośbą o rozpatrzenie zawieszenia siedmiu sędziów orzekających w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Według Lasoty mieli oni w sposób „oczywisty i rażący obrazić przepisy prawa, jak i uchybić godności urzędu”, uczestnicząc w sprawach odwoławczych. Zakwestionowana została zarówno skuteczność powołania sędziego, jak i istnienie stosunku służbowego sędziego.

Prezes olsztyńskiego sądu, Danuta Hryniewicz w odpowiedzi na pismo poinformowała, że ocena merytorycznych decyzji podejmowanych przez sąd wykracza poza administracyjny nadzór Prezesa Sądu.

- Ponadto, Pani Prezes, po zapoznaniu się z orzecznictwem IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego, wskazała, że nie znajduje powodów do zastosowania wobec siedmiorga sędziów tego Wydziału decyzji administracyjnej w postaci zarządzenia natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik olsztyńskiego sądu.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • maxio123 2020-05-12 12:55:14 46.170.*.*
    Brawo Pani Prezes! Gdyby nie tacy ludzie jak Pani, to już by nas osądzały PiSowskie trójki robotniczo-chłopskie.
    Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść