Dziś jest: 26.05.2024
Imieniny: Filipa, Pauliny
Data dodania: 2024-02-23 09:58

Redakcja

Premiera spektaklu „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z wami” wkrótce na deskach Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

Premiera spektaklu „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z wami” wkrótce na deskach Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie
W olsztyńskim Teatrze im. S. Jaracza rozpoczęły się próby do spektaklu „Nie smućcie się. Ja zawsze będę przy was”
Fot. materiały prasowe

Jeden z najciekawszych duetów twórczych w polskim teatrze — reżyser Wiktor Rubin i dramaturżka Jolanta Janiczak rozpoczęli wraz z zespołem Teatru Warmii i Mazur im. S. Jaracza próby do spektaklu „Nie smućcie się. Ja zawsze będę przy was”. Premiera spektaklu odbędzie się 22 marca na Scenie Margines.

reklama

Wieś Gietrzwałd na Warmii, między 27 czerwca a 16 września 1877 roku. W tym czasie mają tu miejsce objawienia maryjne, jedne z dwunastu zaakceptowanych przez Watykan. Wizjonerkami są dwunastoletnia Barbara Samulowska i rok starsza Justyna Szafryńska. Na prośbę ukazującej się postaci (która zwraca się do nich w gwarze warmińskiej) obie wstępują do zakonu Szarytek.

Wiktor Rubin, reżyser 

Barbara została w zakonie aż do śmierci, Justyna w wieku trzydziestu trzech lat potajemnie go opuściła, aby rozpocząć nowe życie. Niebawem rozpocznie się proces beatyfikacji Barbary, tymczasem życiorys Justyny pozostaje pełen niedopowiedzeń. Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak podążając za swoimi bohaterkami pytają, czy religia jest źródłem radości czy opresji, o to, jak trudno jest udźwignąć ciężar cudu.

W próbach do spektaklu biorą udział m.in. Radosław Hebal i Aleksandra Kolan

Spektakle Rubina i Janiczak były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na najważniejszych festiwalach w Polsce, m.in. na Boskiej Komedii, Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, Katowickich Interpretacjach, Bydgoskich Prapremierach w Bydgoszczy, Festiwalu Klasyka Polska w Opolu, czy Szczecińskim Kontrapunkcie. Razem z Jolantą Janiczak otrzymali w 2013 roku Paszport Polityki. Po realizacjach m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu.

Janiczak i Rubin pierwszy raz pracują w olsztyńskim Teatrze Jaracza, podejmując historię znaną na całym świecie i jakże ważną dla lokalnej społeczności.

Od lewej: Milena Gauer, Maciej Pesta (aktorzy) i autor muzyki Krzysztof Kaliski

Tekst i dramaturgia: Jolanta Janiczak

Reżyseria: Wiktor Rubin

Scenografia i video: Łukasz Surowiec

Kostiumy: Marta Szypulska

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Reżyseria światła: Monika Stolarska

Inspicjentka/suflerka: Grażyna Czarkowska

W przedstawieniu zobaczymy m.in. Milenę Gauer, Radosława Hebala, Aleksandrę Kolan, Barbarę Prokopowicz, Martę Markowicz i Macieja Pestę.

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Żegota 2024-02-23 10:16:49 95.160.*.*
    Dramaturżka? Hahahahahahaha.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 10

www.autoczescionline24.pl