Pomagają ubogim olsztynianom. Prezes Fundacji Pomoc Patrioty: ‘’W województwie, w Olsztynie jest wielu potrzebujących rodaków’’

Pomagają ubogim olsztynianom. Prezes Fundacji Pomoc Patrioty: ‘’W województwie, w Olsztynie jest wielu potrzebujących rodaków’’
Fundacja Pomoc Patrioty skupia się na zapewnieniu ludziom ubogim i bezdomnym w Olsztynie i regionie środków do przeżycia
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Mariusz Kowalski jest prezesem Fundacji Pomoc Patrioty. Jego organizacja skupia się na zapewnieniu ludziom ubogim i bezdomnym w Olsztynie i regionie środków do przeżycia, ale także stara się ich aktywizować, aby wrócili do społeczeństwa. Jego zdaniem to wiara w Pana Boga popchnęła go do działania. Uważa, że najlepiej skupić się na pomocy rodakom.

Od poniedziałku (15 listopada) do 21 marca trwa zbiórka żywności, środków czystości i higienicznych dla najuboższych mieszkańców Olsztyna. Organizatorem akcji pt. „Olsztynianie bliźniemu swemu” jest Fundacja Pomoc Patrioty.

– Akcja w założeniach ma pokazać także wymiar cywilizacyjny. Kierujemy się pewnymi wartościami, które od wieków stanowią solidną podstawę kulturową w relacjach społecznych. Uważamy, że ci, którzy nas otaczają są naszymi bliźnimi – powiedział w rozmowie z nami Mariusz Kowalski, prezes Fundacji Pomoc Patrioty.

Fundacja działa od ponad czterech lat na terenie Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego. Jednym z największych problemów jest brak rąk do pomocy. Na chwilę obecną w organizacji działa 20 wolontariuszy, którzy pomagają ok. 400 podopiecznym, a ich liczba ciągle wzrasta.

– Pomagamy osobom ubogim, którzy posiadają dach nad głową, emerytom, rencistom, seniorom, bezrobotnym, inwalidom, osobom bez dochodu, posiadających świadczenia socjalne, ale także osobom bezdomnym. Chcemy przywrócić tych ludzi społeczeństwu, aktywizować ich w miarę możliwości we wszystkich poziomach aktywności społecznej czy gotowości do zmian w życiu osobistym – dodał Kowalski.

Podkreślił, że wolontariusze pomagają podopiecznym na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, jest to pomoc doraźna, która realizowana jest poprzez dystrybucję środków pierwszej potrzeby. Po drugie, podopieczni fundacji mają wsparcie psychologiczne. Fundacja współpracuje z terapeutą od uzależnień oraz z psychoterapeutą.

– Dodatkowo pomagamy w pozyskaniu pracy zarobkowej. Współpracujemy z podmiotami gospodarczymi, które są gotowe podjąć się zatrudnienia osób z tego trudnego obszaru. Generujemy także świadczenia socjalne dla tych, którzy są bez dochodu i są na skraju przepaści egzystencjalnej – dodał Kowalski.

A jak to jest z tą pomocą? Mariusz Kowalski zaznaczył, że spotyka się nie tylko z ludzką dobrocią, ale także z obojętnością, czy brakiem zrozumienia dla misji pomagania.

– Edukujemy, aby zmienić mentalność ludzi. Staramy się mobilizować lokalną społeczność do pomagania innym – wyjaśnił Kowalski.

Odwołał się także do różnic dzielących społeczeństwo, wynikających ze światopoglądu.

– Są pewne środowiska, osoby, które błędnie definiują patriotyzm ze szkodą dla tego pojęcia. Uważamy, że należy pokazać, że patriotyzm, jako postawa społeczna, realizowany może być w organicznej pracy u podstaw na rzecz Polaków w potrzebie. W naszym województwie, Polsce jest naprawdę wiele ubóstwa, nie musimy oglądać się na wizję pomocy, która mówi, aby pomagać wszystkim na świecie, tylko nie własnym rodakom tu w kraju – wyjaśnił prezes fundacji.

Przyznał, że organizacja pomaga każdemu, kto do niej się zgłosi. Osoby te są weryfikowane. Wolontariusze przeprowadzają wywiad i na jego podstawie, realizują wsparcie.

Kowalski dodał, że dla niego patriotyzm jest związany właśnie z pracą u podstaw, czego sam jest przykładem, a fundacja powstała właśnie z wewnętrznej potrzeby pomagania.

– Wyznaję zasadę Polak Polakowi bratem. Wierzę w Pana Boga. I to wiara stała się motorem napędowym do pomagania tym najuboższym w naszym województwie – zakończył prezes Fundacji Pomoc Patrioty.

Galeria

Komentarze (43)

Dodaj swój komentarz

 • Punks not zgred 2021-11-22 14:40:49 5.184.*.*
  Rzecz jasna pod artykułem swoje "mądrości" "wyartykułuje" garstka biedoty intelektualnej LGBT/SLD/PO/Kod, ale nie pamiętam abym widział was na Starówce gdy Kowal był jeszcze punkiem. Chodziliście wtedy szczury po kanałach albo że spuszczonymi łbami, takich jak wy zwaliśmy teletubisie :) banda lamusów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Xenon 2021-11-22 14:31:07 5.184.*.*
  Kowal zawsze na propsie. Je...antifę i babochlopy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • Falej 2021-11-21 17:39:56 79.191.*.*
  ale takie fundacje zwykle bywają skąpe, oddając ludziom ubogim same najgorsze produkty i odpady sklepowe.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • Rupu pumpum 2021-11-21 09:03:42 31.0.*.*
  300 000 zł o rządu a rozdają sraj taśmę 🤣🤣🤣🤣🤣
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • Jaśniepan 2021-11-19 18:59:44 5.173.*.*
  Łóżkowa lewica (bo innej już w Polsce nie ma) w natarciu co widać po komentarzach, boli ich że ktoś o konserwatywnych poglądach pomaga ubogim i troszczy się o ludzi w potrzebie, Zajmijcie się lewaki liczeniem płci i marszami równości , a od porządnych ludzi wara.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 9
 • Nazistom NIE!!! 2021-11-19 18:34:47 5.184.*.*
  Toż to qurwa bąkjewjcza brat bliźniak . Nie dajcie się w to wrobić . Bób, humus, włoszczyzna to jego menu na życie !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 12
 • Jakiś pomysł na odwrót ?!?! 2021-11-19 18:28:55 5.184.*.*
  Skoro działa od ponad 4 lat , a te dzikusy rządzą nami 6 lat , to nie wspomagajcie, nie w płacajcie, nie wykazujecie swoich danych!!!! przede wszystkim . To podstęp, by potem powiedzieć, że hakerzy atakują konta ( bankowe ) swoich wyborców i y tylko !!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 7
 • Dobra robota 2021-11-19 16:47:21 88.156.*.*
  To dużo lepsze zajęcie niż prezesowanie młodzieży wszechpolskiej w Olsztynie, bo stamtąd kojarzę Kowala sprzed lat. Także gratuluję zaparcia i pozytywistycznej pracy u podstaw bez wielkiej polityki. Gdyby większość tych którzy gada tyle o ojczyźnie i patriotyzmie przeszło taką drogę ewolucji (sic) to na pewno inaczej by się kojarzył ten patriota. A nie z gościem w dresach i w kominiarce który tylko patrzy jak komuś dać w ryj i rozwalić śmietnik.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 12
 • Ella 2021-11-19 16:32:41 83.252.*.*
  Wielkie BRAWA dla tej organizacji . Robicie MEGA dobrą robotę. Takich BLIŹNICH nam w kraju potrzeba . Jesteście nadzieją dla tych którzy są najsłabsi …. W naszym społeczeństwie panuje WIELKA ZNIECZULICA i tacy ludzie jak Wy to SKARB
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6
 • gregs 2021-11-19 15:47:45 195.191.*.*
  W 2016r Natalia Przybysz powiedziała, że dokonała aborcji, bo jej mieszkanie jest za małe (60m2), a w 2021 głosi "żadne mieszkanie nie jest zbyt małe na odrobinę miłosierdzia Kochani! Przyjmijmy uchodźców!". Lewacki stan ponad skalę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4