Policjanci z Warmii i Mazur oddawali krew dla potrzebujących [ZDJĘCIA]

Policjanci z Warmii i Mazur oddawali krew dla potrzebujących [ZDJĘCIA]
Fot. KWP Olsztyn

Policjanci m.in. z Olsztyna, Braniewa, Barczewa, Ostródy a także innych miast regionu, łącznie około 30 funkcjonariuszy, odpowiedziało na wezwanie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i stawiło się dziś do służby w nietypowym miejscu i w nietypowy sposób. Dzięki nim Regionalne centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie wzbogaciło się o kolejne litry ratującego życie daru jakim jest krew.

Kawa na początek, chwilowe niewielkie ukłucie, kilka minut na wygodnym fotelu, a na koniec słodki upominek i bilet do kina – w taki sposób blisko 30 policjantów z Warmii i Mazur, którzy odpowiedzieli na wezwanie swojego przełożonego, wsparło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie i honorowo oddało krew.

Wśród nich m.in. kom. Mariusz Szczepański, na co dzień Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Barczewie, który honorowym dawcą krwi jest od wielu lat.

- Do tej pory oddałem blisko 30 litrów krwi, a po raz pierwszy dałem się w tym celu ukłuć 19 lat temu na policyjnym kursie podstawowym w Zalbkach. Wtedy dzięki temu można było dostać dwa dni wolnego, ale tak naprawdę to nie te wolne było najważniejsze. Najistotniejsze jest to, że w ten sposób naprawdę pomaga się innym - powiedział policjant.

Podobne zdanie ma także sierż. szt. Krzysztof Stodulski - kierownik Posterunku Policji w Wilczętach, który także od wielu lat jest w zaszczytnym gronie honorowych dawców krwi. Jak sam podsumował: - To już 24 lata odkąd po raz pierwszy oddałem krew. Do tej pory na swoim koncie zebrałem już ponad 35 litrów tego życiodajnego płynu, przekazanego na rzecz osób, którym jest on potrzebny. Nie zamierzam przestać i dalej regularnie będę to robił. To naprawdę nic nie boli i nic nie kosztuje.

Jak powiedział obecny wśród honorowych dawców krwi kom. Sławomir Koniuszy – Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie: - Oddawanie krwi to zwykła ludzka sprawa, niewymagająca ani heroizmu, ani specjalnych predyspozycji. Aby dać się ukłuć trzeba być w miarę zdrowym i dysponować odrobiną wolnego czasu. Świadomość, że w tak łatwy sposób można uratować komuś życie mobilizuje wielu policjantów, aby byli jeszcze bardziej "policyjni", czyli żeby byli jeszcze bardziej wrażliwi na potrzeby ludzi, którym codziennie służą.

Obowiązki służbowe w ostatniej chwili uniemożliwiły Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie dołączenie do grupy policjantów w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Jak podkreśla insp. Marek Walczek, który od lat oddaje krew, tego typu akcje są ważne i potrzebne, by zachęcać co raz więcej osób do przyłączenia się do grupy honorowych dawców krwi: - Propagowanie idei oddawania krwi jest bardzo ważne, dlatego zapraszamy do olsztyńskiego RCKiK. To trochę tak, jakbyśmy robili coś dla siebie. Nigdy nie wiemy, kiedy nasze życie postawi nas w sytuacji, kiedy sami będziemy potrzebować takiej pomocy - mówi Walczek.

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50kg i legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL.

Źródło: KWP Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz