Podatek od pomocy

Przepisy prawne, obowiązujące w naszym kraju, często szokują. Okazuje się, że w Polsce bardziej opłaca się wyrzucić jedzenie, niż oddać je potrzebującym. Powód jest prosty: podatki.

Choć zimą często słyszymy o konieczności pomocy osobom bezdomnym, to  polskie prawo zdecydowanie ją utrudnia. Okazuje się bowiem, że restauratorom czy piekarzom, którym po zamknięciu lokalu zostaje pożywienie, bardziej opłaca się je wyrzucić niż oddać organizacjom charytatywnym lub bezpośrednio osobom bezdomnym.

Wyrzucane przez restauratorów jedzenie niejednokrotnie pozwoliłoby na nakarmienie osób potrzebujących czy choćby głodnych zwierząt w schroniskach, jednak obowiązujące przepisy skutecznie to utrudniają. Ci, którzy przekazują żywność biednym muszą nie tylko płacić za nią 7% podatku  VAT, ale także dodatkowo rozliczać się z tego z urzędem skarbowym. Piekarze czy restauratorzy  w przypadku darmowego wydawania pożywienia musieliby sporządzić także specjalny protokół i wykaz,  w którym opisaliby każdą darmową porcję. Oprócz tego mieliby obowiązek dodatkowego opłacenia podatku od różnicy ceny zakupu towaru i sprzedaży. Niestety, w czasach kryzysu nie każdy może sobie pozwolić na dodatkowe wydatki.

Choć często słyszymy, że ''pomoc nic nie kosztuje'' to, jak widać, nie zawsze jest to prawda. Bezduszne przepisy wprowadzające  ''podatek od pomocy'' sprawiają, że dobry czyn może kosztować naprawdę sporo.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • do cc 2010-02-05 15:55:49 83.23.*.*
  ściema czy nie, felerny przepis mieli zmienić tak, by rzeczywiście można było pomagać bez narażania się na gigantyczne kary.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • cc 2010-02-05 14:14:09 83.23.*.*
  z piekarzem to była jedna wielka ściema... ponoć facet tak naprawdę miał nieuregulowane poważne sprawy z urzędem,a podatki za te datki to był zaledwie znikomy procent kwoty która wisiał.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • cerbin 2010-02-05 14:01:49 83.23.*.*
  A ponoć mieli to zmienić po aferze z piekarzem.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Do życie_szkodzi 2010-02-05 13:38:33 83.23.*.*
  A dlaczego mam się zrzekać obywatelstwa? Jak ci ukradną rower to masz się wyprowadzić do innego miasta? Ja nie chcę się zrzekać obywatelstwa. Chcę tylko aby traktowano mnie uczciwie i jeśli płacę za lekarza, płacę za drogę i płacę na swoją emeryturę to wymagam wykonania tego, za co zapłaciłem. Może tobie się podoba jak cię robią w trąbę. Mi się to nie podoba. Chętnie zrezygnowałbym z płacenia Zusu i innych haraczy i opłacał sam swoje potrzeby, ale nie mam takiej możliwości, gdyż te opłaty są obowiązkowe.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • scrol 2010-02-05 13:30:42 83.23.*.*
  Świetnie...zaraz opodatkują nawet pomoc sąsiadce w zaniesieniu zakupów na 8piętro..
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • życie_szkodzi 2010-02-05 13:08:20 83.23.*.*
  Możesz zrzec się obywatelstwa, wiesz?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Polak 2010-02-05 12:51:32 83.23.*.*
  Bo to Polska jest! Państwo polskie jest organizacją zbrodniczą. Państwo zostaje powołane przez naród w celu ochrony i reprezentacji interesów narodu. Tymczasem państwo polskie od lat działa na niekorzyść swoich mocodawców czyli Polaków. Aparat państwowy odwrócił się od Polaków i działa przeciwko nim. Każdy pracujący MUSI płacić na ochronę zdrowia, ale jej nie dostaje i musi leczyć się prywatnie. Czy wzięcie pieniędzy za usługę i niewykonanie tej usługi nie jest oszustwem? Jest - ale nie w przypadku państwa. Dodatkowo dochodzi zbrodnia, gdyż obywatele umierają nie mogąc doczekać się na wizytę u specjalisty, gdyż Narodowy Fundusz Zagłady nie daje kasy. Każdy kierowca płaci podatek drogowy, ale drogi są dziurawe, nieodśnieżone, zakorkowane i zabójcze. Czy to też nie jest oszustwo i wyłudzenie? Jest, ale oczywiście nie w przypadku państwa. Przez całe życie Polak płaci haracz wielkości 70% swojej pensji, a potem okazuje się, że nie ma pieniędzy na jego emeryturę. Jeśli dodamy do tego miliony koncesji, zezwoleń, skomplikowane przepisy podatkowe, kary, mandaty itd to okazuje się, że Polacy powołali do życia państwo, które nie dość że nie reprezentuje och interesów, nie chroni ich, nie pomaga, to jeszcze działa na ich szkodę i to za ich pieniądze. Najlepsza organizacja przestępcza jaką wymyślono to państwo polskie i to oficjalnie i legalnie! I jeszcze raz w roku w okolicach 11 listopada przedstawiciele tej organizacji pytają Polaków gdzie się podział ich patriotyzm? Nasz patriotyzm umarł w kolejkach do lekarza, w dziurawych drogach i żałosnych emeryturach. I nie ma tu mowy o żadnych roszczeniach. My nie chcemy od państwa nic więcej - jedynie to za co płacimy!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść