Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2024-01-29 08:31

Redakcja

Po wszystkim poszli spać. Jest wyrok w sprawie nożowników spod Gietrzwałdu

Po wszystkim poszli spać. Jest wyrok w sprawie nożowników spod Gietrzwałdu
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. policja.pl

Sąd Okręgowy w Olsztynie w piątek (26 stycznia) ogłosił wyrok w sprawie Piotra F. i Krzysztofa K. oskarżonych o zabójstwo z użyciem noży. Pierwszy z oskarżonych to brat zabitego mężczyzny. Sąd skazał go na karę łączną 15 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Z kolei Krzysztof K. został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

reklama

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w nocy z 17 na 18 października 2022 r. w jednej z miejscowości na terenie gminy Gietrzwałd [Brutalne zabójstwo pod Olsztynem. Piotr F. miał zadać koledze kilka ciosów nożem, trafił do aresztu].

Według ustaleń prokuratora Piotr F. i pokrzywdzony byli braćmi i mieszkali razem w domu rodzinnym. Obaj mężczyźni nadużywali alkoholu, przy czym oskarżony Piotr F. pod jego wpływem niejednokrotnie zachowywał się agresywnie, prowokował innych do bicia. Bracia byli skonfliktowani. Od pewnego czasu zamieszkiwał z nimi także drugi z oskarżonych – Krzysztof K. Piotr F. poznał go latem 2022 r. i sprowadził do domu.

Krytycznego dnia 17 października 2022 r. obaj oskarżeni spożywali w domu alkohol. Po pewnym czasie do domu przyszedł pokrzywdzony. Miał pretensję do brata, że w jego domu mieszka Krzysztof K. i zaczął go wypraszać. Z tego powodu pomiędzy oskarżonymi a pokrzywdzonym doszło do kłótni, a następnie szarpaniny, w rezultacie której Piotr F. i Krzysztof K. mieli zadać mężczyźnie liczne ciosy nożami, w tym w klatkę piersiową. Pokrzywdzony doznał rozległych obrażeń wewnętrznych i zmarł.

Ponadto, Piotr F. został oskarżony o przestępstwo kierowania gróźb karalnych wobec jeszcze innej osoby. Czynu tego miał dopuścić się w dniu 21 marca 2022 r. w Gietrzwałdzie.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 3 października 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Piotr F. na rozprawie przyznał się do zarzutu kierowania gróźb karalnych, natomiast odnośnie zarzutu zabójstwa wyjaśniał między innymi, że mógł zadać bratu ciosy nożem, ale okoliczności tych nie pamięta, ponieważ był pijany.

Natomiast Krzysztof K. nie przyznał się do udziału w zabójstwie brata Piotra F. i złożył wyjaśnienia. Z jego wyjaśnień wynikało, że wprawdzie był obecny w czasie szarpaniny, jaka rozegrała się pomiędzy braćmi, jednakże nie był świadomy tego, że pokrzywdzonego zraniono wówczas nożem.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 26 stycznia 2024 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał obu oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanych czynów. W rezultacie Piotr F. został skazany na karę łączną 15 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, natomiast Krzysztof K. na karę 15 lat pozbawienia wolności.

Sąd podając ustne motywy wyroku wskazał, że całościowa analiza materiału dowodowego zgromadzonego w tej sprawie pozwoliła prawidłowo ustalić, że to obaj oskarżeni dopuścili się zbrodni zabójstwa. W ocenie Sądu, kary wymierzone oskarżonym są adekwatne do stopnia winy i bardzo wysokiego stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przez nich czynu.

Jako okoliczność obciążającą przy wymiarze kary Sąd wskazał między innymi zachowanie obu oskarżonych, którzy po dokonaniu zabójstwa kontynuowali spożywanie alkoholu, po czym, jak gdyby nic się nie stało, położyli się spać. Na dodatek, rano po przebudzeniu zamiast wezwać pomoc do pokrzywdzonego, próbowali w nieporadny sposób upozorować włamanie do domu, aby oddalić podejrzenia od siebie.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Konstytucja nie dla 2024-01-29 14:02:01 88.156.*.*
    Dlaczego nie wzieliscie adwokata który ma układy Sędzia mi. T.j. Który organizuje szKolenia dla Adwokatów przez sedziow. I taki Sędzia wykonuje polecenie adwokata co do wyroku.Sędzia skasował kase od kancelari adwokaxkiej i musi się wywiązać. Ale co zrobic jak nie ma kasy dla adwokata. A bez miedzi wyrok jest większy .taka jest szkoła sędziów w małych wsiach jak Olsztyn.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • gość 2024-01-29 08:55:48 31.60.*.*
    duma gietrzwałdu
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2

www.autoczescionline24.pl