Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Zyga czeka na telefon!

Zima 2017 roku, jak to zima, jest pełna śniegu, mrozu, zamieci, śnieżyc i bałwanów... I nikogo, kto chociaż jednym uchem słuchał nauczyciela na geografii nie dziwi fakt, że w Olsztynie w styczniu może być mróz i śnieg. Taki mamy klimat- od wschodu kontynentalny, a od zachodu oceaniczny.

I pewnie gdybyśmy zrobili wśród ludzi odpowiedzialnych za odśnieżanie boisk w Olsztynie egzamin, to oni mieliby świadomość, że śnieg w styczniu, to rzecz normalna...

To dlaczego oni nie odgarniają śniegu z boisk ze sztuczna trawą?

Odpowiedź jest banalnie prosta- Ponieważ im się nie chce! Wymyślą 1000 powodów dla których nie można odgarnąć śniegu z boiska i... choćby nie wiem co- Nie odgarną!

I nie pomoże apel trenera Stomilu, który trzeźwo zauważył, że w Olsztynie nawet odgarnięcie śniegu jest problemem.

Kilka miesięcy temu napisałem notkę, w której nazwałem patologią to wszystko co dzieje się wokół Stomilu Olsztyn i w niemal całym naszym regionalnym futbolu. Z tego tytułu spotkało mnie trochę przykrości, ponieważ nikt nie lubi i ja także, jak znajome twarze gapią się na ciebie tak, jakby wzrokiem otwierali ruską konserwę. Muszę za tamten tekst czytelników przeprosić. Myliłem się! Myliłem się, ponieważ to wszystko nie jest patologią, tylko patologią wielowarstwową! Ta patologia ma wiele warstw, a zaczyna się od mentalności ludzi, których los rzucił na odpowiedzialne stanowiska, a kończy na działaniu, tj. braku działania.

Podatnicy płacą za orliki. Podatnicy płacą na pensję dla służb odpowiedzialnym za te obiekty sportowe i co?

Nic. Dosłownie nic! Nie ma boisk, a jak nawet są, to nie mają zimą gospodarza! Mamy osierocone obiekty sportowe... A przecież formalnie i prawnie wszystko gra- pensję ta cała armia urzędników dostaje regularnie, ale... brak jest rąk do pracy. Wiadomo- Wszyscy wyjechali tam, gdzie śnieg, albo mniej sypie, albo gdzie go odgarniają.

I żeby nie było, że tylko narzekam to, dla chętnych, podam telefon do Pana Zygmunta z Olsztyna, po prostu Zygi, który sam mógłby, za normalną gażę, odśnieżyć te wszystkie orliki, do których nikt się nie przyznaje, ani osiry, ani partie polityczne, ani radni, ani dyrekcje szkół, czyli cały ten związek wzajemnej, a jakże, tolerancji. Sam sprawdziłem i uważam, że Zyga to profesjonalista o niesamowitej precyzji działania!

Oni jednak, ani nie zatrudnią Zygi, ani nie zapłacą Zydze za odśnieżanie... To jest towarzystwo wzajemnej tolerancji i jeżeli ich wszystkich w sposób demokratyczny nie kopnie się w d... to nie ustąpią i nie odśnieżą i nie pozwolą, aby inni odśnieżyli...

No tacy są! Ja wiem, że to nie ich wina, że wojna, że wagony, pół wieku komunizmu i ćwierć wieku III RP... Wszystko wiem i naprawdę współczuję!

Zaraz będą pod notką wpisy, że to nie wina prezydenta, radnych, prezesa i dyrekcji i że to nie wina Stomilu. Ja nie mam do nich już pretensji...Ja mam jedynie pretensje do losu, że skazał nas na ludźmi, dla których odgarnięcie śniegu z boiska jest problemem!

Mój apel- Zimą odgarniajmy śnieg z boisk. Róbmy to sami nie oglądając się na towarzystwo wzajemnej tolerancji. Jednocześnie płaćmy im z naszych podatków za nic nie robienie, ponieważ jeżeli im przestaniemy płacić to wyjdą na ulicę w obronie demokracji. Nie mówmy im prawdy o nich samych, ponieważ nazwą was np. faszystami, kibolami lub oszołomami. Przecież nie po to budowali system sprawiedliwości społecznej, by dzisiaj odgarniać śnieg z tych cholernych orlików. Notabene  ludzie o tej samej mentalności budowali orliki pewnie nie po to, aby zimą grali na nich młodzi adepci futbolu!? Gdyby po to one były budowane, to dzisiaj poleciałyby głowy za nieróbstwo, a trener Stomilu mógłby skorzystać z chociaż jednego, nazwijmy to, laboratoryjnego orlika dla profesjonalnego temu Stomilu Olsztyn dumy Warmii i Mazur.

Tak, najwyższy czas, abyście drodzy czytelnicy oswoili się z myślą, że ten śnieg możecie sami sobie odgarnąć, za darmo i sprawiedliwie, „po socjalistycznemu”, ponieważ waszą kasę mają oni, a oni nie odśnieżą, nie zbudują, a jak zbudują to... nie zadbają. Taka mentalność, a jak wiemy, ją zmienia się najdłużej...

Piotr Tyszkiewicz

 

Pośrednik transakcyjny,

footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne dla Talentów na bazie własnego programu i boiska w Dorotowie.
mail:
biuro@piotrtyszkiewiczteam.pl
tel. 609 184 000
http://footballidea.pl/pracuj-z-teamem,13.html

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • PREZYDENT FAN 2017-01-17 08:31:59 95.160.*.*
  Panie Piotrze my zbieramy 30 tyś na boisko dla młodzieży a prezydent wydaje 200 tyś złotych na piłkochwyty na orliku przy szkole nr 6 a tyle to cały orlik nie kosztuje i będzie czynny tylko od 8 do 16 a w weekendy będzie nieczynny . linki do budżetu , trzeba pobrać załącznik nr 2a i druga strona druga pozycja http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/325775/zarzadzenie_nr_408_z_dnia_15_listopada_2016_r_w_sprawie_przyje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • kibic Stomilu z 25 letnim stażem ! 2017-01-16 22:41:38 81.190.*.*
  Moim zdaniem jest jeden sposób na poprawę sytuacji w olsztynskiej pilce. Trzeba wykorzystać potencjał jaki jest w Socios Stomil. Od dawna nie było tak zorganizowanej grupy osób które bezinteresownie ( a nawet wydającej własne pieniadze) angażuje się dla dobra Stomilu i olsztyńskiego sportu. Trzeba ich wspierać w działaniach bo pokazują ze jeśli się chce można sporo zrobić. Nawet dysponujac skromnym budzetem. Oby tylko władze Stomilu nie zniechęcily ich do dalszej pracy. W ciągu roku zrobili więcej niż cała trybuna VIP przez całe życie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • Kibic 2017-01-15 18:46:53 31.0.*.*
  Jeżeli ktoś bierze pieniądze za pracę której nie wykonuje to trzeba wyciągnąć konsekwencje. Codziennie przechodzę Koło boiska przy szkole 18 i odśnieżanie zaczęli po nagłosnieniu sprawy i dało się? Brak chęci i nic więcej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • tommy1976 2017-01-15 18:42:27 89.228.*.*
  Innym pytaniem jest czy przy szkole jest odpowiedni sprzęt do odśnieżania tego typu infrastruktury. Staram się zrozumieć jednego czy drugiego pana pilnującego boiska, bo w sytuacji tak jak napisał poprzednik, śnieg nap....kilka dni, ciężko jest wyjść z łopatami i odśnieżać boisko o takiej powierzchni. Dlatego pytanie o odpowiedni sprzęt. Może to po prostu szkoła nie wykazuje minimum profesjonalizmu w tej kwestii, ponieważ uważa, że w lato nie ma problemu, a w zimę nie ma konieczności aby boisko było odpowiednio przygotowane. Po za tym właściciele obiektu powinni już dawno pomyśleć o wymianie nawierzchni i renowacji boiska. Skoro takim problemem jest budowa nowych boisk, może niech chociaż zadbają o te co są. Nie wspomnę w tym momencie o możliwości postawienia balonu (hali pneumatycznej), tak by trenować w ludzkich warunkach. To co gdzie indziej jest normalnością, u nas nawet nie jest luksusem, to jest poziom nieosiągalny...miasto niestety nie rozwija się w sposób zrównoważony, jak mają w zwyczaju określać to nasi włodarze....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • he-man 2017-01-15 17:36:36 83.29.*.*
  Cała prawda. Niestety lidzie nie potrafią sami myśleć. Wciąż w mediach pojawiają się jakieś mądre głowy, które mówią nam jak mamy myśleć. A ludzie w to wierzą. I nie mają tu znaczeni ani wykształcenie, ani wiek, ani przekonania czy wyznanie. Nawet ludzie, wydawać by się mądrzy, wykształceni i obyci w świecie potrafią krzyczeć na ulicy "oszukali". I leżeli my, kibice wszelkiej maści nie weźmiemy spraw w swoje ręce to nic się nie zmieni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • barman 2017-01-13 22:10:37 78.88.*.*
  Racja Panie Piotrze! Zresztą jeśli nie masz swojego, to zawsze mogą wyjść jakieś kwasy, gdy jesteś uzależniony od innych. Chyba że Stomil buliłby dużą kasę za to boisko co miesiąc to było by odśnieżone, piękne i pachnące. A jak nie płaci to co my będziemy się wyrywać, jak na dworze piździ i jeszcze by się jeden z drugi katarku nabawił za free. Druga kwestia to od dłuższego czasu obserwuję i w Stomilu i w tym miasteczku Olsztyn brak umiejętności przewidywania. Skoro dzisiaj pada śnieg i w nocy też napier....la to boisko będzie jutro zaśnieżone ! ! ! wow eureka ! to skoro właściciel obiektu wie że za tydzień będzie Stomil miał trening to mam czas tygodnia aby po kawałeczku odśnieżyć i z drugie strony Stomil ma czas tygodnia czasu aby zapytać właściciela boiska czy da radę odśnieżyć czy razem z kibicami i piłkarzami ma się tym sam zająć. (skoro sami nie chcą). Poza tym kiedyś rozmawiałem z kolesiem, który buduje orliki w Polsce i on twierdzi opierając się na swoim doświadczeniu, że sztuczna murawa powinna być na bieżąco odśnieżana bo jak woda dostanie się bo trawę i zamarznie i tak kilka razy, to może ją na wiosnę zwinąć i do żółtego pojemnika na śmieci zanieść.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1