Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Quo vadis Stomile?

W futbolu ważny jest timing. Timing w futbolu, to jest poczucie przez zawodnika tempa, rytmu, czasu w kontekście konkretnej akcji na boisku. Timing jednak potrzebny jest również w biznesie, polityce i w każdej innej dziedzinie życia. Radosna i budująca informacja, która w poniedziałek 25/02/19 obiegła media lokalne i krajowe, że Stomil znalazł inwestora, wymaga komentarza.

Rysuje się kilka wariantów dla klubu, którego jestem wychowankiem. Od optymistycznych rozwiązań do upiornych z „eutanazją” Stomilu włącznie.

Pierwsza możliwość jest wspaniała jak dobry sen. Inwestor kupi w Olsztynie ściernisko, żeby zrobić ze Stomilu futbolowe San Francisco. Wesprą inwestora ludzie od crowdfundingu, którego ja nazywam „odwróconym Owsiakiem” i powoli Stomil Olsztyn wyjdzie z głębokiej patologii. Za inżynierią finansową pójdzie treść futbolowa. Oby było jej jak najwięcej: baza treningowa, stadion, akademia, pierwszy zespół i środki oraz ludzie do tych celów, to ten... dobry sen:) To sytuacja niemal jak w dowcipie:

Pani pyta w szkole dzieci:
- Kochani, kim chcecie zostać, jak dorośniecie?
Zgłasza się Jasiu i mówi:
- Proszę pani, ja to bym chciał zostać menelem.
Nauczycielka zdziwiona.
- Dlaczego, Jasiu?
- A no tak, bo nie płaciłbym podatków, dostawałbym od ludzi drobne i mieszkał w altankach.
Minęło dwadzieścia lat. Jasiu w swoim wieżowcu w Dubaju na ostatnim piętrze spogląda na ocean, gdzie stoi jego wielki jacht i skąd nadlatuje po niego helikopter, i mówi:
- Cholera, gdzie ja popełniłem błąd..?:)))))

Druga możliwość jest smutna, jak zły sen. Pan Prezydent jeszcze nie dogadał się z inwestorem i nie wiadomo czy kiedykolwiek się dogada, ponieważ sam doprowadził Stomil Olsztyn do głębokiego kryzysu. Który widzi nawet dzidzi. Za to porozumiał się z ludźmi od „odwróconego Owsiaka”, żeby mieć po prostu, chociaż na chwilę, święty spokój! I jeżeli za tą finansową inżynierią nie stoi nic z fundamentalnych prawd futbolu, to boję się, że będzie za jakiś czas, jak w kawale w którzym żebrak koło ratusza regularnie codziennie od poniedziałku do piątku, tydzień w tydzień, miesiąc w miesiąc, rok w rok, otrzymywał 10 zł. od zawsze tego samego dżentelmena. Po kilku latach, pewnego dnia, dżentelmen zaczął płacić żebrakowi już tylko 5 zł. Trwało to kilka dni, kiedy żebrak z pretenchą zapytał przechodnia- Dlaczego? Przechodzień odpowiedział mu- Moja starsza córka rozpoczęła studia i mam dużo wydatków... Na to żebrak z jeszcze większą pretenchą- OK! Ale dlaczego to się odbywa moim kosztem! :)))))

Wariant trzeci, pośredni, sen nijaki, jak proza życia... Powstanie z tych emocji nowy Stomil, który nigdy już nie nadrobi minionych dziesięcioleci, które w Olsztynie i jego futbolu zostały całkowicie zaprzepaszczone przez zaniechania Ratusza i piłkarską impotencję środowiska futbolowego w Olsztynie.  Powstanie kilka boisk, którymi zaopiekuje się OSiR, jak ręka pana z Ratusza będzie łaskawa, a kibice nie będą jej gryźć, czy na nią pluć, jak mawia absolutnie czołowy w Olsztynie piekarz polityk. Przed kolejnymi wyborami Pan Prezydent obieca wyborcom stadion dla Olsztyna:)))) Jeżeli jednak nakłady na fundamenty futbolu będą dalej na poziomie takim, jak dotychczas, to oznaczać będzie, że za pięć lat, to dopiero będzie patologia futbolowa w Olsztynie, jakiej nie widział nikt! Jak w kawale o świni:

Wróciły świnki z wakacji na wsi. Jedno z nich opowiada:
- Mamusiu, widzieliśmy taaaką dużą świnię, jeszcze większą niż ty!
Locha zazdrośnie posmutniała i zaczęła popłakiwać. Widząc to podeszło do niej najmłodsze prosię i powiedziało:
- Nie płacz, to nie prawda, nie ma większej świni od Ciebie:))))

To, co teraz robić? Odpowiedź jest paradoksalnie prosta. Na P69A powinien wjechać wielki spych. Gruz z Areny de Gruz powinien przydać się do budowy dróg i boisk. Budowa bazy treningowej, to potrzeba „na wczoraj”

Budowa akademii futbolu oparta o stabilny budżet i treści futbolowe, to także projekt „na wczoraj” Każda forma finansowania tych projektów jest bardzo dobra, łącznie z kredytem, który jest dobry. Zamiast wiecznych remontów brygady z OSiR ucieczka do przodu, nawet z brygadą na grzbiecie!

Rokowania dla ratowania 1 ligi są beznadziejne i to z kilku powodów.

Ratowanie dzisiaj 1 ligi, w tym kształcie organizacyjnym, bazowym, ludzkim jest oczywiście bez sensu i może zostać źle odebrana przez ludzi profesjonalnie zajmujących się futbolem, jako gra tylko w emocje... Dzisiaj każdy opłacany przez zabiedzony Stomil kontrakt jest paleniem pieniędzy w kominku i... lekceważeniem wierzycieli! Dać szansę młodym ludziom stąd i opuścić kolejkę pt. walka o utrzymanie. Odmładzać zespół i szykować się do 2 ligi. 2 liga dla Olsztyna, to i tak za dużo na dzień dzisiejszy!

Fatalny timing, zaniechania i złe decyzje w pracy Ratusza spowodowały, że dzisiaj nie ma łatwych rozwiązań! Dzisiaj zbudowanie zespołu, który realnie może uratować się w rozgrywkach 1 ligi przed degradacją jest mało realne i bardzo ryzykowne pod względem fiskalnym, i co za tym idzie prawnym, nie tylko dla klubu, ale także dla osób sygnujących ewentualne wzmocnienia kadrowe obciążające budżet Stomilu.

A dodatkowo, nad tym wszystkim, roztacza się duch crowdfundingu, czyli leku na całe zło zabiedzonego polskiego, w tym olsztyńskiego futbolu.

Udało się w Krakowie pomóc Wiśle. Brawo! Rozbudzono pozytywne emocje, pojawił się w Krakowie były prezes i właściciel Legii Warszawa, a Kuba Błaszczykowski swoim gestem pożyczki dla Wisły spowodował, że połowa krakowskich gospodyń domowych płakała ze wzruszenia. Brawo, brawo, brawo! Pierwszy milowy krok w promocji crowdfundingu już zrobiono w polskim futbolu właśnie w Krakowie, a Olsztyn jest kolejnym frontem o rynek żebrzących klubów, które padają razem ze swoimi pieniędzmi i sponsorami z nadania samorządowych polityków wszystkich opcji politycznych, ze swoją futbolową pustką programową, razem z zarządami ściągającymi na potęgę miernych graczy z zagranicy- Vide Stomil Olsztyn w sezonie 2014/ 2015, kiedy to w bardzo biednym Stomilu Olsztyn grało ośmiu zawodników z zagranicy! Czy któryś z tych piłkarzy zrobił karierę w Ekstraklasie lub gdziekolwiek, hm? Czy Stomil coś zyskał na tych graczach? Oczywiście NIE. I jeżeli mówię o winie olsztyńskiego środowiska futbolowego, to dotyczy ona takich słabych kwiatków Stomilu i ich nie mniej słabych krótkowzrocznych decyzji, zaniechań sprowadzających futbol w Olsztynie do poziomu nędzarza. Także hier ist der Hund begraben- Nie tylko w Ratuszu, żeby było sprawiedliwie... Wart pac pałaca, a ratusz paca!

Doceniam starania wielu osób i bardzo nisko chylę czoła za ich pracę, wsparcie dla Olsztyna, ale zdecydowałem się opisać warianty dla Stomilu po to, żeby było jasne, że istnieje poważne ryzyko „eutanazji” Stomilu.

Kochający Stomil kibice są w stanie uwierzyć nawet w to, że bez boisk, stadionu, pracy można robić w Olsztynie futbol! Nie można! Na koniec powieszą sobie akcje swojego ukochanego Stomilu nad łóżkiem, jako dowód na to, że ich ukochany klub padł nie dlatego, że oni w godzinie próby nie dali klubowi wdowiego grosza, tylko dlatego, że bez boisk i stadionu oraz treści futbolowych tzn. PRACY nie ma piłki nożnej. Futbol, to ciężka, systematyczna, zaplanowana praca, to geny, talent, pot i łzy. I temu służą pieniądze. Służą!

A może Ratusz oraz inwestor najpierw powinni zadbać o fundamenty futbolu, a potem sprzedawać ludziom w takiej, czy innej formie już konkretny produkt?

Ratusz wszystko spieprzył, co mógł spieprzyć, a dzisiaj ze swoim a'timingiem szuka, jak zwykle, tylko alibi. I znalazł! Ale proszę mi wierzyć, że tylko na chwilę, jeżeli realnie i to natychmiast Ratusz nie weźmie się za inwestycje w bazę treningową i meczową! Niezależnie od tego, czy inwestor wejdzie, czy wyjdzie, czy się tylko poprzygląda.

Media lokalne ogłosiły z fanfarami, że Ratusz ogłosił przetarg na 400 000 PLN na promocję Olsztyna w rozgrywkach 1 ligi. Żeby chociaż Ratusz kochał Stomil netto, ale on kocha go brutto:) Pieniądze bardzo małe, jak na skalę potrzeb i długów. I jeżeli jedyne, co Ratusz ma do zaoferowania Stomilowi Olsztyn, to jest „odwrócony Owsiak” i konkurs na czterysta tysięcy złotych, to uważam, że politycy z Ratusza doczekają się skutków patologii, jaką sami fundują ludziom stąd, poprzez zaniechania w dziedzinie infrastruktury sportowej dla Olsztyna!

Kończąc chcę pogratulować całej społeczności Stomilu Olsztyn!

Jedno jest pewne- Jest action! Są fantastyczni ludzie w Olsztynie i z Olsztyna!

Swoją drogą, takie emocje są tylko w futbolu, o czym wiedzą najlepiej bardzo humanistyczni inżynierowie finansowi, sprzedający jak cukierek, to wszystko, co polskie kluby spieprzyły, a spieprzyły w futbolu nie mniej niż nasz Ratusz- Niemal wszystko! I to jest, w tym wszystkim, sto razy śmieszniejsze niż moje trzy dzisiejsze dowcipy:))) Warto jednak pamiętać, że rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia...

Dziękuję moim Czytelnikom za udział w dyskusji. Dziękuję za liczne SMS, informacje na WhatsApp, za pocztę elektroniczną i telefony! Siła futbolu jest niesamowita, nawet u nas, na naszym futbolowym ściernisku.

Oczywiście zapraszam do merytorycznej dyskusji!

PS

Niestety Pani Marta Bartoszewicz Rzecznik Ratusza nie odpowiedziała Państwu na zadanie przeze mnie pytania z ostatniej notki pt: Czerwona kartka dla Prezydenta Piotra Grzymowicza i to po konsultacji z VAR!

Ponawiam w imieniu Czytelników Olsztyn.com.pl pytania do Ratusza:

1. DLACZEGO PREZYDENT OLSZTYNA PIOTR GRZYMOWICZ WRAZ Z RADĄ MIASTA OLSZTYN POZWALAJĄ NA TO, ŻEBY DZIECI I MŁODZIEŻ Z OLSZTYNA NIE MIELI GODNYCH, ABSOLUTNIE PODSTAWOWYCH WARUNKÓW DO UPRAWIANIA FUTBOLU. DLACZEGO I JAKIM PRAWEM POZWALAJĄ DZIECIOM I MŁODZIEŻY TRENOWAĆ NA KLEPISKACH I GUMOWISKACH NARAŻAJĄC ICH ZDROWIE I ŻYCIE?

Ta sprawa jest szalenie istotna, ponieważ zaniechania Ratusza mogą być przyczynkiem do wielu chorób i kontuzji dzieci i młodzieży z Olsztyna!

2. Na co w 2019 roku Ratusz wyda resztę z kwoty 27 milionów złotych zapisanych na „kulturę fizyczną” w budżecie miasta? Proszę poinformować czytelników Olsztyn.com.pl gdzie konkretnie w 2019 roku pójdą przelewy na tak dużą kwotę? I pomyśleć, że to tylko jeden rok budżetowy!

Szanowna Pani Rzecznik, Czytelnicy Olsztyn.com.pl czekają na informację z Ratusza! Doczekają się?

 

Piotr Tyszkiewicz

Menedżer piłkarski,

footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne dla Talentów na bazie własnego programu i boiska w Dorotowie.

Zainteresowanych współpracą proszę o kontakt:
mail: biuro@piotrtyszkiewiczteam.pl
tel. 609 184 000

Zapraszam do współpracy!

Komentarze (58)

Dodaj swój komentarz

 • Kleofas 2019-03-13 13:12:09 5.173.*.*
  Dzień dobry panie Piotrze, ciekaw jestem kiedy następny felieton? Może warto zagłębić się w profesjonalizm zarządzania pierwszoligowym klubem piłkarskim w naszym mieście?
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • praxxx 2019-03-02 20:15:06 94.254.*.*
  O co temu taszkiewiczowi chodzi ? jego rodzina pracuje na olsztyncom.pl czy co ? placi im za publikacje swojego bełkotu ? jaki w tym ma cel ? bo na pewno nie dobro klubu.
  Odpowiedz Oceń: 4 15 Zgłoś treść
 • Kibicodzawsze 2019-03-02 09:06:46 188.147.*.*
  Zadko się z Panem zgadzam ale w tym przypadku prawie w 100 % Zapanował wśród kibiców mega entuzjazm jakbyśmy mieli walczyc o awans a tym czasem tak naprawdę mamy na szyji pętle która wbrew pozorom coraz bardziej się zaciesnia. Jeśli z tą ekipa " odpadu " na wypożyczenie spadniemy z ligi a jest to wielce prawdopodobne za pół roku w zamieszaniu znów będziemy szukać kolejnej ekipy z przypadku co skończy się 3 liga i realizacja planu powolnego wyciszanie Stomilu. Dajmy szanse młodym związanym z tym regionem , ograjmy ich i zbudujemy drużynę na przyszly sezon. Chyba ze się cudem utrzymamy
  Odpowiedz Oceń: 12 3 Zgłoś treść
 • Uvuvwevwevwe Onyetenyevwe Ugwemubwem Osas 2019-03-01 19:28:09 89.64.*.*
  Zapytam zupełnie poważnie. Taka zagadka. Czy ta farsa z kontraktowaniem piłkarzy i doborem do każdego indywidualnego sponsora nie przypomina działań pewnej organizacji ekologicznej?
  Odpowiedz Oceń: 20 0 Zgłoś treść
 • Stefan Dąbrowski 2019-03-01 19:05:15 83.9.*.*
  Z pewną dozą niechęci ale odpowiem. Nie podobało mi się Pana stwierdzenie "swoim gestem pożyczki dla Wisły spowodował, że połowa krakowskich gospodyń domowych płakała ze wzruszenia", ano gospodynie domowe jak sama nazwa wskazuje raczej nie ekscytują się piłką nożną i akurat nie z powodu pożyczki Pana Błaszczykowskiego płaczą ze wzruszenia. Gdyby Pan, któremu tak bardzo leży na sercu dobro Stomilu, pożyczył klubowi w trudnych momentach (np.na obóz) chociaż 1/10 tej kwoty (20 tys.) byłbym bardziej wzruszony niż te gospodynie domowe. A co do ruiny to z niestety z Panem muszę się zgodzić, pan prezydent robił wszystko, aby pogrążyć Stomil, nie udało się... na razie, mam nadzieję że Pan Brański nie pozwoli sobie na dalsze negatywne działania ratusza i otoczy się ludźmi spoza zgniłego olsztyńskiego piekiełka. A niech tam, pozdrawiam, bo jednak był Pan jednym z lepszych olsztyńskich piłkarzy i chociażby za to należy się Panu szacunek prawdziwego kibica, a za takiego się uważam.
  Odpowiedz Oceń: 2 16 Zgłoś treść
 • Zrid 2019-03-01 16:12:20 176.221.*.*
  Pisze i pisze i nic z tego bełkotu zrozumieć nie można. Ile ten człowiek musi płacić za publikowanie takiego bełkotu :D
  Odpowiedz Oceń: 3 13 Zgłoś treść
 • Grze 2019-03-01 15:14:20 37.47.*.*
  Ogólnie zgadzam się z panem ,tylko że w tym mieście jak Stomil spadnie to już możemy zapomnieć o budowaniu jakiej kolwiek infrastruktury sportowej więc myślę że warto to utrzymać w 1 lidze bo w tedy miasto będzie musiało cos robić A im lepszy Stomil tym i więcej powinno być i dla młodzieży
  Odpowiedz Oceń: 12 6 Zgłoś treść
 • kru 2019-03-01 15:11:30 195.136.*.*
  Mamy informację, iż Pani Marta Bartoszewicz odpowie w nadchodzącym tygodniu na wyżej postawione pytania. Niemniej, jak zaznaczyła w rozmowie telefonicznej z przedstawicielem portalu, nie jest jej obowiązkiem czytanie notek/wiadomości na wielu lokalnych portalach i odnoszenie się do postawionych tam ewentualnie pytań.
  Odpowiedz Oceń: 17 0 Zgłoś treść
 • Piotr Tyszkiewicz 2019-03-01 15:07:11 83.31.*.*
  Osioł zawitał ponownie. Osioł nie jest w stanie obrazić nikogo. Dlaczego? Bo jest osłem.
  Odpowiedz Oceń: 12 3 Zgłoś treść
 • Znajomy 2019-03-01 15:02:15 83.9.*.*
  zanim ktoś zacznie czytać imć Pana Tyszkiewicza może powinien uzyskać wiedzę na podane poniżej pytania: 1. Szermuje Pan miłością do Stomilu jako jego wychowanek lecz, czy to Pan nie pozwał Stomilu Olsztyn o odsetki od zasadzonej dla Pana wierzytelności za to, że spóźnili się z płatnością? To niech Pan napisze o jaką chodziło kwotę? (z moim sprawdzonych informacji wynika, że była to kwota ok. 200 zł) 2. Czy to Pan był trenerem Stomilu Olsztyn w czasie, gdy Stomil spadał z hukiem z obecnej II ligi? I niech Pan nie pisze, że spowodowali to działacze, a Pan wprowadził do drużyny mnóstwo młodzieży, która spadła z ligi. To w piłce nożnej chodzi o wprowadzenie młodzieży czy o dobry wynik sportowy? 3. W nawiązaniu do poprzedniego punktu posiadam informatora, który twierdzi, że ma dowody na to, że "sprzedał" Pan m.in. mecz Stomil Olsztyn - Podbeskidzie B. B. pewnemu Panu z Bielska-Białej, dlatego że klub nie wypłacał zawodnikom i Panu wynagrodzenia a za coś trzeba żyć i choć ja w takie rewelacje nie wierzę, bo przecież Pan brzydzi się korupcją to ów mężczyzna z największą przyjemnością podzieli się wiedzą w miarę potrzeby... 4. Kim Pan jest w istocie i jakich Pan zawodników doprowadził do sukcesu (konkretnie), że pan uzurpuje sobie prawo do decydowania w jaki sposób ma wyglądać profesjonalna piłka nożna w Olsztynie? 5. Ile zawodników reprezentował albo reprezentuje Pan w Stomilu zwłaszcza za czasów Pana Radkiewicza? 6. Skąd czerpie Pan wiedzę, że audyt wykazuje zadłużenie klubu, no właśnie na jaki dzień? jaką kwotę? i co zrobił w tym względzie Pan Radkiewicz, aby poprawić sytuację klubu? 7. Co uczynił Pan dla dobra olsztyńskiej piłki nożnej, nie mylić ze swoimi własnymi korzyściami? 8. Czy posiada Pan autoryzację Polskiego Związku Piłki Nożnej na prowadzenie doszkalania czyli szkolenia piłkarskiego? 9. Czy posiada Pan uprawnienia wydane przez Sanepid i Kuratorium warmińsko-mazurskie na prowadzenie szkoleń oraz noclegowni w ramach swojego biznesu? ????? i co na to osioł?
  Odpowiedz Oceń: 6 19 Zgłoś treść