Znamy termin otwarcia całej obwodnicy Olsztyna

Znamy termin otwarcia całej obwodnicy Olsztyna
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. GDDKiA Olsztyn

Wszystko wskazuje na to, że już na dniach pojedziemy całą obwodnicą Olsztyna. Drogowcy zapowiadają, że ostatni odcinek arterii zostanie udostępniony już w poniedziałek 1 lipca.

Nasi czytelnicy niecierpliwili się i co raz pytali nas, kiedy w końcu zostanie otwarty ostatni odcinek tej ważnej arterii.

- Czy wiadomo już, kiedy będzie otwarcie obwodnicy? - pyta jeden z naszych czytelników.

Wszystko wskazuje na to, że czekanie dobiega końca, a otwarcie obwodnicy nastąpi już w poniedziałek, 1 lipca.

- Otwarcie tego odcinka zakończy budowę obwodnicy miasta, która od tej pory będzie w całości dostępna dla kierowców - informuje Karol Głębocki, główny specjalista ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku dla kierowców udostępniono odcinek od Kudyp do Tomaszkowa. Natomiast w lutym otwarto 9-kilometrowy odcinek od Wójtowa do węzła Jaroty. Z kolei odcinek od Jarot do węzła Olsztyn Południe miał już być gotowy 29 kwietnia, jednak pojawiły się problemy z niestabilnym gruntem w okolicach Bartąga.

Wykonawcą obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51 była firma Budimex S.A. Arteria powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koszt samych robót budowlanych to 1,050 mld zł, a wartość całego projektu oszacowano na 1,166 mld zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 533 mln zł.

Z kolei za obwodnicę w ciągu drogi DK 16 odpowiadało konsorcjum firm INTERCOR Sp. z o.o. oraz MOST Sp. z o.o. Łączny koszt tej inwestycji to 486,5 mln zł, a wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła prawie 368 mln zł.

- Nowa droga poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Wyprowadzi część ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz zapewni obsługę podróży tranzytowych dalekich a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami). Nowy system transportowy miasta i okolic wzmocni również atrakcyjność regionu i umożliwi szybszy rozwój gospodarczy – tłumaczy Karol Głębocki.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz