[OPINIE] Robin Hood z Olsztyna

[OPINIE] Robin Hood z Olsztyna
Zdjęcie ilustracyjne do tekstu
Fot. AdobeStock

W ostatni piątek opublikowaliśmy na naszych łamach informację o kłopotach finansowych właściciela hotelu „Gołębiewski” w Mikołajkach. Przypominam, że to jeden z reprezentacyjnych obiektów hotelowych całych Warmii i Mazur. Problemy finansowe wynikają z powodów typowych dla obecnych czasów: pandemia wprowadza wszystkie hotele w wielkie kłopoty.

Niby więc informacja absolutnie na czasie, absolutnie zgodna z prawdą, absolutnie nie godząca w nikogo. Ot, po prostu informacja, iż znana sieć hotelowa ma kłopoty związane z Covid-19. Co na to nasi czytelnicy w jakże licznych komentarzach? Wielu współczuje biznesmenowi. Zdają sobie sprawę, że jego sukces to także sukces naszej regionalnej gospodarki, a jego kłopoty to także kłopoty warmińsko mazurskiej ekonomiki. Są jednak też tacy, dla których kłopoty (niezawinione przez biznesmena) są tylko pretekstem do wyżycia się na „bogaczu”.

Komentarze w stylu: „jest bogaty to niech sobie radzi” należą do najdelikatniejszych. Przy okazji ci komentatorzy przywołują nawet fakty sprzed 20 czy 30 lat. O tym, że majątek narodowy rozgrabiony, Polska w ruinie itp. Tego rodzaju argumenty wywołują u mnie co najwyżej uśmiech politowania, bo żaden z tych „mądrych” nie przedstawia jak niby miałaby się nasza gospodarka rozwijać, jak przechodzić od komunizmu do kapitalizmu, żeby było wszystkim cudnie i bogato. Dziwi jednak jawna nienawiść połączona z kompletnym brakiem wiedzy o ekonomicznych procesach wtedy zachodzących. Ktoś tam nawet sugeruje, że winni „rozkradania majątku narodowego” nadal chodza na wolności. Jeśli ty, komentatorze, potrafisz wskazać tych złodziei to masz obowiązek zgłosić fakt (i osobę) do najbliższej prokuratury. Jeśli tego nie robisz to też jesteś przestępcą. Oczywiście tradycyjnie jako efekt złodziejstwa został także wymieniony fakt likwidacji polskich stoczni. Pod tekstem o kłopotach hotelarza! Przypominam, że polski przemysł stoczniowy (choć kompletnie przebranżowiony) ma się całkiem nieźle. Zapytajcie o to choćby w Olecku. A próby przywrócenia do życia socjalistycznych zasad funkcjonowania stoczni zakończyły się wielką klapą w Szczecinie.

Szczerze powiedziawszy niezbyt chce mi się wierzyć, iż moim pisaniem kogokolwiek „nawrócę” i wywołam u niego błysk zawstydzenia czy refleksji. To raczej bezsilny śmiech nad ludzką głupotą i katastrofalnym stanem wiedzy. Niestety tego rodzaju sytuacja jest obecna we wszelkich komentarzach, we wszystkich mediach. Bo stanem psychicznym tych komentatorów jest zazdrość, że komuś się tam udało wzbogacić, a mnie nie. A więc wszyscy bogaci to złodzieje. A jak wiadomo na złodziei najlepszy to był Robin Hood: bogatym zabierał, a biednym (jak legenda głosi) dawał. Choć prawdziwa historia Robina z lasu Sherwood jak i naszego (lubo też słowackiego) Janosika też nie była taka idealna. Owszem bogatym zabierali, ale biednym rozdawali już niekoniecznie.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • Obtwatel 2020-12-22 12:36:55 5.173.*.*
  Mają kasę hotelarze płaco najniższe wynagrodzenie dla pracownika 2500zł a sam miesięcznie na czysto zgarnia 100tys a kasę mają na taki biznes bo pokradli.. I biorą jeszcze 500plus i zapomogi a w garażu 3 mesie sklasa porszak i na niedzielę Ferrari żądz boi się wyciągnąć rękę po podatek bo ma za dużo kasy.. Robią co chco budują jak chco a ty szaraku niemasz nic do gadania.. Dadzą se radę najwyżej pod choinkę nie kupi se lambo..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • Sokół 2020-12-21 19:32:28 5.173.*.*
  Przestańcie pierdolić ze wykorzytywał ludzi w pracy.Komu sie nie.podoba to won szukać czegos innego .Ludziom sie w dupach po przewracało od tych 500 plus róznych dodatków ,zapomóg od żebrania w mopsach .Niema komu pracować .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Komunista 2020-12-21 18:34:27 81.190.*.*
  Będą darmowe hotele!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Jarcyk 2020-12-21 17:51:49 178.42.*.*
  Apetyt rozumiem 1 hotel zachłanność słabo 2 hotele ale pazerność nie 3 hotele jaki sens tyle po co to to komu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • argo 2020-12-21 17:15:52 95.160.*.*
  Hahaha nieudacznicy i cwele życiowe tylko narzekają, że mało zarabiają. Otwórzcie swoje firmy i bądzcie bogaczami, przecież to takie proste.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • free 2020-12-21 14:04:23 5.173.*.*
  Przypomnę o chelpliwych obietnicach Morawieckiego o odbudowie panstwowych stoczni i promu dla PŻB co zakonczylo się kompletną klapą ,teraz upada Stocznia Gryfia.Tymczasem prywatny przemysł stoczniowy ma się znakomicie,przychod za 2018 wyniosł ponad 14mld euro i portfel zamowień na lata do przodu.Na ten temat prasa rzadowa ani slowa😊
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • jarek i mateusz 2020-12-21 10:49:28 92.40.*.*
  Zdecydowanie większości hejterow jest dobrze z tym ,ze są hejterami bo samo słowo hejter brzmi calkiem ok nawet trochę drapieznie,ale niestety prawda jest taka,ze to nieudacznicy ,frustraci i koniobije.Polski odpowiednik hejtera to:-jest mi smutno, jestem zerem ,nie mam nic.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Warmiak 2020-12-21 10:42:37 109.241.*.*
  Panie Krzysztofie, nie każdy ma możliwość publikowania własnych opinii i przemyśleń na portalu, jak Pan. Moje komentarze były wielokrotnie usuwane. Do brzegu. Inna sytuacja jast kogoś, kto ma zdywersyfikowane dochody na poziomie 10mln przez kilkanaście lat, i wskutek kryzysu nagle przestaje zarabiać. Ma inwestycje w akcje, obligacje, nieruchomości, gotówka, same jego prywatne auta, biżuteria czy wyposażenie domu to gruby hajs. A inna kogoś, kto zarabiał na papierze minimum, a pod stołem u "oszczędnego" szefa nawet drugie 2000zł, i stracił ten dochód, przejadany dotąd w całości przez jego rodzinę. On zostaje z niczym. A dzieci chcą jeść. On nie zlikwiduje lokaty, nie sprzeda akcji czy drugiego mieszkania, bo ich nie ma. Proszę więc zrozumieć ten brak solidarności z kimś na zupełnie innym poziomie finansowym, kto do tej pory żyjąc luksusowo nie wykazywał tej solidarności płacąc przyzwoicie pracownikom. Bo to koszt, bo muszą być konkurencyjni... szkoda że nie dotyczy to nigdy wyższej kadry i zarządu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • Janí. 2020-12-21 08:16:19 178.235.*.*
  Gdybyś gamoniu ogarnął temat, to wiedziałbyś, że Janosik nie był Polakiem, ani polski. Gdybyś baranie ogarnął temat, to wiedziałbyś, że w tych hotelach ludzie pracowali za psie pieniądze. Traktowano ich źle. A kasa w jednej kieszeni to kasa stracona, a nie sukces ekonomiki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 8
 • Covid-19 2020-12-21 07:43:12 37.47.*.*
  A Wigilia na 900 osób to już odwołana?? O sylwestrze już nie wspomnę. Tu się liczy tylko kasa nie ludzie. Ludzie chcą się tylko bawić, a później na Warmii i Mazurach najwyższe wyniki Covida.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2