[OPINIE] Na ''Stomilu'' bez zmian: klubowi ''patryjoci'' w działaniu

[OPINIE] Na ''Stomilu'' bez zmian: klubowi ''patryjoci'' w działaniu
Kibice Stomilu na jednym z domowych spotkań
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na stadionie Stomilu znów zadyma. Co prawda może i nie na trybunach, ale przed wejściem na nie, niewątpliwie. Tłem była nienawiść jakiegoś kibola do… kurtki, która wydała się temuż kibolowi za tęczową. Przyodziewek miał na sobie młody człowiek, który akurat zawitał na meczu. Na dodatek, prawie równolegle, pewien (znany redakcji z imienia i nazwiska) trener, zatrudniony w Stomilu, wyzywał, słowami powszechnie uznanymi za obraźliwe, trenera zespołu gości lub też (idącego obok) sędziego – dochodzenie w tej sprawie trwa.

Ktoś może rzec, że w futbolu to normalka. Gdzieś tam się biją, gdzieś wyzywają... Jakoś jednak trudno przyjąć te standardy za normalne. Czy normalne bowiem jest, że łysy osiłek prowokuje konflikt, próbując nawet zedrzeć kurtkę z ramion, noszącego ją młodego człowieka. Niekoniecznie normalne jest również to, iż ochrona po incydencie z kurtką, wyprowadziła z meczu wcale nie agresywnych kiboli tylko chłopaka w rzeczonej kurtce i jego brata, który działając w samoobronie (i będąc bardziej biegłym w sztukach walki od łysego „patryjoty klubowego”) po prostu złoił skórę napastnikowi.

A już kompletnym prymitywizmem można nazwać działania w równolegle toczącym się konflikcie, który wywołał młody trener, zatrudniony w Stomilu. Wszystko jedno czy wyzywał on trenera gości, czy też idącego obok sędziego, to w tym momencie na miano trenera - wychowawcy nie zasługuje zdecydowanie. Zresztą w związku ze swoim „występem” sędzia meczu pokazał mu czerwoną kartkę. Ciekawe czy podobnego zdania będą także, zatrudniający go w klubie, działacze?

Tego rodzaju wydarzenia ciągle w polskim futbolu nie są wyjątkiem. Hydrze chuligaństwa futbolowego potrafiono uciąć jednak łeb w takiej Anglii czy Hiszpanii. Wiem, wiem… na mecze Barcelony, Realu, Manchesteru czy Arsenalu to chodzi się jak do teatru. Brak jakichś oszałamiających opraw. Publika częściej bije brawo niźli gwiżdże. Organizatorzy widowisk bowiem, wysokimi cenami biletów oraz konsekwentnie stosowanymi zakazami stadionowymi,  pogonili chuliganów z trybun.

Po efektach tych działań widać jednak, że innych, skutecznych metod działania, wobec stadionowego bandytyzmu nie ma. A więc, który z polskich klubów pierwszy zdecyduje się na tego rodzaju politykę? Może Stomil? Odwagi panowie działacze!

Aha i jeszcze jedno: olsztyńska policja na swoim koncie na Twitterze po meczu stwierdziła, iż spotkanie przebiegło w kulturalnej atmosferze.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • kolo 2019-10-29 06:18:11 89.64.*.*
  nikt redaktorowi nie broni chodzić do teatru, nawet w Hiszpanii czy Anglii. Natomiast na stadionach tam także są oprawy, wyzwiska i gwizdy. Artykuł słaby merytorycznie...
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • Typowe wyparcie 2019-10-28 22:31:11 88.156.*.*
  Z tego co mowil kolega ten łysy patus co się przyczepił dostał jeszcze w zęby. Także to.musialobyc upokorzenie, nie dość że jesteś kretynem i czepiasz się do ludzi o kolorowa kurtkę bo ci się kojarzy z gejami, to.jescze wygrywasz za to w zęby przy koleżkach którzy wiedzą że tak naprawdę sprułeś się do typa bo sam masz problemy ze swoją seksualnością.
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • Olsztynianin 2019-10-28 21:23:03 88.156.*.*
  Kto pisze te artykuły? Dno
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • LPG 2019-10-28 17:23:42 5.173.*.*
  Może powiecie coś o atmosferze na stadionie,dzieciakach ganiających co mecz, uśmiechniętych całych rodzinach? Lepiej popełnić takiego gniota o dwóch troglodytach. Proponuję robić co weekendową relację na żywo z awantur ma starówce.Tam będzie pole do popisu. Nie wierzę, że ktoś mógł coś takiego napisać.Natomiast brawo za odwagę i podpisanie się pod tymi wypocinami.Z wypiekami będę śledził dalszą karierę dziennikarza śledczego.
  Odpowiedz Oceń: 15 1 Zgłoś treść
 • Dzik8297 2019-10-28 16:03:03 5.173.*.*
  Droga redakcjo. JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI. Przez wiele lat nic się nie działo na trybunach a jak tylko pojawił się jaki incydent przed stadionem to wielki raban podnosicie. Ja widzę że betonowicz zrobi wszystko aby klubu nie finansować. panie Pseudo prezydencie przecież na stadion pójdzie dużo ulubionego przez pana betonu. Czegoś tu nie rozumiem.
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • Rafał G 2019-10-28 15:39:01 37.47.*.*
  Tak długo. dopóki nie będziemy reagować. Żądamy Teatrów zamiast stadionów!
  Odpowiedz Oceń: 3 7 Zgłoś treść
 • gazeta olsztynska 2019-10-28 15:08:47 212.160.*.*
  Skąd wzieliście informacje, że to chodziło o kurtkę? Kręcicie tanią sensacje bo nie macie wyświetleń. Jesteście marni
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • NC 2019-10-28 12:04:21 79.190.*.*
  to wstyd że tacy ludzie nazywają się sędziami ile czasu zabierał na ustawienie zawodników po każdym faulu lub rożnym wstyd PZS
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Popieram Ryszarda 2019-10-28 09:59:34 213.73.*.*
  Trzeba wyrzucić ze stadionu prostaków, agresorów i bandytów, a zamiast tego stwarzać warunki do przyjaznego kibicowania dla całych rodzin.
  Odpowiedz Oceń: 11 1 Zgłoś treść
 • Olsztynianin 2019-10-28 08:21:16 83.9.*.*
  1. Portal wystartował już w wazelinie d... Piotrkowi, bo pewnie zbliża się termin zapłaty środków klubowi tj. niejakiemu panu Brańskiemu albo trzeba dofinansować krzesełka albo inne cuda np. murawę za 11 mln złotych. 2. Trzeba sprowokować zadymę, aby przekonać olsztyńska publikę, że klub jest be..... Ludzie gdzie wy ich zapraszacie, to są zwykłe pachołki......, siedzący w kieszeni Grzymusia
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna