[OPINIE] Maturalne przemyślenia

[OPINIE] Maturalne przemyślenia
Karol Kuligowski
Fot. Archiwum prywatne

Egzaminy maturalne dobiegają końca, ale sporo wody upłynie w Wadągu i Łynie (że o Kortówce nie wspomnę), gdy zostaną ogłoszone ich wyniki.

Wielu młodych ludzi czeka na wynik egzaminu pisemnego z matematyki, który to przedmiot przywrócono jako obowiązkowy. Moim zdaniem, polska nauka nic na tym nie zyskuje. Zrobiono to niepotrzebnie, chyba w trosce o domowe budżety nauczycielek, którym na wiele ładnych lat oberwały się pewne i dochodowe korepetycje. I co z tym teraz zrobić?

Należy przywrócić zmiany z 1990 r., kiedy to matematyka przestała być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie dojrzałości. Powinno się wrócić do możliwości wyboru, tak by osoby o zainteresowaniach humanistycznych mogły zdawać egzamin z historii, przyszli lekarze z biologii, a np. maturzyści wybierający zawody inżynieryjne z matematyki właśnie. Przy czym największą wartość, dającą możliwość składania dokumentów na wszystkie uczelnie, powinna mieć matura zdana z matematyki.  Zaś zdana z innego przedmiotu - być czymś w rodzaju powojennej małej matury. Bo nie wyobrażam sobie, bym złożywszy pisemny egzamin z historii ubiegał się o przyjęcie na wydział matematyczno-przyrodniczy wyższych studiów. I wtedy wszyscy będą zadowoleni z wyjątkiem malkontentów, których nigdy nie brak.

Karol Kuligowski

Tagi: nauka edukacja

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • hehe 2020-07-08 08:53:45 176.97.*.*
    kurde, na głównej stronie macie 5 zdjęć tego gościa, w czym 2 w odbiciu lustrzanym, o co tu chodzi? żeby chociaż zdjęcie było ładne, a on tą swoją miną jeszcze straszy. weźcie coś z tym zróbcie, połączcie to w jeden artykuł, bo wygląda to komicznie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 15