Olsztyńscy radni z apelem do rządu: ''Wprowadzenie Polskiego Ładu może skutkować ubytkiem 77 mln zł rocznie''

Olsztyńscy radni z apelem do rządu: ''Wprowadzenie Polskiego Ładu może skutkować ubytkiem 77 mln zł rocznie''
Radni z Platformy Obywatelskiej napisali apel do rządu w sprawie "Polskiego Ładu" (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Olsztyńscy radni z Platformy Obywatelskiej przygotowali apel do rządu w sprawie „Polskiego Ładu”. Piszą w nim, że wprowadzenie programu w obecnej wersji, w przypadku Olsztyna, może wiązać się ze stratami w wysokości 77 mln zł rocznie.

Radni z Platformy Obywatelskiej przygotowali apel Rady Miasta Olsztyna do Rady Ministrów o wprowadzenie w „Polskim Ładzie” mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji jednostek samorządu terytorialnego. Piszą w nim, że obecna wersja programu doprowadzi samorządy do rozkładu, a Olsztyn może ponieść straty w wysokości 77 mln zł rocznie. Pełną treść apelu przedstawiamy poniżej.

Samorząd Olsztyna z najwyższą uwagą śledzi wszelkie inicjatywy rządowe. Zakładamy, że są one nacechowane dobrymi intencjami i wolne od zaspokajania doraźnych celów politycznych. W tym kontekście nasze szczególne zainteresowanie wzbudzają rozwiązania, mające bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną samorządów. Wyłącznie w tych kategoriach oceniamy też rządowy program, promowany pod nazwą „Polski Ład”.

Jego realizacja ma odbyć się kosztem samorządów i ich kondycji finansowej. Przedstawione założenia programu „Polski Ład” dowodzą tego ewidentnie i dramatycznie. W ocenie samorządu Olsztyna „Polski Ład”, o ile nie będzie zrównoważony odpowiednimi rekompensatami strat poniesionych przez samorządy, prowadzi do rzeczywistego, nieuniknionego rozkładu samorządów i utraty przez nie zdolności realizowania zadań, wynikających z ustaw i ustroju Rzeczypospolitej Polskiej.

Z wyliczeń Związku Miast Polskich wynika, że w przypadku Olsztyna wprowadzenie „Polskiego Ładu” w obecnej wersji, a więc i bez stosownych rekompensat utraconych dochodów, może skutkować ubytkiem blisko 77 milionów złotych rocznie. Nie możemy się na to rozwiązanie zgodzić, gdyż oznaczałoby ono upadłość samorządu olsztyńskiego i brak zdolności do dalszego wykonywania obowiązków i zadań jemu przynależnych.

Dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie do programu „Polski Ład” takich mechanizmów finansowych, które zapobiegną rysującej się katastrofie. Jedną z form zapobieżenia marginalizacji samorządów może być zdecydowanie większy ich udział w dochodach z tytułu podatku od osób fizycznych lub podatku VAT. Z całą pewnością rozwiązania muszą dotyczyć wzrostu dochodów bieżących, albowiem ewentualne subwencje na działania inwestycyjne nie spełnią swojej roli z uwagi na brak środków własnych samorządów.

Liczymy na rozsądek i realną ocenę skutków wprowadzenia rozwiązań przewidzianych w propozycjach programu „Polski Ład”.

Samorząd Olsztyna

Projekt tej uchwały został wprowadzony do porządku obrad sesji rady miasta dziś rano. Część radnych, w tym ci z Prawa i Sprawiedliwości, zarzuciło Łukaszowi Łukaszewskiemu, który przytoczył apel, że uchwała została wprowadzona do obrad za późno, a apel został napisany „na szybko”.

Po dyskusji przyszedł czas na głosowanie. 14 radnych było za, 1 przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. To oznacza, że apel został przyjęty.

Czytaj również:

Episkopat oburzony założeniami ''Polskiego Ładu''. Księża zapłacą wyższy podatek

Polski Ład. Starostwo powiatowe złożyło trzy wnioski o dofinansowanie na inwestycje o wartości 95 mln zł

Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład. Zmiany podatkowe sprawią, że wynajem mieszkań będzie mniej opłacalny

Piotr Grzymowicz jako jedyny samorządowiec z Warmii i Mazur sprzeciwia się ''Polskiemu Ładowi''

Polski Ład. Olsztyn straci niemal 80 mln zł!

Komentarze (23)

Dodaj swój komentarz

 • typek 2021-08-27 20:39:08 95.160.*.*
  BĘDZIE MNIEJ TRAMWAJÓW
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • fer 2021-08-26 18:14:36 37.248.*.*
  ą ile Olsztyn stracił na aqwasferze którą mieliście wybudować w Olsztynie między Nagórkami a Jarotami i co nie ma ani obiektu ani pieniędzy , w innych miastach się udało a w Olsztynie znowu nie wyszło? tfu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • CZYSTA HIPOKRYZJA 2021-08-26 16:18:19 207.244.*.*
  No bez żartów. Radni PO i Grzymowicza wprowadzili sw ostatnich latach mnóstwo podwyżek: za komunikację, wodę, ścieki, żłobki, parkowanie itp itd CO SKUTKOWAŁO UBYTKIEM KILKUSET ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE W KIESZENI KAŻDEGO MIESZKAŃCA OLSZTYNA. Czysta hipokryzja pan i panów pasących się na wysokich stołkach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Franz Kafka 2021-08-26 16:05:13 185.48.*.*
  W Y P I E R D A L Ć !!! 🤣🤣🤣 P.O. to goowno
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Anty pis 2021-08-26 14:16:00 37.30.*.*
  Tu akurat dobrze będzie , mniej kasy w kurniku ratuszowym tym mniej idiotycznych pomysłów sołtysa Olsztyna tranwajowicza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Taka prawda tak było 2021-08-26 10:44:56 159.65.*.*
  Cały czas te same ryje. Olsztyńscy niepoRADNI. A ciunelowa niedługo się rozpadnie, jak porcelanowa lalka rzucona o beton.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • no 2021-08-26 10:04:45 95.160.*.*
  te twarze za każdej władzy (nawet swojej) nie potrafią pozyskiwać funduszy na nasze miasto, które stoi w miejscu. Nic dziwnego - same emerytki...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Bob 2021-08-25 21:00:24 88.156.*.*
  Nasze miasto jest za biedne na tramwaje, wiedzieliśmy to już zanim zmniejszono środki na samorządy. Wywaliliscie tylne kasy bez sensu i teraz zaczynacie narrację, że to wina PISu. KLASYK
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
 • PiS -PO jedno zło ! 2021-08-25 18:40:53 83.20.*.*
  To może radni z Platformy Obywatelskiej zechcą żeby ich koledzy sejmowi odwolali marszałek Witek.Glosowanie może przejść tylko głosami Konfederatów.Postawili tylko i aż dwa warunki. Powstrzymanie wejścia w życie flagowego projektu PiS :Polski Wał oraz Stop segregacji sanitarnej Polski Jason Statham z PO czyli Borys Budka powiedział ,że to nie czas na targi :0. Wiadomo siebie nie skrzywdzą.Beda latami paść się na Polsce.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • Tamara Twardodupcewa 2021-08-25 18:38:56 156.67.*.*
  Z jednej strony to nieuczciwe, że samorządy z roku na rok mają więcej obowiązków, a mniej środków finansowych ze strony państwa. Z drugiej strony jak się popatrzy na niektóre samorządy, w tym olsztyński, to przynajmniej nie będzie durnowatych inwestycji typu tramwaje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4