Olsztynianie ostro o nowym logo UWM-u. ''Jak oznaczenie wind czy toalet''

Olsztynianie ostro o nowym logo UWM-u. ''Jak oznaczenie wind czy toalet''
Fot. uwm.edu.pl

Po tym jak Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stracił prawo do korzystania z dotychczasowego logo, rozpisano konkurs na nowy znak graficzny. W ubiegłym tygodniu konkurs został rozstrzygnięty. W sieci zawrzało, olsztynianie krytykują logo prześcigając się w porównianiach nowego znaku graficznego do oznaczenia szaletów miejskich, czy windy.

Przypomnijmy, konkurs na nowe logo związany był z konfliktem na linii profesor Piotr Obarek a rektor Ryszard Górecki.

Jak twierdzi profesor Obarek, rektor wprowadził do powszechnego obiegu jako oficjalnie obowiązującą, splagiatowaną wersję logo autorstwa Obarka.

- Nie informując mnie o niczym Rektor UWM, bez mojej zgody i wbrew prawu, zarządzeniem wprowadził do powszechnego obiegu zdeformowaną wersję mojego projektu, przywłaszczając sobie prawa autorskie do mojego znaku. Uczelnia w pierwszym etapie wyjaśnień, upierała się, że mogła zniekształcić logo, z czego wycofała się później przyznając się do winy i oddając mi rację. Mimo moich starań do polubownego rozwiązania sprawy, nie otrzymałem od Pana Rektora żadnej odpowiedzi w kwestii woli respektowania moich osobistych praw autorskich – wyjaśniał Obarek.

Profesor nie tylko skierował sprawę do prokuratury, ale również rozwiązał umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworów w postaci: loga, godła, insygniów, medali, sztandaru, sygnetu, łańcuchów rektorskich, tablic informacyjnych etc. identyfikujących wizualnie Uniwersytet i jego władze.

Tym samym UWM pozostał bez logo. Rozpisano więc konkurs, którego wyniki poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Nowe logo wykonał Piotr Fleszyński.

Jak tłumaczy autor, litera U symbolizuje uczelnię posadowioną na Warmii i Mazurach – które z kolei symbolizują litery W i M.

''Nie bez znaczenia są także kolory – niebieski i zielony – które pokazują nam bogactwo przyrodnicze Warmii i przypominają, że nasz region to kraina tysiąca jezior. Czerń z kolei oznacza prestiż i powagę instytucji, jaką jest Uniwersytet'' – czytamy w wyjaśnieniach uczelni.

Zdaniem UWM-u nowe logo jest awangardowe i nowoczesne. Autor projektu logo za swoją pracę otrzymał 5 tysięcy złotych.

Nowe logo wywołało falę komentarzy wśród olsztynian. Wśród opinii mieszkańców większość stanowią te krytykujące nowy znak

''Porażka'', „Grafik płakał jak projektował'', ''Jak oznaczenie dla szaletów miejskich'', ''Czy to logo uczelni czy oznaczenie windy?', ''Logo powinno nam od razu mówić z czym mamy do czynienia, a tutaj gdyby nie opis to myślę, że nikt by nie złapał że chodzi o UWM''.

- Logo powinno przede wszystkim pełnić funkcję informacyjną, niestety czytelność liter UWM jest tutaj umowna, i pokazanie samego sygnetu, bez nazwy nie jest jednoznaczne z utożsamieniem go jako skrót uczelni. Ten brak natychmiastowego rozpoznania tej formy graficznej jako litery UWM, a nawet pewna dezorientacja i mnogość błędnych interpretacji, jest przyczyną ogólnego buntu i hejtu jaki ten znak otrzymuje. Z typograficznego punktu widzenia, przedstawienie takiego połączenia linii jest daleko idącą interpretacją liter które ma pokazywać. Logo nie powinno być trudnym rebusem, a podstawową funkcją litery jest jej rozpoznawalność. Jest to przykład ślepego podążania za trendem "minimalizmu" bez wiarygodnej treści i jednoznacznej czytelności. Niestety ale techniczna forma znaku również pozostawia wiele do życzenia, ciężkie elementy znaku są niewyważone optycznie – pisze jeden z olsztynian.

Są też komentarze broniące nowego logo.

- Dyskusja poniższa pokazuje, jakie zaniedbania w swojej edukacji w odbiorze współczesnych sztuk wizualnych mają ludzie, wypowiadający się na temat tego oznaczenia. Logo jest znakomite, wszystko tu jest, jak trzeba - kształt, kolorystyka, pomysłowość, odkrywczość.

Co sądzicie o nowym logo? Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • absolwentka99 2017-12-01 22:51:14 188.146.*.*
  Genialne - w sam raz jako logo przedszkola uniwersyteckiego :) Czekamy na logo uczelni!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • grafifik 2017-11-22 18:12:02 94.254.*.*
  No niestety dla zaściankowego myślenia prowincji to logo jest zbyt skomplikowane.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • DNAA 2017-11-16 16:11:06 81.190.*.*
  To chyba jakiś fan logiki i teorii mnogości wymyślił> U góry suma zbiorów. na dole koniunkcja zdań i alternatywa zdań. Kreska też ma swoje znaczenie w logice matematycznej. Pytanie co ma to złożone zdanie oznaczać, bo nijak składa się na UWM.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • inteligent 2017-11-16 11:29:29 213.73.*.*
  abstrakcja, ale się wysilił
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Taper 2017-11-16 09:27:11 5.172.*.*
  To się nadaje na logo salonu płytek łazienkowych, a nie Uniwersytetu. Tyle w temacie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • NEX 2017-11-15 22:13:37 95.160.*.*
  Tragedia, logo bardzo zaniża prestiż UWM
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Amator 2017-11-15 20:48:04 88.156.*.*
  Wladze tłumaczą, ze niby odzwierciedla "młodość" jaką charakteryzuje się UWM. Ze ja sie pytam co??? Młodość??? Z przestarzala i podstarzala kadra? Gdzie wstrzymane jest od kilku lat zatrudnianie mlodych ludzi, bo stare dziadki siedzą na swoich stolkaxh do 70tki??? Kpina!!! Zreszta ta nieudolność w zarzadzaniu chcą rowniez pokazac wynierajac takie wlasnie logo! Zatem - mnie to logo pasuje!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Isruu 2017-11-14 23:24:09 94.254.*.*
  Jednym rybka innym akwarium... W grafice o gustach się nie dyskutuje.. i jeszcze jedno przysłowie: jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dowodził ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Pola123 2017-11-14 14:34:46 94.254.*.*
  Fatalne. To nawet nie są litery tylko jakieś symbole toaletowe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Student I roku Pedagogiki 2017-11-14 13:28:01 109.241.*.*
  Nie znam się na grafice za bardzo,ale moim zdaniem logo powinno symbolizować jasny przekaz tego co dana osoba czy dana instytucja sobą oferuje.Niestety obecne logo nie odzwierciedla tego czym jest instytucja UNIWERSYTETU.Gratuluję autorowi logo wybitnej abstrakcji,ale w żaden sposób obecne logo nie podkreśla znaczenia uczelni,więc jest to niewypał za przeproszeniem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0