Olsztyn wraz z ościennymi gminami liczą na pieniądze unijne. Mają powstać drogi, centra sportu i kultury

Olsztyn wraz z ościennymi gminami liczą na pieniądze unijne. Mają powstać drogi, centra sportu i kultury
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Władze stolicy Warmii i Mazur oraz gmin ościennych przygotowały projekty inwestycji, które mogłyby zostać sfinansowane dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument, który pozwala na realizację strategii czy zadań terytorialnych w sposób zintegrowany. Po raz pierwszy wprowadzono go w poprzedniej perspektywie finansowej, czyli w latach 2014-2020. Chodzi o to, aby promować partnerski model współpracy, realizować zintegrowane projekty oraz zwiększyć wpływ ośrodków miejskich i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie.

W przypadku Olsztyna możemy mówić o integracji z ościennymi gminami, tworzącymi tzw. aglomerację.

Jakie projekty wskazał Olsztyn? Wśród nich jest budowa ul. Nowobałtyckiej, szerokiej, 4-jezdniowej arterii od przejazdu kolejowego przy Zespole Szkół Ekonomicznych do granic miasta. Co ciekawe, ta inwestycja została też ujęta w Polskim Ładzie (Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu). Jej wartość to ok. 240 mln zł.

Staramy się o dofinansowanie z różnych źródeł bo uważamy, że to ważna i potrzebna dla naszego miasta inwestycja. Oczywiście będziemy mogli skorzystać z tylko z jednego wsparcia, ale jeśli będziemy mieli ten komfort by wybrać to oczywiście zdecydujemy się na taki program, który zagwarantuje wyższe dofinansowanie, czyli korzystniejszych dla naszych mieszkańców możliwości. Wiadomo bowiem, że wkład własny będziemy musieli pokryć z budżetu miasta – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Oprócz tego samorządowcy mają plan, aby na stadionie przy al. Sybiraków, gdzie na co dzień gra Warmia Olsztyn, powstał Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego.

Mają powstać 4 boiska, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży i cale zaplecze socjalne. Dzisiaj szacujemy, że całość tej inwestycji to koszt ok. 25 mln zł. Liczymy na wsparcie unijne w wysokości 85 proc. – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Na liście znajduje się także modernizacja oraz doposażenie obserwatorium i planetarium. Wartość projektu to ok. 15 mln zł, a inwestycja miałaby zostać zakończona do końca 2022 roku.

Miasto planuje także przygotować tereny inwestycyjne, tzw. „Track Wschód”, które obecnie są nieużytkowane.

Jest tam ok. 170 ha gruntów, które w większości należą do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i objęte są planami, gdzie przewidziane są tereny pod park przemysłowy. Jesteśmy na etapie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów należących do gminy, gdzie m.in. znajduje się tor motocrossowy. Te tereny zostaną w przyszłości przeznaczone pod przyszłą działalność przedsiębiorców – dodał Piotr Grzymowicz.

Kolejny projekt zakłada uczytelnienie i ekspozycję reliktów średniowiecznych fortyfikacji, m.in. rondeli przed Wysoką Bramą czy murów miejskich, na które rozpisany był przed laty konkurs architektoniczny.

Nie mając dzisiaj finansowania na cały projekt (wraz z garażem podziemnym przy ul. Nowowiejskiego), który może kosztować ok. 60 mln zł, zaplanowaliśmy, że w trakcie obecnie realizowanego projektu tramwajowego i wydłużenia końcówki tramwajów, wykonamy prace związane z uczytelnieniem reliktu znajdującego się pod Wysoką Bramą – przyznał prezydent Grzymowicz.

Miejska oczyszczalnia ścieków miałaby się wzbogacić o budowę instalacji unieszkodliwiającej osady pościekowe.

W porozumieniu z powiatem olsztyńskim i stowarzyszeniem Arka miałoby zostać wybudowane Centrum Pomocy Dzieciom.

Gminy ościenne także mają interesujące projekty. Władze Stawigudy chciałyby przedłużyć ul. Bukowskiego do wylotu na trasę S51 (Władze Stawigudy planują przedłużyć ul. Bukowskiego. Czy to pomoże w rozładowaniu ruchu na Jarotach i os. Generałów?). Droga miałaby biec wzdłuż Łyny.

W Dywitach miałaby zostać zmodernizowana droga powiatowa łącząca Dywity, Kieźliny, Wadąg i Różnowo. Jonkowo stara się o budowę dróg gminnych, Gietrzwałd o budowę Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii, natomiast Purda o budowę Centrum Szkoleń Ratownictwa OSP.

Starosta Andrzej Abako ma nadzieję, że w Dywitach powstanie Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej.

Kwota dofinansowania w ramach ZIT może wynieść 85 proc. wartości inwestycji.

Oczywiście pojawia się pytanie, czy aglomeracja olsztyńska otrzyma pieniądze na te inwestycje? Wszystko zależy od zarządu województwa.

 

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • Drogi 2021-09-14 12:00:22 94.254.*.*
  Nowobałtycka tak jak najbardziej i zacznijcie remontować drogi bo jest tragedia dziura na dziurze łata na łacie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • 123+ 2021-09-11 19:50:27 95.160.*.*
  Może w końcu ulica Sybiraków się doczeka kapitalki, a nie kolejnej łaty na łacie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Tfuuuuuu 2021-09-10 14:13:18 94.254.*.*
  Won z tym podnóżkiem gówniaka Trzaskowskiego
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • Tamara Twardodupcewa 2021-09-10 11:18:05 83.12.*.*
  Tylko, że Grzymowicz vel Betonowicz jest elementem niszczącym jak o św. Pawle Adamowiczu wypowiadał się młody Wałęsa. Prezydentowi Olsztyna włączyła się mania wielkości, a jest tylko prezydentem zwykłego miasta wojewódzkiego. Gdyby tak nie kłapał jęzorem na rząd, to może trochę okruchów z pańskiego stołu udałoby się uczknąć. A tak ościenne gminy będą cierpieć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • Janusz Pisiewicz 2021-09-10 10:55:23 95.160.*.*
  Cza sie spieszyć, zanim tow. Terlecki wyprowadzi nas z Unii.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • UE 2021-09-10 10:32:42 83.15.*.*
  UE nie da pieniędzy dla Olsztyna bo nie chce żeby cały Olsztyn był jedną wielką zajezdnią tramwajową. Tak więc niech się nie ślinią i nie szczerzą zębów!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Młoda 2021-09-10 09:30:00 31.60.*.*
  Myślę, że Schetyna i Trzaskowski w dowód wdzięczności za udostępnienie miejsca nad jeziorem na zorganizowanie Campusu w najbliższą sobotę w czasie pobytu w Warszawie Merkel poproszą ją aby dla Grzymowicza odkręciła na chwilę kurek z pieniędzmi. O Grzymowiczu nawet w Niemczech już wiedzą że to wybitny szkodnik. Ale PO i Merkel takich ludzi lubią bo można nimi łatwo sterować.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
 • marzyciel 2021-09-10 06:59:09 31.0.*.*
  a gdyby tak złożyć wniosek dofinansowanie do 1- estakada przebiegająca nad rondem Shumana od ul Artyleryjskiej w stronę Dajtek która by odkorkowała te rondo i zniknęły by korki na nim a tak Nowobałtycka nic nie da bo jak stało się w korkach żeby przejechać to rondo tak dalej będzie się stało, 2-wiadukt od ul Poprzecznej do Lubelskiej który odkorkowałby Zatorze, 3-przedłużenie ul Wi;czyńskiego do Warszawskiej- trzy inwestycje które odkorkowałyby miasto ale zapomniałem że Olsztynem rządzi grzymowicz, platforma i kod wraz popierane przez lokalnych dziennikarzy i można tylko pomarzyć że ludzie obudzą się i przegonia te towarzystwo tylko że wtedy może być za póżno tak jak z aqwaparkiem który budował prezydent z platformy na Nagórkach, inne miasta wybudowały a Olsztyn? Olsztyn wybrał tego gościa na posła
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 1
 • Arbuz 2021-09-09 21:23:01 79.191.*.*
  Jeśli on liczy na kasę z Unii to się nie doliczy. Dofinansowań nie dostają gminy niewspółpracujące z obecnym rządem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • abc 2021-09-09 20:16:47 95.160.*.*
  A dworzec dalej taki slams -wstyd miasto wojewódzkie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 4