Dziś jest: 25.07.2024
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa
Data dodania: 2024-06-29 19:15

Aleksandra Sawczuk

„Olsztyn. 4 pory roku w mieście Mikołaja Kopernika”. Rozmowa z Grzegorzem Januszewiczem [WIDEO]

Gościem studia Olsztyn.com.pl był fotograf Grzegorz Januszewicz. Podczas wywiadu opowiedział o początkach pasji do robienia zdjęć, która przerodziła się w sposób na życie, miłości, sprowadzającej go do stolicy Warmii i Mazur, a także o czteroletnim projekcie, którego owocem stał się album „Olsztyn. 4 pory roku w mieście Mikołaja Kopernika”.

reklama

Grzegorz Januszewicz urodził się w Reszlu, natomiast cały okres dzieciństwa oraz dojrzewania spędził w Nowym Mieście Lubawskim. Na kolejnych etapach życia zamieszkiwał Płock, gdzie po maturze podjął naukę w studium fotografii, a następnie przeprowadził się do Poznania, aby studiować na Akademii Sztuk Pięknych.

Po latach podróżowania, to jednak Olsztyn stał się jego miejscem na ziemi. Januszewicz związany jest z naszym miastem od ponad 28 lat. Zapytany o powód decyzji, odpowiedział krótko, że „zatrzymała go tu miłość”.

Nasz gość zajmuje się grafiką komputerową, która, jak stwierdził, nauczyła go obróbki zdjęć, a także fotografią – głównie krajobrazową.

To właśnie pasja do uwieczniania natury i architektury zaowocowała pomysłem stworzenia zbioru zdjęć z wielu olsztyńskich lokalizacji i przedstawienia ich w formie albumu.

„Olsztyn. 4 pory roku w mieście Mikołaja Kopernika” to ponad 200 fotografii z różnych części serca Warmii i Mazur.

Jak wskazał nasz rozmówca, najwięcej momentów uwiecznionych zostało w miesiącach zimowych.

Zbiór zawiera opisy w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. Przy każdej fotografii wskazano również dzień, w którym została zrobiona.

Album zakupić można, m.in. w Książnicy Polskiej.

Dzieła Januszewicza są znane także wśród wielbicieli facebookowej grupy „Pstryk z Olsztyna”, gdzie zdarza mu się publikować fotografie.

O projekcie „OLSZTYN”, emocjach, związanych z wydaniem albumu, motywacji, przerwie od fotografowania oraz powodach wybranej ścieżki kariery, Grzegorz Januszewicz opowiedział w rozmowie z redakcją portalu Olsztyn.com.pl.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl