OBO 2022. Poznaliśmy zwycięskie projekty [LISTA PROJEKTÓW]

OBO 2022. Poznaliśmy zwycięskie projekty [LISTA PROJEKTÓW]
Od lewej: Aneta Szpaderska, Piotr Grzymowicz i Robert Szewczyk
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek w Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyła się konferencja prasowa, na której podano listę zwycięskich projektów, które wkrótce zostaną zrealizowane w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. To 6 projektów miejskich i 30 osiedlowych.

Konferencja prasowa odbyła się w Olsztyńskim Teatrze Lalek nie bez powodu. Spektakl „Powroty” został zrealizowany w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Andrzej Bartnikowski i Anna Ratkowska-Filipowicz

- Dyrekcja teatru oceniła ten spektakl bardzo wysoko, w związku z czym po kilku bezpłatnych prezentacjach online 1 września, ten spektakl wszedł do repertuaru olsztyńskiego Teatru Lalek i można go oglądać, do czego zachęcam – powiedziała Anna Ratkowska-Filipowicz, zastępca dyrektora Teatru Lalek.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz podziękował mieszkańcom, którzy wykazali się aktywnością i złożyli projekty. Niestety, nie wszystkie mogły zostać zrealizowane.

Piotr Grzymowicz

- Mamy bardzo wielu miłośników zwierząt, przyrody, ale również tych zmian, które są potrzebne, które definiują nasi mieszkańcy. Głosów oddano przeszło 13,5 tys., wiele z nich oddano przez internet. Wpłynęły 134 projekty, niestety, nie wszystkie mogły być, z różnych przyczyn, zrealizowane. Bo my odpisując i jednocześnie rozpatrując odwołania ustosunkowaliśmy się do tego. Na pewno nie są one stracone, na pewno będą mogły być powtórzone – wyjaśnił włodarz miasta.

Następnie głos zabrał Robert Szewczyk, przewodniczący rady miasta i przewodniczący zespołu koordynującego OBO, który zaznaczył, że kreatywność mieszkańców może pozytywnie zmienić miasto.

Robert Szewczyk

- Olsztyński Budżet Obywatelski ma sens. Czasem patrząc na projekty, widzimy, że to jest kawałek chodnika albo droga, to też ma sens, bo są to rzeczy, których brakuje na danym osiedlu, na danym rejonie czy wspólnocie. Jest to jakaś droga, pomysł, żeby to zrealizować, ale kreatywność mieszkańców w wymyślaniu, wprowadzaniu kolejnych pomysłów dla naszego miasta, sprawia, że to miasto jest jakieś. Jest bardziej kolorowe, jest więcej wydarzeń kulturalnych, więcej projektów na rzecz człowieka czy zwierząt – przyznał Robert Szewczyk.

I dodał: - Urzędnicy nigdy by tego nie wymyślili, nie dlatego, że nie ma wśród nich kreatywnych osób, tylko dlatego, że jesteśmy w pewnych schematach. Mamy swoje priorytety: musimy zrobić kanalizację czy inne ważne inwestycje. Patrzymy na te wielkie rzeczy, a OBO pozwala wydobyć na wierzch inne potrzebne projekty, które inaczej miałyby problem, żeby się wydostać, a to buduje naszą wspólnotę, nasze miasto.

Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Prezydenta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna również podkreśliła, że bez pomysłowości mieszkańców, wiele ważnych projektów nie zostałoby zrealizowanych.

- Budżet Obywatelski to są tak naprawdę nie pieniądze, ale konsultacje, rozmowy, pomysły. Możemy to zmieścić w takiej formułce, że to państwo mówią, co robić panu prezydentowi - dodała Szpaderska. - Teraz wpiszemy zwycięskie zadania do projektu przyszłorocznego budżetu naszego miasta. Po przegłosowaniu tego dokumentu przez radnych zaczniemy etap realizacji propozycji wskazanych przez mieszkańców.

Do realizacji wybrano 36 projektów: 6 miejskich i 30 osiedlowych. Pośród miejskich największym powodzeniem cieszyła się budowa parku Nagórki-Jaroty. Na projekt oddano ponad 3,8 tys. głosów, co dało niemal 9,5 tys. punktów. W każdym z 23 olsztyńskich osiedli realizowany będzie co najmniej jeden projekt. Ten z Zatorza, czyli „Otwarcie terenów zielonych wokół III LO dla mieszkańców Olsztyna”, zyskał poparcie ponad tysiąca osób (prawie 2,5 tys. punktów).

- Zatorze jest mieszkańcom Olsztyna dobrze znane. To, gdzie pracujemy trochę nam przeszkadza w otoczeniu, to jest niewykorzystany teren naszej szkoły. Pierwszą próbę podjęłyśmy 3 lata temu, ale wtedy nie przeszedł, bo jak się okazuje, to nie jest taka prosta sprawa, zbieranie głosów nie jest proste. Nie każdego można namówić na oddanie głosu. Rok temu pomysł był mocno rozpropagowany wśród kolegów, współpracowników, młodzieży, znajomych. Zależy nam na tym, że tereny wokół naszej szkoły wyglądało fajnie, żeby było sportowe, żebyśmy mogli dbać o zdrowie – powiedziała nam Karolina Burdalska, jedna z pomysłodawczyń projektu z Zatorza.

Z kolei Magdalena Tokajuk, pomysłodawczyni projektu „Wybieg dla psów - osiedle Podgrodzie”, podkreśliła, że poprawa życia zwierząt w mieście jest bardzo ważna.

- Od roku mamy psa i nie spodziewałam się, że ten pies tak mocno wywróci moje życie do góry nogami, tak bardzo pozytywnie, że dzięki niemu poznam tylu ludzi. Bo na spacerach poznajemy innych ludzi, innych psiarzy. I w takiej atmosferze, w gronie bardzo twórczych ludzi, stwierdziliśmy, że takie miejsce jest bardzo potrzebne. Dla bezpieczeństwa naszych psiaków, ale także dla osób, które przechodzą obok i chcą się czuć bezpiecznie, gdy nasze psy biegają wolno – wyjaśniła w rozmowie z nami Magdalena Tokajuk.

Pełną listę zwycięskich projektów prezentujemy poniżej.

Projekty miejskie:

Park Nagórki-Jaroty - budowa pieszego i rowerowego ciągu pomiędzy terenami rekreacyjnymi stawu retencyjnego a ulicą Turowskiego, społeczne dokonanie nasadzeń i ustawienie ławeczek
Koszt: 500 000 zł, 9493 głosów

Społeczna inicjatywa budowy oświetlonych pieszych i rowerowych połączeń terenów zielonych położonych na granicy olsztyńskich Nagórek i Jarot, mająca umożliwić mieszkańcom południowych dzielnic korzystanie z terenów rekreacyjnych planowanego od lat parku, w tym budowanego stawu retencyjnego. W planach jest również społeczne dokonanie nasadzeń około 150 drzew oraz montaż ławeczek i koszy na śmieci.

Kastracja kotów wolno żyjących oraz kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich
Koszt: 100 000 zł, 6169 głosów

Projekt zakłada kastrację kotów wolno żyjących oraz kastrację i chipowanie zwierząt właścicielskich z terenu Olsztyna w kilku wybranych lecznicach weterynaryjnych.

Kocie azyle upiększają Olsztyn
Koszt: 87 000 zł, 3851 głosów

Na każdej olsztyńskiej ulicy są miejsca, w których dokarmiane są koty. Bardzo często są one nieestetyczne, brudne i zaniedbane. Chcemy aby te miejsca stały się ozdobą Olsztyna i jednocześnie były bezpiecznym azylem bytujących tam kotów. Kocie azyle to innowacyjny projekt dotyczący opieki nad kotami wolno żyjącymi, który zainspiruje innych do pomagania zwierzętom i dbania o nasze ukochane miasto.

Grajmy w siatkówkę! - Sportowe Zatorze w Koperniku
Koszt: 500 000 zł, 3725 głosów

Na terenie należącym do III LO w Olsztynie, obok budynku szkoły przy ulicy Sybiraków 3 zostanie zmodernizowane boisko do koszykówki (wygrane w głosowaniu mieszkańców Olsztyna w OBO 2021). Na w/w terenie znajduje się również miejsce na kolejne boisko, tym razem do siatkówki, które będzie służyło bezpłatnie mieszkańcom Zatorza i całego Olsztyna. Dzięki temu powstanie mini kompleks sportowy ZATORZA.

AED: Akcja - Edukacja - Defibrylacja!
Koszt: 500 000 zł, 3619 głosów

To realne zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna oraz inwestycja w dzieci i młodzież poprzez: - zapewnienie realistycznych symulacji z pierwszej pomocy dla uczniów wszystkich szkół w Olsztynie - dodatkowe szkolenia z ratownictwa dla nauczycieli EDB i techniki - dostęp do 7 nowych defibrylatorów AED w Olsztynie.

Miasteczko Ruchu Drogowego z grami edukacyjnymi przy Szkole Podstawowej nr 30 im. Marii Zientary - Malewskiej w Olsztynie
Koszt po weryfikacji: 326 000 zł, 3452 głosy

Miasteczko ruchu drogowego to plac manewrowy umożliwiający wprowadzenie dzieci i młodzieży w podstawy bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, ponadto zdobycie doświadczenia i dobrych nawyków niezbędnych do bezpiecznego kierowania pojazdem, a także uzyskanie uprawnień do prowadzenia rowerów po drogach publicznych.

Projekty osiedlowe:

Brzeziny:

Zielony przystanek na Wawrzyczka – remont pętli autobusowej wraz z zagospodarowaniem terenu
Koszt: 159 000 zł, 262 głosy

Proponujemy zagospodarowanie terenu wokół pętli autobusowej przy ul. Wawrzyczka na Brzezinach. Zielony przystanek, ciekawa roślinność, ławeczki, remont chodnika i oświetlenia. Dzięki nowemu zagospodarowaniu mieszkańcy mogą chętniej zmieniać swoje przyzwyczajenia!

Dajtki:

Park osiedlowy Dajtki 3
Koszt: 187 202 zł, 1233 głosy

Park osiedlowy Dajtki 3 to kontynuacja projektu z poprzedniej edycji OBO. Chcemy połączyć tereny zielone w jeden uporządkowany park osiedlowy. Tegoroczna edycja zakłada kontynuację realizacji idei w jego najbliższej lokalizacji jak i doświetlenie terenu Parku Dajtki 1 położony jest na działce nr 444/3 i fragmencie działki 54 obręb 117 zgodnie z projektem który został wykonany w ramach OBO w 2020r.

Generałów:

Ścieżka spacerowo-rowerowa wraz z projektem "Osiedlowego Parku Zacisze"
Koszt: 227 884 zł, 2285 głosów

Przedmiotem zadania będzie wykonanie ścieżki spacerowo rowerowej wraz z dokumentacją projektową "Osiedlowego Parku Zacisze"

Grunwaldzkie:

Grunwaldzka - rewitalizacja podwórka miejskiego przy Parku Podzamcze
Koszt: 185 000 zł, 553 głosy

Lubisz Park Podzamcze? Korzystasz z jego zieleni, placu zabaw, kręgielni czy boiska do kosza? Chcemy, aby również w otoczeniu parku był piękny, zadbany, zielony teren. Dlatego przygotowaliśmy projekt rewitalizacji podwórka miejskiego pomiędzy ul. Kromera i Grunwaldzką. Uporządkujemy drogi, chodniki i posadzimy nową zieleń, aby mieszkańcy Olsztyna mogli z przyjemnością korzystać z tego terenu.

Gutkowo:

Budowa odcinka osiedlowej ulicy Zagłoby
Koszt: 179 362 zł, 771 głosów

Przedmiotem zadania OBO jest dobudowa fragmentu ulicy Zagłoby do istniejącej drogi.

Jaroty:

,,Zielono Mi” Nieco większy ,,Park Kieszonkowy” Niech połączą nas Drzewa
Koszt po weryfikacji: 319 000 zł, 2434 głosy

Modernizacja i Adaptacja zielonego terenu przestrzeni publicznej wraz z regeneracją Oczka Wodnego - rejon ulic Kanta-Witosa-Krasickiego-Bajkowe-Mroza

Kętrzyńskiego:

Mazurski Dziedziniec: las w środku miasta- żywy mural i ekologiczna, w 100% przepuszczalna nawierzchnia
Koszt: 194 000 zł, 514 głosów

Eko dziedziniec wśród retro kamienic. Zrewitalizowana przestrzeń stanie się centrum spotkań, zielonym i estetycznym przystankiem dla mieszkańców miasta. Poprzez wyeliminowanie wyspy ciepła zwiększy się komfort życia a wody opadowe zasilą wody gruntowe, oszczędzając zabytkowe kamienice, odciążając miejski system kanalizacji deszczowej i regenerując zasoby źródeł naturalnych.

Kormoran:

Remont nawierzchni osiedlowych ciągów pieszych i schodów, osiedlowego parkingu oraz stworzenie miejsca wypoczynkowego na osiedlu Kormoran
Koszt: 237 633 zł, 933 głosy

Remont nawierzchni osiedlowych ciągów pieszych i schodów, osiedlowego parkingu oraz stworzenie miejsca wypoczynkowego na osiedlu Kormoran.

Kortowo:

Remont jezdni i chodników przy ul. Promienistej i ul. Astronomów w Olsztynie
Koszt: 157 044 zł, 304 głosy

Wymiana jezdni i chodników ulic Promienistej i Astronomów według istniejącej dokumentacji projektowej znajdującej się w ZDZiT.

Kościuszki:

Wymiana nawierzchni chodników przy ulicy Grabowskiego i montaż progów zwalniających
Koszt: 192 886 zł, 855 głosów

Projekt zakłada wymianę nawierzchni chodników w ciągu ulicy Stefana Grabowskiego , wymianę starych progów zwalniających na nowe wraz z montażem dwóch dodatkowych progów.

Likusy:

Kontynuacja rewitalizacji zabytkowego parku przy ul. Bałtyckiej
Koszt po weryfikacji: 164 575 zł, 513 głosów

Zamknięcie wszelkich obiektów sportowych znacząco wpłynęło na zdrowie fizyczne wszystkich mieszkańców. Jedynym rozwiązaniem na dbanie o kondycję fizyczną okazały się nowoczesne siłownie plenerowe. Na naszym osiedlu nie powstał dotychczas ani jeden tego typu punkt. Ponieważ jest to rozwiązanie zupełnie darmowe, na pewno chętnie skorzystaliby z niego zarówno najmłodsi, jak i najstarsi.

Mazurskie:

Remont chodnika na ul. Szczytnowskiej
Koszt: 185 431 zł, 884 głosy

Remont i częściowa wymiana nawierzchni ok. 250 m chodnika na ul. Szczytnowskiej. Zadanie polegałoby na wyrównaniu zachowanych miejscowo oryginalnych granitowych płyt, położenie kostki betonowej, podniesieniu krawężników i obrzeży oraz wykonanie zabezpieczeń chroniących drzewa rosnące w pasie ciągu pieszego.

Nad Jeziorem Długim:

Ratujmy Jezioro Długie! Oczyszczanie Jeziora Długiego
Koszt: 70 000 zł, 1817 głosów

W ramach OBO chcielibyśmy oczyścić Jezioro Długie z nadmiernej biomasy roślinności zanurzonej i mat glonów nitkowatych. Poprawie ulegną walory estetyczne i rekreacyjne jeziora.

BIBLIOTEKA NAD JEZIOREM - TWOJA KREATYWNA PRZYSTAŃ
Koszt: 21 000 zł, 1168 głosów

MBP Filia nr 4 jest najmniejszą biblioteką w mieście. Cieszy się jednak ogromnym zainteresowaniem i jest bardzo ważnym punktem na mapie miasta. Czytelnicy zaglądają tu nie tylko po, aby wypożyczyć książki, ale również by uczestniczyć w spotkaniach literackich. Naszym zadaniem jest unowocześnić bibliotekę i dostosować ją do wykonywania aktywności kulturalnych również w przestrzeni internetowej.

Ale Sztuka! Nad Długim! Ale Dziko!
Koszt: 50 000 zł, 286 głosów

Ale Sztuka! Nad Długim! Ale Dziko! Wróćmy do tego co naturalne, instynktowne, zwierzęce i dzikie. Przez dwa wakacyjne popołudnia polana przy Jeziorze Długim zamieni się w prawdziwą krainę poszukiwaczy i odkrywców, a czego? Dźwięków, odgłosów, zapachów, szeptów, bliskości z naturą, ruchu, sensoryki, tańca, naturalności i organiczności poruszania się a jednocześnie dzikości jaka w nas drzemie.

Ale Sztuka! Nad Długim! Ale Cyrk!
Koszt: 36 000 zł, 103 głosy

Sztuka ludzkich możliwości. Akrobacje, salta, żonglowanie i to wszystko w duchu nowocyrkowym, czyli bez zwierząt. Jedno wakacyjne popołudnie zabierze nas w świat piękna i zachwytu. Warsztaty kuglarskie i nie tylko, spektakle, widowiska plenerowe. Tutaj rzeczywistość zaciera się z nierealnym, a każdy z nas może stać się aktorem.

Nagórki:

Remont ulicy Murzynowskiego. Odcinek od przejścia dla pieszych na wysokości ,,Warzywniaczka" do ulicy Krasickiego
Koszt: 224 040 zł, 1638 głosów

Remont ulicy Murzynowskiego. Odcinek od przejścia dla pieszych na wysokości ,,Warzywniaczka" do ulicy Krasickiego (długość około 380m i szerokość 5m). Droga na skróty której często używają kierowcy. Niestety droga jest w tak tragicznym stanie, że pojazdy po niej skaczą.

Pieczewo:

Remont chodnika i zatok postojowych wzdłuż bloków Nr 8 i 10, częściowo 20 i 12, przy ul. Świtycz-Widackiej w Olsztynie
Koszt: 213 000 zł, 983 głosy

Remont chodnika i zatok postojowych wzdłuż bloków Nr 8 i 10, częściowo 20 i 12, przy ul. Świtycz-Widackiej w Olsztynie.

Podgrodzie:

Wybieg dla psów - osiedle Podgrodzie
Koszt: 214 000 zł, 1270 głosów

Na Podgrodziu każdy właściciel psa zna łąkę między ulicą Polną a Korczaka. To niepisany psi wybieg pośród chaszczy i wysokich traw. Czas uporządkować ten teren i stworzyć prawdziwy, profesjonalny psi park, który będzie bezpieczny zarówno dla psów, jak i mieszkańców. Niech to będzie miejsce spotkań czworonożnych przyjaciół i ich właścicieli.

Podleśna:

Remont skrzyżowania ulicy Borowej i Erdmanowej na osiedlu Podleśna
Koszt: 224 459 zł, 1554 głosy

Wykonanie remontu ulicy Erdmanowej raz Borowej na odcinku około 50 metrów w zakresie skrzyżowania ulic wraz z wykonaniem kanalizacji deszczowej, oraz budową lewostronnego chodnika o szerokości 1,5 m z kostki betonowej i obrzeżami w obszarze skrzyżowania.

Pojezierze:

Wymiana chodnika położonego przy ul. Pana Tadeusza biegnącego wzdłuż hali sportowej UWM i Przedszkola Miejskiego nr 37
Koszt po weryfikacji: 224 000 zł, 548 głosów

Zadanie ma dotyczyć wykonania nowego chodnika na odcinku około 170 metrów. Jest to ostatni fragment tego chodnika, który posiada nawierzchnię płytek chodnikowych starego typu (są one pokruszone, spękane, nierówne). Nowy chodnik zwiększy komfort przemieszczania się osób, co jest szczególnie istotne, gdyż z niego korzystają m.in. małe dzieci uczęszczające do Przedszkola Miejskiego nr 37.

Redykajny:

Bezpieczne Redykajny - Remont nawierzchni jezdni ulicy Hozjusza wraz z opaską
Koszt: 166 181 zł, 703 głosy

Remont nawierzchni ulicy Hozjusza na osiedlu Redykajny.

Śródmieście:

Kraina gier chodnikowych w Parku Centralnym
Koszt: 70 000 zł, 1668 głosów

Zestaw gier chodnikowych (gry w klasy, węże, drabiny, twister) naniesionych trwale na powierzchnię chodnika. Gry podwórkowe to znakomita rekreacja na świeżym powietrzu. Wielu z Nas pamięta grę w klasy, w którą można było grać godzinami. Kolorowe plansze to idealny sposób na zachętę do zabawy ruchowej i poprawę samopoczucia. Każdy dzieciak znajdzie coś dla siebie i z przyjemnością będzie tu wracał.

Podwale najpiękniejszą uliczką Starego Miasta!
Koszt: 64 500 zł, 968 głosów

Niech ta mała, dotąd zaniedbana uliczka na starówce przyciąga, a nie odstrasza i stanie się się obowiązkowym must see dla turystów! Realizacja projektu sprawi, że w sercu Olsztyna poczujemy się jak w urokliwych zakątkach miast południowej Europy.

Całoroczny dach z kolorowych parasoli nad ulicą Rodziewiczówny
Koszt: 31 000 zł, 889 głosów

Wiele miast ma swoje ulice przykryte dachem z kolorowych parasoli. Czemu by nie zorganizować takiej i w Olsztynie? Z pewnością ożywi to tę część starego miasta oraz przyciągnie turystów i mieszkańców lubiących ciekawe zdjęcia. Lokalizacja tuż obok budynku Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej wydaje się być wymarzoną do tego celu!

Wojska Polskiego:

Rozbudowa bezobsługowego kompleks wspinaczkowego dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy (sztuczne głazy do wspinania - (boulderu) w Parku Jakubowo
Koszt po weryfikacji: 85 000 zł, 788 głosów

Przedmiotem zadania będzie zagospodarowanie istniejącego placu z trawnikiem oraz sztucznym głazem do wspinania (boulderem) w Parku Jakubowo. W pobliżu boulderu zostanie ustawionych 7 ławek parkowych, śmietniki oraz kilka różnych zintegrowanych, drewnianych mini placów zabaw dla dzieci. Teren zostanie oświetlony za pomocą latarni parkowych zasilanych z istniejącego oświetlenia parku.

Koncerty w Parku Jakubowo – kultura w Parku
Koszt: 50 000 zł, 593 głosy

Organizacja koncertów muzycznych w Parku Jakubowo.

„Olsztyński Teatr Tańca. Na osiedlu”
Koszt: 50 000 zł, 406 głosów

Projekt „Olsztyński Teatr Tańca. Na osiedlu” to działania mające na celu przybliżenie mieszkańcom osiedla WOJSKA POLSKIEGO działań Olsztyńskiego Teatru Tańca poprzez prezentację programu artystycznego zakładającego bezpłatne prezentacje spektakli tanecznych (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).

Zatorze:

Otwarcie terenów zielonych wokół III LO dla mieszkańców Olsztyna - Razem grajmy w zielone!
Koszt: 189 783 zł, 2497 głosów

Projekt jest odpowiedzią na realne potrzeby środowiska. Młodzież III LO przeprowadziła badanie wśród społeczności szkolnej, rodziców i nauczycieli, które wykazało, że według 79,8% ankietowanych przestrzeń wokół III LO nie jest atrakcyjna estetycznie. Społeczność lokalna postuluje wzbogacenie zieleni oraz zwiększenie liczby miejsc do odpoczynku dostępnych dla uczniów i mieszkańców Olsztyna.

Zielona Górka:

Budowa chodnika, lampy ulicznej, i siatki ochronnej na Osiedlu Zielona Górka
Koszt: 159 185 zł

Budowa chodnika, lampy ulicznej, i siatki ochronnej na Osiedlu Zielona Górka.

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

 • Janusz Platfusiewicz 2022-04-29 19:08:29 37.248.*.*
  Beton cvvel
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • jarociaku 2021-10-27 10:16:04 81.190.*.*
  Teatr to dobre miejsce, bo urzędnicy zorganizowali przedstawienie sami dla siebie i dla dziennikarzy. Wnioskodawców i mieszkańców poinformowali tuż przed wydarzeniem, by czasem się nie pojawili... Żenada...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Po won 2021-10-26 08:38:17 37.109.*.*
  @Młoda twoja stara klaszcze u arbuza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Beton won. 2021-10-26 08:32:25 37.109.*.*
  W d... Se wsadźcie te wasze sfiksowane pomysły.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 6
 • Allenstein 2021-10-26 06:39:46 31.60.*.*
  Inwestycje na starym mieście są bardzo dobre oby więcej takich 👌
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • Rydż 2021-10-25 23:37:40 46.186.*.*
  Jebie już tych ludzi.Tyle kasy na ...koty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • AL BANDI 2021-10-25 21:47:03 84.48.*.*
  Teatr Lalek i glowny Pajac Olsztyna.Idealne miejsce dla OSLA RATUSZOWEGO
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • Z miasta 2021-10-25 20:27:08 86.166.*.*
  Nie mogę już patrzeć na tego ch..a z Nowego Miasta Lubawskiego. Wszystkie te pseudoprojekty zatwierdzone przez jego "komisję " to jeden wielki pic.Same parki,mini parki,zagajniczki i kwietniki.Zero na sport!Zero na boisko dla rugbystów, zero dla budowy boisk do piłki nożnej, koszykówki czy ogólnie sportu jako takiego.Ciechocinek musi tu być!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 10
 • dinozarur 2021-10-25 20:14:19 95.160.*.*
  Kocie projekty - jedno drugie wyklucza!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • taka prawda 2021-10-25 19:46:36 88.156.*.*
  Remont chodników z OBO? Przeciez to zasrany obowiązek Olsztyna, a nie żadna inicjatywa!! Nieudacznik Grzymowicz robi cyrk z Olsztyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 3