Dziś jest: 21.06.2024
Imieniny: Alicji, Alojzego
Data dodania: 2022-05-02 11:21

Cezary Kapłon

Obchody Dnia Flagi RP w Olsztynie [WIDEO]

Obchody Dnia Flagi RP w Olsztynie [WIDEO]
Pod urzędem wojewódzkim trwały obchody Dnia Flagi RP
Fot. Urząd wojewódzki

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Olsztynie pod urzędem wojewódzkim podniesiono na maszt polską flagę.

reklama

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku przez Sejm. Święto to ma za zadanie promować szacunek do polskiej flagi oraz propagować wiedzę o naszych symbolach narodowych i polskiej tożsamości.

Biało-czerwona flaga wywieszona jest na gmachach instytucji państwowych i samorządowych. Wywiesza ją także wielu Polaków.

Uroczyste obchody Dnia Flagi RP odbyły się pod urzędem wojewódzkim, gdzie flagę podniesiono na maszt.

W czasie, gdy poczet sztandarowy podnosił flagę odegrano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Fot. Urząd wojewódzki

Następnie głos zabrał wojewoda Artur Chojecki, który wspomniał, że Polacy chętnie używają symboli narodowych podczas celebracji wielu świąt, bo dla większości obywateli jest to ważne.

2 maja był przez okres komunizmu takim czasem, kiedy wręcz zdejmowano flagę, by nie przypominała o święcie 3 maja. Ale to jest emocjonalnie bliskie Polakom – używanie, noszenie barw biało-czerwonych. Często w różnych marszach uczestniczymy, używając tych barw. One nas rzeczywiście jako Polaków jednoczą – przyznał wojewoda Chojecki.

Wspomniał także o bohaterskiej postawie Ukraińców podczas obrony własnego kraju przed rosyjskim okupantem. Przyznał, że dzisiaj połączenie flag biało-czerwonej i niebiesko-żółtej symbolizuje braterstwo polsko-ukraińskie i pokazuje najeźdźcom, że Ukraina nie jest osamotniona w walce z Rosją.

Od kilkudziesięciu dni w polskiej przestrzeni publicznej równie ważne miejsce zajmuje niebiesko-żółta flaga naszego sąsiad Ukrainy. Państwa, które toczy bohaterską walkę z rosyjskim najeźdźcą. Ta flaga, te kolory dodają ducha zarówno obrońcom granic jak i wojennym uchodźcom – kobietom i dzieciom z Ukrainy, którzy schronili się w Polsce. Nie bez przyczyny na naszych sztandarach od czasu powstania listopadowego widniał napis: „W imię Boga za naszą i waszą wolność”. Pod tym hasłem nasi żołnierze szli walczyć z carskim despotyzmem – dodał wojewoda.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Niedługo Niemiec 2022-05-02 15:20:29 46.205.*.*
  Za panowania psycholi złodziejskich z PiSu flaga Polski jest tyle warta co rosyjski rubel.trzeba mieć niepokoleji w głowie rzeźby się szczycić narodowością pispolski .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • remoo 2022-05-02 15:06:47 195.191.*.*
  A w Krakowie przed magistratem wywieszono tylko flagi Ukrainy, dopiero po interwacji dodano flagi Polski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • aza 2022-05-02 14:00:59 83.24.*.*
  Święto polskiej FLAGI zepsute przez PiS!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Marek 2022-05-02 11:35:38 95.40.*.*
  🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱👏👏👏👏👍👍👍👍
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0

www.autoczescionline24.pl