Nowe ulice w Olsztynie mają nazwy. Jedna z patronek wzbudza kontrowersje

Nowe ulice w Olsztynie mają nazwy. Jedna z patronek wzbudza kontrowersje
Fot. UM Olsztyna

Na wczorajszej sesji Rady Miasta radni głosowali nad nadaniem nazw ulicom, które powstają w obrębie osiedli Mazurskie i Pieczewo. Patronkami zostały kobiety, które mają ogromne zasługi w świecie kultury. Jednak głosowaniu towarzyszyła żywa dyskusja.

Teren między ul. Krasickiego a nową ul. Pstrowskiego w przyszłości stanie się nowym osiedlem. Tu powstaną bloki i domki jednorodzinne. Dlatego też muszą się tutaj znaleźć także drogi dojazdowe. Największe kontrowersje przed głosowaniem radnych wzbudziła poetka Wisława Szymborska. Chodzi o jej działalność w pierwszych latach po wojnie. Radni osiedla Mazurskiego nie byli zachwyceni, że Szymborska ma być patronką jednej z ulic na ich osiedlu.

– Nie tyle się sprzeciwiamy, co nie wyrażamy zachwytu. Drogą głosowania uznaliśmy, że Wisława Szymborska nie jest najlepszą opcją na patronat tej ulicy. Większość z nas uznała tak z dwóch powodów. Po pierwsze pani Wisława od 1945 do 1953 roku aktywnie włączyła się w ówczesne przemiany ustrojowe. Ponadto, radni podkreślili, że nigdy jednoznacznie się nie odcięła od tamtego okresu – mówił nam Jacek Moczulski, przewodniczący Rady Osiedla Mazurskie.

Na wczorajszej sesji Rady Miasta kilku radnych także miało zastrzeżenia do proponowanej patronki. Radny Michał Wypij zaproponował, aby mieszkańcy osiedla Mazurskiego sami wybrali patrona ulicy.

- Idea, żeby uhonorować kobiety, jest ideą słuszną. Nie wchodząc w dyskusję, proponuję, żebyśmy uszanowali głos rady osiedla Mazurskiego, żeby mieszkańcy sami zaproponowali swojego patrona – postulował Wypij.

Obiekcje wobec proponowanej patronki miał także Jarosław Babalski, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- Przemilczanie pewnych faktów stało się regułą, i to nie tylko w Olsztynie, ale też w innych miastach, nie jest to wychowawcze, szczególnie, jeśli chodzi o młodzież. Mylić się jest rzeczą ludzką i trzeba być transparentnym – mówił Jarosław Babalski.

Ze zdaniem Jarosława Babalskiego nie zgodził się Mirosław Gornowicz z Klubu Radnych Ponad Podziałami.

- Wiele osób miało pewne momenty w życiu, a wiele będzie je jeszcze miało. Zaproponowane kobiety mają niekwestionowany wkład w skarbnicę kulturową – tłumaczył Gornowicz.

Głos w sprawie zabrała także radna Elżbieta Wirska, która miała własną propozycję na patronów.

- Nawet przy nadawaniu nazw ulic wkrada się polityka. Tu są cztery wielkie literatki, a jedna z nich też zajmowała się polityką i tej kontrowersyjnej poetce przypisano najdłuższą ulicę. Może zwróćmy uwagę na wielkich inżynierów, którzy też mają wielkie zasługi – proponowała radna.

Ostatecznie po długiej i emocjonującej dyskusji przyszedł czas na głosowanie. Szesnastu radnych było za, a siedmiu przeciw, a to oznacza, że w Olsztynie będzie ulica Wisławy Szymborskiej.

Inne patronki ulic na osiedlach Mazurskim i Pieczewo to: Maria Dąbrowska, Agnieszka Osiecka, Eliza Orzeszkowa i Zofia Nałkowska.

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • Kacper3005 2019-05-30 16:38:55 37.47.*.*
  Co do jakości: Szymborska to trochę lepsza Rodziewiczówna. Nic więcej. Do tego noblowa celebrytka i tuba propagandowa komunistów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • monaliska 2019-05-30 14:37:51 88.156.*.*
  Taki los ateistów przy obecnej władzy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Janusz Pisiewicz 2019-05-30 12:30:52 213.184.*.*
  O to to to to to...W końcu ktoś zrozumiał, że są poeci słuszni i niesłuszni...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0