Niepełnosprawni zakochani z Biskupca nie wezmą ślubu. Sąd nie dał zgody

Niepełnosprawni zakochani z Biskupca nie wezmą ślubu. Sąd nie dał zgody
Niepełnosprawna para, decyzją sądu, nie będzie mogła wziąć ślubu
Fot. Pixabay.com

W październiku 2018 r. para z niepełnosprawnością intelektualną złożyła wniosek do sądu w Biskupcu o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego. Jednak sąd rejonowy oddalił ich wniosek, uzasadniając, że istnieje zagrożenie dla trwałości małżeństwa.

30 października 2018 r. niepełnosprawna para – Joanna S. i Piotr M. - z Biskupca złożyła wnioski do sądu o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego. Sąd Rejonowy w Biskupcu przesłuchał licznych świadków, samych zakochanych, a także zlecił wykonanie wywiadu środowiskowego oraz dwóch opinii psychiatryczno-psychologicznych. Do dokumentacji dołączono akta sprawy karnej Piotra M.

Wczoraj sąd wydał postanowienie, oddalając ich wnioski. W uzasadnieniu wskazano, że są wątpliwości, co do zdolności spełniania przez wnioskodawców funkcji małżeńskich i rodzicielskich. Oboje są upośledzeni intelektualnie w stopniu lekkim. Dodatkowo Joanna S. ma zaburzenia ruchowe i wymaga ciągłego wsparcia partnera, a ten też posiada ograniczenia związane z chorobą somatyczną i niepełnosprawnością intelektualną. W związku z tym, według sądu, nie ma pewności, czy ich dzieci miałby zapewnione bezpieczeństwo.

- Na rozstrzygnięcie sprawy wpływ miały także nowe okoliczności w postaci zeznań złożonych podczas rozprawy w dniu 10 stycznia 2020 r. przez pracowników Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Biskupcu. Z zeznań tych świadków wynika m.in., że Piotr M. ma pretensje do narzeczonej, że jest obciążany pracami domowymi w zbyt dużym stopniu, ma zbyt wiele obowiązków w tym związku i czuje się zmęczony – informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Postanowienie w tej sprawie nie jest prawomocne.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Prawda 2020-02-21 09:53:02 37.7.*.*
    Skóra taki biedak zmęczony to po co wogule ten wniosek złożyli.????
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0