Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2023-05-08 08:47

Krzysztof Brągiel

Niemiecka sieć odpowiada protestującym w Gietrzwałdzie. ''Zależy nam, aby być dobrym sąsiadem''

Niemiecka sieć odpowiada protestującym w Gietrzwałdzie. ''Zależy nam, aby być dobrym sąsiadem''
Lidl Polska odpowiada w sprawie budowy centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Nie milkną echa piątkowego protestu w Gietrzwałdzie. Do naszej redakcji dotarło najnowsze stanowisko Lidla w związku z budową centrum dystrybucyjnego w podolsztyńskiej gminie. Przedstawiciele niemieckiej sieci podkreślają, że budowa centrum to nowe miejsca pracy, a firma spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące surowców wtórnych.

reklama

W piątek (5 maja) w Gietrzwałdzie protestowano przeciwko nowej inwestycji w regionie. Komitet Obrony Gietrzwałdu uważa, że centrum dystrybucyjne negatywnie wpłynie na warmiński krajobraz. Zwłaszcza, że we wsi znajduje się jedyne w Polsce uznane miejsce objawień maryjnych, a więc cel pielgrzymkowy wiernych z kraju i zza granicy.

- Chrońmy Tronu Naszej Matki przed zbeszczeszczeniem przez śmietnisko Lidla do którego mają być zwożone 154 tysiące ton odpadów rocznie, w tym odpadów niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Jest to miejsce, w którym Matka Boża objawiła się 160 razy, jedyne w Polsce uznane przez kościół. Zatem miejsce to wraz z całą okolicą jest uświęcone.

- napisali organizatorzy protestów w swoich mediach społecznościowych.

W oświadczeniu, które otrzymaliśmy od niemieckiej sieci dyskontów czytamy, że firmie zależy, aby być „dobrym sąsiadem” dla lokalnej społeczności. Przedstawiciele Lidla twierdzą, że centrum nie będzie emitować „niekomfortowych zapachów”. Podkreślono też, że na terenie magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane.

Ponadto firma zaznaczyła, że inwestycja, która miałaby powstać w Gietrzwałdzie to nowe miejsca pracy.

- Od stycznia 2023 roku pracownicy magazynów zarabiają od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 5050 zł brutto do 5500 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 5300 zł brutto do 5800 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5650 zł brutto do 6050 zł brutto – czytamy.

Poniżej publikujemy pełne stanowisko Lidl Polska w sprawie możliwej budowy centrum dystrybucyjnego w gminie Gietrzwałd.

Lidl Polska to firma odpowiedzialna społecznie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otaczającą rzeczywistość. Chcielibyśmy podkreślić, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

Aktualnie jesteśmy zainteresowani wieloma lokalizacjami, w których moglibyśmy wybudować nowe centrum dystrybucji Lidl Polska – jedną z nich jest Gietrzwałd. Znajdujemy się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego miejsca. Główną funkcją planowanego Centrum Dystrybucji w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych, a także przemysłowych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Obecnie w Polsce funkcjonuje 12 takich centrów dystrybucji Lidl Polska – m.in. w Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa. Zależy nam na tym, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych magazynów, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, działalność naszego magazynu będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty zarządzające surowcami wtórnymi – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.

Warto również wspomnieć, że jako Lidl Polska, dbamy o tereny zielone dookoła naszych sklepów. W planach budowy Centrum Dystrybucji w Gietrzwałdzie znajduje się zasadzenie kilkudziesięciu drzew na terenie działki oraz sfinansowanie i przeprowadzenie modernizacji kilometrowego odcinka drogi (w ramach prac zostanie m.in. odświeżona nawierzchnia drogi, a także stworzony zostanie chodnik i pas drogi dla rowerów).

Budujemy nasze centra dystrybucji tak, aby mogły uzyskać certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), który jest przyznawany budynkom po dokonaniu wielokryterialnej oceny energetycznej i środowiskowej obiektu, tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii. Warto zaznaczyć, że centra dystrybucji sieci Lidl Polska ulokowane w Bydgoszczy, Psarach k. Będzina, Stargardzie oraz w Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego już taki certyfikat posiadają.

Nowe centrum dystrybucji to także kilkaset nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych. Od stycznia 2023 roku pracownicy magazynów zarabiają od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 5050 zł brutto do 5500 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 5300 zł brutto do 5800 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5650 zł brutto do 6050 zł brutto.

Poza atrakcyjnymi wynagrodzeniami jednymi z najwyższych w handlu, oferujemy pozapłacowe benefity, takich jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, karta Multisport, wyprawka „dla maluszka” oraz pierwszoklasisty, a także bezpłatny Program Wsparcia Pracowników, w ramach którego mogą oni skorzystać z pomocy psychologa, prawnika i doradcy finansowego. Jedną z zalet pracy w Lidl Polska jest również szansa na rozwój zawodowy – firma promuje równość płacową kobiet i mężczyzn oraz awanse wewnętrzne. Co więcej, wszyscy pracownicy oraz ich bliscy mogą poszerzać swoje kompetencje, dzięki bezpłatnemu dostępowi do eTutor, platformy do samodzielnej nauki języków obcych online.

Czytaj również:

Gietrzwałd. Nie zgadzają się na Centrum Dystrybucyjne Lidla [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Komentarze (61)

Dodaj swój komentarz

 • doc 2023-05-11 00:48:39 79.191.*.*
  dobry sąsiad jak w 1772 i 1939 .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Mój podpis 2023-05-09 23:46:17 37.131.*.*
  Lidl won ze świetego miejsca.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
 • Stas 2023-05-09 20:33:00 2a02:a312:c943:*
  Cały ten protest nakręca kilka osób które mają działki budowlane nieopodal i które faktycznie mogą stracić na atrakcyjności. Większość mieszkańców, proboszcz, wójt nie są przeciwni
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • Wacek 2023-05-09 18:46:00 46.205.*.*
  Wycierają swoje mordy Maryją... a jak był protest to wśród 200 osób protestujących ile było z gietrzwaldu? Sami na stronie obrońcy pisali ze dwa autobusy z Olsztyna przyjeżdżają... z Gdańska plus jeszcze masa samochodów z różnych części kraju... biorąc to pod uwagę samych mieszkańców na proteście była garstka. Ale fakt lidl zły bo Niemiec... Bo śmieci bo Maryja.. jakby ludzi miało przestraszyć że jak będzie lidl to się wybuduje w Gminie Tusk Donald to by nim straszyli.. byle tylko swoje cele realizować :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • Frank 2023-05-09 18:23:05 91.240.*.*
  Tak to jest miejsce poświęcone.Matka Boża bardzo dużo razy objawiała się dla ludzi.Niech to cudownie piękne i Święte miejsce pozostanie oryginalne a nie jako okazja do dorabiania się dzięki bardzo znanemu miejscu jakim Jest Gietrzwałd Lidl może w innym.miejscu wybudować a nie akurat tam.Kto nie trzci Maryi ten jest ślepy i idzie błędną drogą,i nie pozwólmy aby wierzący byli przekierowywanii na ślepy tor i czym innym wypelniali czas np.kupowaniem.alkocholu itp.Rogata małpa szuka różnych sposobów aby Matkę Bożą Gietrzwaldzką ośmieszyć,Maryja tyle cudów i uzdrowień dokonała ,i strzeże cały czas,nie można tego zlekceważyć.NIECH ŻYJE MARYJA
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • Iwona Z. 2023-05-09 15:26:00 2a01:11cf:4a3:*
  Nie mam nic przeciwko Lidlu! Ale - nie życzę sobie tego kolosalnego śmietnika i aut pierdzących spalinami koło mojego domu i przy Sanktuarium... To taka "dobra" lokalizacja jak budowa krematorium palącego ludzkie zwłoki w Olsztynie koło domu koleżanki!!! Lidl, krematorium - TAK z podziękowaniem, ale w miejscu bardziej odludnym.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 7
 • retnuHlanA 2023-05-09 10:24:38 178.183.*.*
  Ma ryja zawsze dziewica !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 10
 • mariusz 2023-05-09 00:48:17 31.60.*.*
  Polska cofnęła się do średniowiecza niestety, obrońcy Matki Boskiej ( tak jakby tego Sama chciała ), mówią że nie. Ja uważam, że skoro nie, to niech Ci obrońcy zapłacą ten milionowy podatek od nieruchomości, przyjmą do pracy tych bezrobotnych z gminy i będzie git, i uważam że właśnie tym osobom, trzeba postawić pomnik w Gietrzwałdzie i dla nich zrobić pielgrzymkę. I takie hasło , nie dla LIdla , bo my pokryjemy wszelkie koszty..... żeby nie okazało się się za chwilę, że LIdl jest sponsorem drogi krzyżowej do .....strach napisać gdzie...Wszystkim wyrazy współczucia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 17
 • doc 2023-05-08 22:01:06 37.248.*.*
  Takie centra powinny stać na odludziu gdzie nikomu nie przeszkadzają a nie w centrum natura 2000.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 7
 • Yaro Mściwój 2023-05-08 21:35:01 176.227.*.*
  Na jesieni skończy sie 500+ wtedy Lidl będzie gut !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 7
 • Polak 2023-05-08 21:33:52 178.42.*.*
  Po pierwsze: to Lidl powinien płacić WSZYSTKIE podatki w Polsce. Po drugie: to w idlu przynajmniej 2 dni w tygodniu wszystko powinno byc za darmo w ramach reparacji wojennych. Po trzecie: powinni w kasach zamoobsługowych zastosować min. 15% rabatu za samozatrudnienie, ponieważ klient przy takiej kasie jest automatycznie pracownikiem Lidla. Osobiście zachęcam wszystkich do korzystania z kas z obsługą, żeby zapewnić pracę kasjerkom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 10
 • Czytelnik 2023-05-08 21:09:43 188.147.*.*
  W Warszawie niech postaią obok sejmu tam jest dużo miejsca a nie w takiej miejscowości jak Gietrzwałd
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 6
 • Wyborca Tuska 2023-05-08 20:50:51 94.254.*.*
  Zapraszam Lidla do Lidzbarka Warmińskiego .Tutaj nie ma takiej wiochy zabobojnej.Jest strefa ekonomiczna Nikt nie będzie protestował .U nas mieszkają normalni ludzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 11
 • wyborca PiS 2023-05-08 18:19:56 176.221.*.*
  Najważniejsze to jest Święte Źródełko! I koniec dyskursu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • Ojciec Z. 2023-05-08 17:52:29 2a01:11cf:4a3:*
  A może wypowiedział by się Pan Konserwator Zabytków..? A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę!!! Taką pod stołem...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Ols 2023-05-08 17:47:26 31.0.*.*
  Na zdjęciu głównie emeryci. Im praca nie jest potrzebna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 14
 • Loki 2023-05-08 17:33:19 185.186.*.*
  Zapytajcie się o opinie młodych tych którzy muszą pracować bo na zdjęciu widać że protestują 65+ i zatrudnienie nie jest im potrzebne tym bardziej że na wsi własne jajka mleko świnek się uchowa warzyw i owoce własne czyli kasy nie trzeba wiele aby spokojnie żyć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • To ja 2023-05-08 17:30:15 178.42.*.*
  Takie warmińskie wioski jak Gietrzwałd, Brąswałd i wiele innych powinny być PRWEM CHRONIONE!!! Nie wiem gdzie dokładnie te Centrum miałoby powstać ale jeżeli miałoby zakłócić niepowtarzalny klimat, spokój i krajobraz to jestem zdecydowanie PRZECIW! Niezależnie od objawień, nie wszyscy muszą być wierzący to Gietrzwałd to miejsce historyczne, kolebka polskości! Jest tyle dogodnych miejsc na budowę Centrum, może gdzieś bliżej obwodnicy, ludzie do pracy sobie dojadą , dadzą radę. Naprawdę nie rozumiem tego uporu ???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 13
 • Rower 2023-05-08 17:25:14 95.160.*.*
  Pewnie wieśniaki boją się że będą musieli pracować bo wcześniej nie było ofert pracy to i kasa była za a nic a teraz ......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 7
 • doc 2023-05-08 16:58:40 37.248.*.*
  Trzeba się napić wody ze źrodelka zanim zatrują .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 6

www.autoczescionline24.pl