Niedziałające biletomaty to sprawka wandali czy awaria systemu?

Niedziałające biletomaty to sprawka wandali czy awaria systemu?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę zwrócił się do nas czytelnik, który zauważył, że biletomat przy przystanku Witosa (skrzyżowanie ul. Witosa i Janowicza) nie działa co najmniej od soboty. Opisał, że nie nosi on śladu wandalizmu, ekran nie jest pęknięty, ale za to czarny, jakby był wyłączony. Nie reaguje na dotyk. Dlatego też postanowiliśmy się dowiedzieć czy niedziałający biletomat to sprawka wandali, a może awaria systemu.

– W ostatnim czasie uszkodzone zostały biletomaty stacjonarne położone wzdłuż linii tramwajowej na przystankach Witosa, Płoskiego czy Galeria Warmińska. W wymienionych urządzeniach uszkodzone zostały czytniki kart płatniczych. Wszystkie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu niezwłocznie zgłosił do naprawy, przy czym w pierwszej kolejności zostanie usunięta awaria biletomatu przy ul. Witosa – poinformował nas Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Wandale w tym roku przysporzyli wielu zmartwień miejskim instytucjom. Przypomnijmy, że wiele rowerów miejskich zostało zniszczonych, potłuczono wiaty na przystankach autobusowych, strzelano do autobusu MPK z wiatrówki, no i notorycznie niszczone są biletomaty. O skali problemu może świadczyć fakt, że w całym zeszłym roku uszkodzono osiem urządzeń. W tym roku (do tej pory) zniszczono ich już 12. Koszty naprawy są duże – wynoszą od 4 do 7 tys. zł za jedno urządzenie. Michał Koronowski dodał, że naprawa biletomatów potrwa kilka tygodni.

– Uszkodzony przez wandali element jest nie tylko kosztowny, ale także wymaga wysłania go do autoryzowanego serwisu, a niekiedy jego wymiany na nowy, co wiąże się z koniecznością zamówienia u producenta. I wprawdzie takie elementy często gromadzone są przez serwisy na zapas, to trudno było przewidzieć, że w tym roku, w tak krótkim odstępie czasu zostanie uszkodzonych w Olsztynie aż tyle biletomatów – dodał rzecznik ZDZiT.

Trzy tygodnie temu zostały uszkodzone cztery biletomaty stacjonarne. W jednym, przy filharmonii rozbito szybę. Czytniki kart uszkodzono w urządzeniach przy ul. Limanowskiego i skrzyżowaniu Wyszyńskiego/Pstrowskiego.

Dwa tygodnie temu ponownie uszkodzono urządzenie przy ul. Limanowskiego. Tym razem rozbito szybę panelu dotykowego. Koszt jego naprawy wzrósł z 7 do 10 tys. zł.

– W sumie przez cztery lata w Olsztynie rozbito 35 szyb w biletomatach. I wprawdzie chcielibyśmy myśleć, że urządzenia te zostały uszkodzone nieświadomie przez użytkowników, to ilość tego typu zdarzeń i charakter zniszczeń, świadczą o celowości takich działań – wyjaśnia Michał Koronowski.

Rzecznik ZDZiT tłumaczy, że na niszczeniu biletomatów tracą wszyscy, bo nie można zakupić biletu czy doładować Olsztyńskiej Karty Miejskiej.

W reakcji na dewastowanie biletomatów stacjonarnych, ZDZiT przygotował również plakat, który zostanie umieszczony w gablotach informacyjnych na przystankach, których dotyczyły zniszczenia. Załączony plakat zamieszczony zostanie na przystanku „Limanowskiego” nr 16 w kierunku placu Bema, który obrazuje liczbę zniszczeń dokonanych w ostatnich latach tylko na tym przystanku. Podobne plakaty zostaną również zamieszczone m.in. na przystankach:

– „Pstrowskiego” nr 87 na ul. Wyszyńskiego w kierunku ul. Żołnierskiej,

– „Galeria Warmińska” nr 82 na al. Sikorskiego w kierunku ul. Synów Pułku,

– „Zespół Szkół Ekonomicznych” nr 65 na ul. Bałtyckiej w kierunku pl. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Galeria

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Piotrek 111 2019-07-12 14:36:15 188.147.*.*
  Nawiązując do tytułu .Działające tramwaje robiące burdel w mieście to wina grzymowicza
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • tw kaczor 2019-07-12 03:12:29 5.173.*.*
  I bez chuliganów biletomaty źle działają. W niedzielę chciałem kupić okresowy na Jarotach. Udało mi się to dopiero w czwartym biletomacie na Nagorkach bo były bez łączności
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Abc 2019-07-11 19:13:24 5.173.*.*
  Czy piszący artykuł dostaje za wierszówkę? Co za bełkot słowny. Te same fragmenty skopiowane kilkakrotnie.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • ghor2 2019-07-11 17:08:22 83.5.*.*
  Zajmijcie się biletomatami, które zjadają pieniądze albo źle wydają resztę.
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Adamo34 2019-07-11 14:20:15 185.246.*.*
  Kamerki monitoring i publikować facjaty w tv i na portalach surowe kary w dziesiątki tysięcy złotych.
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • Piotrek 111 2019-07-11 12:28:38 37.30.*.*
  Największym wandalem jest grzymowicz to co zrobił z Olsztynem powinien dostać dożywocie
  Odpowiedz Oceń: 3 3 Zgłoś treść
 • Helena124356 2019-07-11 11:30:39 188.146.*.*
  Wszystkich tych wandali bhm zlapala za jaja i powoesila. Kur.. miasto idzie do przodu ufogodnienia rowery bajery a taki ci podejdzie i zniszczy i to z pewnoscia takie dzieciaki lat 15... wdtawcie kamerki jak w bankomatach i nikt nie bedzie rozwalal. Napewno tansza robota niz ciagle naprawianir
  Odpowiedz Oceń: 11 1 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-07-11 09:33:45 37.47.*.*
  Mój komentarz: Ja o chlebie, on o niebie.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść