Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2023-09-19 10:30

Mateusz Sikorski

Niedoceniane walory turystyczne regionu. Szlakiem Zamków Gotyckich Warmii i Mazur [WIDEO]

Niedoceniane walory turystyczne regionu. Szlakiem Zamków Gotyckich Warmii i Mazur [WIDEO]
Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest jednym z najbardziej cenionych punktów na Szlaku Zamków Gotyckich
Fot. Antek w podróży / YouTube

Województwo warmińsko-mazurskie, znane także jako "Kraina Tysiąca Jezior", są jednym z najbardziej popularnych regionów turystycznych w Polsce. Ludzie z całego kraju przyjeżdżają w okresie wakacyjnym wypocząć nad wodą. Warmia i Mazury mają jednak do zaoferowania o wiele więcej, niż jeziora - jednym z nich są gotyckie zamki znajdujące się w regionie. Choć okres wakacyjny dobiega końca, jesień jest idealną porą na zwiedzanie starych murów i odkrycie historii, które w nich drzemią.

reklama

Szlak Zamków Gotyckich to międzynarodowy projekt, współtworzony przez Polskę, Litwę i Obwód Królewiecki. Jego celem jest promocja regionu oraz ich turystycznych (i historycznych) atrakcji. Wiele z wybudowanych w średniowieczu budowli zachowało się do naszych czasów. Obecnie znajdują się tam muzea lub ośrodki kultury. 

Dziewięć z warmińsko-mazurskich zamków gotyckich w filmie na Youtube przybliżył prowadzący bloga podróżniczego "Antek w podróży". 

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Zbudowany w latach 1350-1401. Prace rozpoczęto po przeniesieniu siedziby biskupów warmińskich z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego. Zalicza się go do najpiękniejszych zamków gotyckich w Polsce. Z powodu charakterystycznych krużganków, przypominających te w Krakowie, zamek w Lidzbarku bywa nazywany "Wawelem północy". Obecnie mieści się tam Muzeum Warmińskie, w którym znaleźć można historyczne artefakty oraz sztukę nowożytną. Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po biskupie warmińskim Ignacym Krasickim czy bulla papieża Marcina V, panującego w latach 1417-1431. W przedzamczu mieści się Hotel Krasicki, który swoim wystrojem nawiązywać ma do charakteru obiektu. 

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Historia zamku sięga 1334, kiedy na wzgórzu w zakolu Łyny powstała drewniano-ziemna strażnica. W latach 1348-1353 powstał tam murowany zamek, systematycznie rozbudowywany w kolejnych latach. Należał do kapituły warmińskiej, która do połowy XV wieku podlegała wojskowej opiece zakonu krzyżackiego. Z tego powodu odegrał dużą rolę w wojnach polsko-krzyżackich. Obroną zamku kierował w 1521 roku Mikołaj Kopernik. Na zamku kapituła warmińska urzędowała aż do II połowy XIX wieku. Od 1945 roku znajduje się tam Muzeum Warmii i Mazur. Znajdziemy tam m.in. stałą wystawę poświęconą Kopernikowi. 

Zamek w Reszlu 

Powstała w XIV wieku warownia zalicza się do tzw. zamków biskupich.  W trakcie wojen polsko-krzyżackich zdobywany był kilkukrotnie - mimo doskonałych umocnień nie miał go kto bronić. Pod koniec XVI wieku z inicjatywy Andrzeja Batorego, bratanka króla Stefana Batorego warownia została przekształcona w rezydencję. Po I rozbiorze Polski w zamku znajdowało się więzienie. Istniało do 1807 roku, kiedy drugi pożar (pierwszy wybuchł rok wcześniej) spustoszył zamek. W okresie międzywojennym na zamku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, które z przerwami trwają do dziś. Obecnie na zamku w Reszlu znajduje się oddział Muzeum Warmii i Mazur, hotel oraz restauracja. 

Zamek krzyżacki w Rynie

Budowę zamku między Jeziorem Ryńskim i Ołów rozpoczęto około 1377 roku na zlecenie wielkiego mistrza krzyżackiego, Winnricha von Kniprode. Kontynuowane były z inicjatywy wielkiego mistrza Konrada von Wallenrode, który chciał przeznaczyć zamek na siedzibę nowego komturstwa dla swojego brata, Fryderyka. Do 1525 zamek był siedzibą wójtów krzyżackich, a następnie starostów księcia pruskiego. W 1853 roku władze pruskie wykupiły go z rąk prywatnych i przebudowały na więzienie. Po 1945 roku zaadaptowano go na dom kultury i urząd miasta. Zamek został sprzedany osobie prywatnej w 1990 roku, obecnie mieści się tam czterogwiazdkowy hotel. 

Zamek krzyżacki w Ostródzie

Pierwsze wzmianki o warowni położonej w widłach Drwęcy pochodzą z okolic 1300 roku. Nową budowę wzniesiono w II połowie XIV wieku. W 1381 roku został spalony przez wojska wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta, wuja Władysława II Jagiełły. Zamek odbudowano na początku XV wieku, usprawniając umocnienia, dobudowano także mur i fosę. Po okresie wojen krzyżackich znajdowały się w nim pomieszczenia urzędowe, prochownia oraz sala sądowa. Zamek uległ uszkodzeniu podczas wielkiego pożaru Ostródy w 1788 roku. Zniszczone części budynku szybko odbudowano. Zamek ucierpiał w czasie II wojny światowej, a w 1945 został doszczętnie spalony przez Armię Czerwoną. Został ponownie odbudowany w latach 1974-1996. Obecnie znajduje się w nim centrum kultury, galeria, biblioteka oraz muzeum. 

Zamek krzyżacki w Działdowie

Warownię wzniesiono w latach 1344-1391. Z tamtych czasów do dzisiaj zachowało się jedynie południowo-zachodnie skrzydło zamku, tzw. Dom Duży. Był wielokrotnie przedmiotem walk. W 1676 przebudowany został w stylu renesansowym. W kolejnych wiekach był stopniowo rozbierany, a pod koniec XIX wieku odnowiony. Podobnie jak zamek w Ostródzie ucierpiał w czasie II Wojny Światowej, W ostatnich latach XX wieku odbudowano zachodnie skrzydło z dziedzińcem, gdzie obecnie siedzibę ma Urząd Miasta. 

Zamek Krzyżacki w Nidzicy

Wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Kilkukrotnie zdobywany przez polskie wojska w trakcie wojen polsko-krzyżackich. W latach 1806-1812 stacjonowali tam żołnierze francuscy, którzy dokonali ogromnych zniszczeń. Od ruiny nidzicki zamek uratował Ferdynand Tymoteusz Gregorovius, kierujący w następnych latach odbudową obiektu. Zamek ponownie został zniszczony w czasie II Wojny Światowej - tym razem przez Rosjan. Stracił stropy i część murów. Po wojnie szybko podjęto decyzję o odbudowie zamku, która zakończyła się w 1965 roku. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzickiego Ośrodka Kultury, Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej oraz Autorska Galeria Hieronima Surpskiego. W budynku działa również hotel i restauracja. 

Zamek krzyżacki w Giżycku

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z połowy XIV wieku, nie ma jednak pewności, że znajdował się w tym samym miejscu, co obecnie. Fortyfikacja została zniszczona w 1366 roku przez Litwinów. Odbudowany około roku 1400 został ponownie zniszczony w trakcie wojen polsko-krzyżackich, w 1455 roku. Będący przez lata siedzibą prokuratorów krzyżackich obiekt został w 1513 przekazany w ręce zarządców świeckich. Na początku XVII wieku został przebudowany na dwór myśliwski. Po wojnie zamek był opuszczony. W latach 60. XX wieku znajdował się w nim hotel. W latach 2009-2011 odbudowano go z przeznaczeniem na hotel. Znajdujące się w pobliżu stylizowane ceglane budynki są współczesne i pochodzą z 2011 roku. 

Zamek krzyżacki w Kętrzynie

Zbudowany w miejsce dawnej drewnianej strażnicy między rokiem 1360 a 1374. Był siedzibą prokuratora krzyżackiego. Po sekularyzacji Prus stał się siedzibą starosty, a następnie w latach 1528-1529 przebudowany.  W I połowie XVIII wieku rozpoczęto rozbiórkę zewnętrznych fortyfikacji. W 1797 wybuchł pożar, który zniszczył część budowli. Miasto wykupiło obiekt w 1912 roku, przeznaczając część pomieszczeń na mieszkania. Przed II Wojną Światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników. Pod koniec stycznia 1945 roku wojska radzieckie spaliły większą część staromiejskiej zabudowy Kętrzyna, w tym zamku. Został odbudowany w latach 1964-1966. Obecnie mieści się tam Biblioteka Miejska oraz Muzeum Regionalne im. Wojciecha Kętrzyńskiego. 

 

 

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • Kecaw 2023-09-20 09:33:32 88.156.*.*
    Regionu , który zgodnie z przewidywaniami Tuska i PO miał być okupowany przez Rosję !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 19
  • Elka zawsze 2023-09-19 20:30:10 78.30.*.*
    Niedzica większego zadupia nie widziałam
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
  • Houk 2023-09-19 17:41:07 37.30.*.*
    Aż przyjemnie poczytać i oglądać te zabytki o które mieszkańcy zadbali, nie to co na dolnym Śląsku co ta banda czerwonych prawie wszystko rozkradli a to się nie dało ukraść to zniszczyli,prawda czasu prawda ekranu.Bo to przecież niemieckie trzeba zniszczyć takie było ich motto.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Warmiak z wyboru 2023-09-19 16:22:28 78.30.*.*
    Dziekuję Panie Mateuszu za przypomnienie Warmiakom, że cudze chwalą a swego nie znają. Brawo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0

www.autoczescionline24.pl