''Nasz plan dla Polski''. PSL odpowiada na ''Polski Ład''

''Nasz plan dla Polski''. PSL odpowiada na ''Polski Ład''
Niedzielna konferencja prasowa PSL-u
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Podczas niedzielnej konferencji prasowej politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentowali swoją odpowiedź na rządowy program "Polski Ład".

Po tygodniu od ogłoszenia przez Prawo i Sprawiedliwość programu społeczno-gospodarczego "Polski Ład", o którym pisaliśmy na łamach portalu już wielokrotnie: Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO], Wiemy, kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie, Przykry incydent przed konferencją lokalnych działaczy PiS ws. Polskiego Ładu czy też Piotr Grzymowicz o Polskim Ładzie: ‘’Szacujemy ubytki w budżecie na 60-70 mln zł’’ w niedzielę przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawili swoją odpowiedź - "Nasz plan dla Polski", który w pierwszym etapie skupia się na trzech zakresach tematycznych: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych.

- Po tygodniu od ogłoszenia przez PiS swojego programu, jedno jest pewne: PiS podnosi podatki - mówił już w piątek szef PSL-u, Władysław Kosiniak-Kamysz. - Podnosi dla tych, którzy ciężko pracują, dla tych, którzy przeszli kryzys, dla przedsiębiorców i polskich rodzin. Szczegółów ustawowych nie znamy, a drobnym druczkiem może być napisane bardzo wiele rzeczy, które później nas zaskakują.

Propozycje PSL-u dla ochrony zdrowia to między innymi 6,8 proc. PKB, tysiąc złotych odpisu od podatku dla pacjentów za leczenie w prywatnych placówkach oraz 30 proc. podwyżki wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia.

Zdaniem Ludowców środki na te wydatki powinny pochodzić z akcyzy na alkohol i papierosy.

- Ponadto jesteśmy daleko od tego, aby zmieniać szpitale powiatowe w państwowe - mówił Zbigniew Ziejewski, wiceprezes PSL na Warmii i Mazurach. - Wiemy, jak działała państwowa służba zdrowia jak nie było powiatów. Jakie były zaległości szpitali, ile razy je oddłużaliśmy. Dziś większość szpitali na 19 powiatów ma wynik dodatni.

W kwestii rozwoju przedsiębiorczości PSL proponuje dobrowolny ZUS, ograniczenie biurokracji dzięki formule "jeden wniosek – jedna strona" oraz ustanowienie gwarancji niewprowadzania nowych podatków oraz brak nowych podatków przez kolejne dwa lata po pandemii.

Co natomiast politycy mówią na temat "lepszego startu dla młodych"?

- Od ponad roku postulowaliśmy o dofinansowanie kredytów mieszkaniowych. W tej chwili proponujemy aby to było 75 tys. zł na wkład własny na zakup mieszkania bądź domu - powiedział Wojtek Ziober, działacz PSL z Ostródy. - Dodatkowo dla osób, które marzą o swoim domu gdzieś na obrzeżach miasta, czy we wsiach, proponujemy opcję "ziemia za złotówkę".

Zdaniem Ziobera, skarb państwa ma ogromne zasoby ziemii, która nie nadaje się do celów rolnych.

- Powinniśmy również zadbać o to, aby domy były energooszczędne - mówił przedstawiciel PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe w kolejnych tygodniach ma przedstawić kolejne etapy swojego programu.

Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • . 2021-05-24 21:20:35 188.146.*.*
  Plan PSL dla Polski - więcej krewniaków i kumpli na stołkach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • ..... 2021-05-24 09:07:06 46.76.*.*
  OBIECANKI CACANKI...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • życie 2021-05-24 07:51:49 81.190.*.*
  Polski ład to kolejne podatki dla tworzących Dochód Narodowy Polski Brutto
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • Tygiel 2021-05-23 20:45:34 31.60.*.*
  Skąd biorą tych emerytów do partii , za dużo wolnego ? Zajmijcie się wnukami. Politykę zostawcie młodym ludziom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Dowidzenia 2021-05-23 19:56:15 31.60.*.*
  Polski ład. Ja po dziękuję i za tydzień zwalniam się z roboty i jadę jak najdalej od Polskiego ładu Mam dosyć zapird... na zlecenie za 12 zł netto. Mam dosyć PIS PO SLD PSL.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • Zobaczycie 2021-05-23 17:10:12 88.156.*.*
  Ma być Ład, wyjdzie ZAD
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3