Dziś jest: 23.02.2024
Imieniny: Damiana, Polikarpa
Data dodania: 2023-04-28 12:00
Ostatnia aktualizacja 2023-12-04 13:30

Krzysztof Brągiel

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni przez marszałka. Co powiedzieli laureaci? [WIDEO]

W czwartek (20 kwietnia) w auli widowiskowo-konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej, przy ul. Kościńskiego w Olsztynie odbyła się XX Gala „Najlepszym z Najlepszych”. Specjalne statuetki wyróżnionym wręczał marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin. Na miejscu była redakcja Olsztyn.com.pl. Zebraliśmy najciekawsze wypowiedzi.

reklama

Od 2003 roku Laurami nagrodzono już blisko 450 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw. Aby zdobyć wyróżnienie należy odznaczyć się w zakresie promocji regionu działalnością społeczną, kulturalną, biznesem i pracą.

- Nasi mieszkańcy osiągają sukcesy indywidualne i zespołowe. To są nasi ambasadorzy, którzy podkreślają trend rozwojowy regionu. Gala trwa już 20 lat i zawsze znajdujemy kandydatów – powiedział marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin i dodał: - Gratulacje i wielkie podziękowania dla wszystkich wyróżnionych. Za pasję, pracę, konsekwencję, za realizację planów i marzeń. Ich sukces indywidualny to sukces całego naszego pięknego regionu. Wspólnie, solidarnie, w zrozumieniu, możemy tworzyć piękne dzieła.

Trend rozwojowy i sukces regionu, o których wspomniał marszałek, będzie można podtrzymać w następnych latach m.in. dzięki środkom unijnym. W lipcu ubiegłego roku minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda i Gustaw Marek Brzezin podpisali w Giżycku kontrakt programowy na lata 2021-2027. Na Warmię i Mazury trafi w sumie prawie 1 mld 800 mln euro z Unii Europejskiej. Na co zostaną przeznaczone środki?

- Stawiamy na kapitał ludzki. Ponad 30 procent całej puli przeznaczone jest na Europejski Fundusz Społeczny. Ponadto, przy okazji Roku Kopernika chcemy zmierzyć się z ważnym projektem, czyli budową centrum astronomicznego we Fromborku. Celów jest dużo, bo jeszcze budowa od podstaw centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Ameryce pod Olsztynkiem – wyliczył marszałek.

Wśród wyróżnionych w kategorii osobowość znalazła się Elżbieta Lendo. To jedna z najbardziej dynamicznych postaci polskiego hotelarstwa. W 2022 roku została Człowiekiem Roku Polskiego Hotelarstwa wg branżowego pisma "Hotelarz". Zarządza hotelami i wyznacza nowe trendy.

- Ja po prostu zwyczajnie pracuję – ze skromnością skonstatowała Lendo. - Cieszę się, że mam możliwość poprzez swoją działalność promować Warmię i Mazury. Jestem zaszczycona, że znalazłam się wśród laureatów gali. To wyróżnienie, ale też zobowiązanie. Do tego, żeby robić to jeszcze lepiej i żeby nie zawieść.

Diamentowy Laur powędrował na ręce Piotra Artura Pętlaka, prezesa firmy Erko. Jest to wielopokoleniowa firma rodzinna z Jonkowa pod Olsztynem. Oprócz złączek kablowych i sprzętu elektrotechnicznego ERKO produkuje m.in. części do najnowszych turbowentylatorowych silników lotniczych takich gigantów, jak Boeing i Airbus.

- Jestem rzadkim bywalcem salonów, także czuję się onieśmielony – przyznał Pętlak w rozmowie z naszym portalem. - Erko w Jonkowie ma 40 lat. Firmę założył mój ojciec razem ze swoimi braćmi. Chyba upór mamy w genach. Konsekwencja, niezłomność, kroczek po kroczku budujemy tę firmę. Trzecie pokolenie już pracuje w spółce córce. Przygotowujemy naszych następców.

Dr n. med. Łukasz Grabarczyk, został wyróżniony w kategorii osobowość. Był jedynym polskim neurochirurgiem operującym w wojennych szpitalach Ukrainy. Wraz z ukraińskim personelem ratował życie setkom rannych, okaleczonych żołnierzy we Lwowie oraz w Kijowie.

- Czasem spotykam się ze stwierdzeniami, że jakimś artystom zabrakło uszlachetniającej roli wojny. Wojna to nie jest nic szlachetnego – podkreślił Grabarczyk. - Wojna to zmarznięte kobiety, biedne dzieci, amputowane kończyny i inwalidzi. Wojna to jest zbrodnia. Miałem nieprzyjemność to zobaczyć. Byłem w wojskowym szpitalu zapasowym. Udało się przeżyć. Oby to nigdy do Polski nie przyszło – dodał.

Lista kategorii, w których wyróżniano „najlepszych” była długa. Znalazły się na niej takie kategorie jak: gospodarka, kultura, nauka, sport ale też sztuka kulinarna czy innowacje i rozwój. Wydarzenie zwieńczył koncert tenorów Tre Voci, a w kuluarach uroczystego przyjęcia nagrodzeni już planowali co zrobią w roku obecnym, by zasłużyć na kolejne wyróżnienia. Bo nie tylko biznes jest ważny. Nie do przecenienia jest jego społeczna rola.

Czytaj również:

Statuetki dla najlepszych – marszałek odznacza [ZDJĘCIA]

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl