Na osiedlu Generałów powstało nowe miejsce do spacerowania [ZDJĘCIA]

Na osiedlu Generałów powstało nowe miejsce do spacerowania [ZDJĘCIA]
Zbiornik retencyjny, a zarazem miejsce do wypoczynku przy ulicy Bukowskiego-Antonowicza na osiedlu Generałów w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na początku nadchodzącego tygodnia miejscy urzędnicy będą odbierać zbiorniki retencyjne. Przy jednym z nich, u zbiegu ulic Bukowskiego i Antonowicza, zaplanowano na poniedziałek spotkanie prasowe. My na miejscu byliśmy już na kilka dni wcześniej. Zobacz, jak wygląda nowe miejsce do spacerowania na osiedlu Generałów.

Budowę zbiorników retencyjnych w stolicy Warmii i Mazur zapowiadano już na początku 2018 roku. Wtedy też, w marcu, prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podpisał umowę na ich budowę.

- Obecność naturalnych, jak i sztucznych akwenów to nie tylko poprawa mikroklimatu miasta. To jednocześnie zapobieganie obniżania się poziomu wód oraz powstawaniu podtopień - otwarcie mówią miejscy urzędnicy.

Jak już pisaliśmy w materiale Co z nowymi zbiornikami retencyjnymi w Olsztynie? Mieszkańcy os. Generałów mają powody do radości [ZDJĘCIA], do tej pory zrealizowano już większość z założonych inwestycji. Jednak wciąż w budowie pozostawały zbiorniki przy zbiegu ulic Bukowskiego i Antonowicza oraz Sikorskiego-Paukszty.

- Musieliśmy przesunąć terminy realizacji inwestycji, bo zarówno przy zbiegu uli Bukowskiego i Antonowicza, jak i Sikorskiego-Paukszty natrafiliśmy na problemy gruntowo-wodne - powiedział nam kilka tygodni temu Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta.

W poniedziałek miejscy urzędnicy będą wizytować zbiorniki retencyjne. Przy jednym z nich, u zbiegu ulic Bukowskiego i Antonowicza, zaplanowano na poniedziałek spotkanie prasowe.

Ale zbiorniki retencyjne mogą tworzyć jednocześnie atrakcyjną przestrzeń parkową - z dumą mówią urzędnicy.

Wtóruje im prezydent miasta, Piotr Grzymowicz: - Retencjonowanie wody jest wymogiem naszych czasów, a korzyść z tego faktu nie tylko dotyczy środowiska, ale także przestrzeni publicznej. Potwierdza to nowo zbudowany zbiornik retencyjny przy ulicy Bukowskiego, który efektownie wygląda zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.

I z całą pewnością, bowiem zbiornik powstały na osiedlu Generałów będzie stanowił nie lada atrakcję dla mieszkańców okolicznych osiedli. Oprócz stawu, umieszczone zostały tam także ławeczki, bujna roślinność, jest także ścieżka spacerowa oraz pływająca fontanna.

Drugi ze zbiorników, leżący na terenie pomiędzy Jarotami a Nagórkami, ma natomiast być gotowy do końca października bieżącego roku.

Łączna wartość wszystkich inwestycji wyniosła niemal 7,8 mln złotych. 85 proc. tej kwoty to unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę kosztów, czyli około 1,17 mln pokryło miasto.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Żenada 2020-09-22 16:18:21 188.147.*.*
  Patelnia z sadzawką pośrodku. Żadnego drzewa żeby schować się w cieniu. Czy naprawdę aż takim trzeba być geniuszem żeby ogarnąć najbardziej podstawowe rzeczy? Kto to zamówił? Kto projektował? "Miasto ogród" pffff
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Ludmiła 2020-09-21 21:10:44 109.241.*.*
  Mieszkam niedaleko i jestem bardzo rozczarowana. To koszmarek. Gdzie są drzewa?? Z tych co są to może za 10 lat posiedzimy w ich cieniu. Kto to projektował??
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść
 • ehhh 2020-09-21 12:02:53 5.184.*.*
  Współczuję ludziom, którzy mieszkają w pobliżu tej atrakcji, ponieważ za chwilę ten teren zostanie przejęty przez ludzi lubiących chlać wódę na świeżym powietrzu. Proszę przyjechać na ulicę Witosa po godzinie 20:00. Libacja, wrzaski, co drugie zdanie leci kur*a. Sezon rozpoczyna się wiosną i trwa do późnej jesieni.
  Odpowiedz Oceń: 1 4 Zgłoś treść
 • hehe 2020-09-21 10:17:16 176.97.*.*
  ładne, takie wybetonowane bagno otoczone barierkami... szczerze wygląda to tragicznie, aż się boje pomyśleć ile to paskudztwo kosztowało
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • eee 2020-09-21 09:34:27 5.184.*.*
  Skończcie z tym zaciszem. Oficjalnie nie ma takiego osiedla w Olsztynie! "Całe zacisze" to osiedle Generałów. Wejdź sobie na stronę miasta i sprawdź wykaz osiedli w Olsztynie.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • ZACISZE 👍😉 2020-09-21 07:53:25 81.190.*.*
  ZACISZE !!!! A NIE OSIEDLE GENERAŁÓW!! POZDRAWIAM.
  Odpowiedz Oceń: 3 4 Zgłoś treść
 • Barbara 2020-09-20 11:09:24 31.60.*.*
  Opisany spacerownik przy ul. Bukowskiego to osiedle Zacisze nie Generalow. Do osiedla Generalow to jeszcze dobry kawałek.
  Odpowiedz Oceń: 8 3 Zgłoś treść