Muzyczny performance przy pomniku Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Muzyk zbiera środki na chore ptaki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Muzyczny performance przy pomniku Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Muzyk zbiera środki na chore ptaki [ZDJĘCIA, WIDEO]
Mikołaj Kopernik z suzafonem wraz z muzykiem
Fot. Piotr Wróbel

W piątek (3 czerwca) na olsztyńskiej starówce odbył się muzyczny performance „Suzafony na Pomniki” w wykonaniu suzafonisty Piotra Wróbla. Celem muzyka jest zebranie 3,5 tys. zł na Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie.

Pan Piotr pochodzi z Nieporętu k. Warszawy. Od trzech lat podróżuje po Polsce rowerem… poziomym z suzafonem, który umieszcza na bagażniku. Suzafon jest instrumentem dętym i nie należy do najlżejszych. Celem artysty jest odwiedzenie pomników w różnych miastach, ożywienie ich przestrzeni i nadawanie im nowego znaczenia poprzez nałożenie na nie instrumentu. Dodatkowo wspiera wybrane miejsca w okolicy, organizując zbiórki charytatywne.

- Do tej pory korzystałem z tradycyjnego sprzętu, ale w momencie powstania pomysłu z suzafonem, zacząłem jeździć na rowerze poziomym (leżącym), który umożliwia pokonywanie dłuższych dystansów – wyjaśnił artysta.

W tym roku muzyk postanowił odwiedzić Olsztyn i jego okolice i zdecydował się wesprzeć Fundację Albatros, która w Bukwałdzie prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich oraz inicjatywę Ptasia Straż, opiekującą się chorymi i rannymi ptakami z terenów Warmii i Mazur. W planach jest również koncert dla ptaków.

- Jest to piąta taka akcja. Wcześniej zbierałem na konie, potem na dzieci autystyczne, następnie na rower dla osoby nieumiejącej poruszać się o własnych siłach – powiedział Piotr Wróbel.

Suzafonista ma zamiar odwiedzić jak najwięcej miast. Na swoim koncie ma już blisko 50 pomników, którym udało się założyć suzafon. W Olsztynie „ozdobił” pomnik Mikołaja Kopernika.

- Zawsze wybieram jakiś kierunek Polski. Najpierw to była Zielona Góra, Sopot, okolice Warszawy, a teraz chciałem dojechać do Olsztyna. Staram się, by miejsce, dla którego robię zbiórkę zawsze było w okolicy, którą odwiedzam – wyjaśnił muzyk.

W dalszych planach jest odwiedzenie takich miast jak: Białystok, Rzeszów, Przemyśl, Kraków.

- Wszystko zrodziło się podczas pandemii. Jestem czynnym muzykiem, który gra koncerty, daje różne występy, ale pandemia nas, muzyków, artystów zamknęła w domach i nie mieliśmy możliwości grania na zewnątrz. Także po jakimś czasie ćwiczenia na instrumencie i komponowania, stwierdziłem, że trzeba coś zrobić i przyszedł mi do głowy pomysł, żeby wsiąść na rower i zapakować suzafon, który będę zakładać na mijane pomniki - powiedział artysta.

Niektóre z nich nie nadają się do performance ze względu na rozmiar, gabaryty, ale zawsze udaje się „udekorować” chociaż jeden w odwiedzonym mieście. W drodze do Olsztyna udało mu się zajechać do szczytna i zrobić performance z pomnikiem Krzysztofa Klenczona.

Pan Piotr za każdym razem po przybyciu na miejsce przez chwilę gra, by przyciągnąć uwagę ludzi. Urozmaica w ten sposób codzienny krajobraz i przygląda się reakcjom obserwujących.

- Ludzie kilka razy przechodzą obok konkretnego pomnika i go nie zauważają, a nagle dostrzegają go na nowo, kiedy założę na niego suzafon i optycznie wygląda inaczej – dodał pan Piotr.

Zachęcamy do wsparcia zbiórki TUTAJ.

Ośrodek do tej pory pomógł niemal 8 tys. ptasim pacjentom. W poprzednim roku do "ptasiego szpitala" przyjęto ponad 1 tys. ptaków. Ponad połowa z nich wraca na wolność. Dzienny koszt wyżywienia ptasich podopiecznych w Ośrodku Albatros to ponad 200 zł.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztyn Kobietą 2022-06-04 12:04:42 31.60.*.*
  Jesteś niezłym frikiem 🤭🤭🤭
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Poslaniec Warminski 2022-06-04 10:30:17 185.69.*.*
  Nazwisko zobowiazuje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Anty pis 2022-06-04 09:41:49 46.205.*.*
  Cel słuszny trzeba pomagać aby nie ludziom
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • [Usunięty] 2022-06-04 09:34:37 91.220.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 6
 • Psychiatra 2022-06-04 09:29:23 31.2.*.*
  A już myślałem że zbiera na Leczenie Lorda NO
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0