A | A | A
Ministerstwo Edukacji ostrzega rodziców przedszkolaków
Jak już informowaliśmy, po wprowadzeniu publicznych przedszkoli za złotówkę, wiele placówek było zmuszonych wycofać zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków. Rodzice starali się obejść zapisy nowej ustawy - opłacając zajęcia w formie choćby darowizny. Ministerstwo Edukacji ostrzega jednak takie praktyki są łamaniem prawa, a zajęcia dodatkowe mogą się odbywać, tyle, że na innych zasadach.
reklama
Wielu rodziców chcąc opłacać zajęcia dodatkowe swoich dzieci stara się obejść prawo przed czym ostrzega MEN.
- W związku z różnymi interpretacjami tzw. ustawy przedszkolnej, dotyczącymi finansowania przez rodziców zajęć dodatkowych Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o systemie oświaty, publiczne przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat innych, niż ustalone przez radę gminy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o systemie oświaty (nie więcej niż 1 zł za godzinę). Jeżeli świadczeniu rodziców usiłuje się nadać inną formę niż opłata, wykorzystując do tego m.in. cywilno-prawną formę darowizny, której wniesienie jest warunkiem zorganizowania zajęć dla określonej grupy dzieci, to nie jest to nic innego niż pobranie opłaty pod pozorem innej czynności prawnej. W takich przypadkach jest to nakłanianie do łamania prawa – informuje MEN.
Ministerstwo uspokaja jednak i wyjaśnia, że zajęcia dodatkowe mogą się odbywać tak jak do tej pory, wystarczy, że przedszkole zatrudniać będzie opiekunów, którzy posiadają odpowiednie kompetencje, a takich pedagogów w Polsce nie brakuje. Taki pedagog, któremu przedszkole będzie płacić regularną pensję może bez problemu i naginania prawa prowadzić zajęcia dodatkowe, na których zależy rodzicom przedszkolaków. Jak przekonuje MEN – dzięki przedszkolom za złotówkę, rodzice będą chętniej zostawiać dzieci w przedszkolu na dłużej, a tym samym zwiększy się zapotrzebowanie na kolejnych pedagogów, co wpłynie na zmniejszanie poziomu bezrobocia wśród nauczycieli.
Rodzice jednak nie wierzą w to, by za te niewielkie opłaty w wysokości złotówki za nadprogramowe godziny, przedszkola były w stanie zatrudnić wystarczającą liczbę wykształconych pedagogów, którzy zgodzą się za niewiele wyższą wypłatę prowadzić zajęcia dodatkowe.
Źródło: MEN/własne










Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz