Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2014-11-14 09:22

Redakcja

Miliardy złotych dla Warmii i Mazur

Największe inwestycje w regionie w najbliższych latach pochłoną około 24 miliardy złotych. Największą część środków pochłoną inwestycje drogowe.

reklama

- Skomunikowanie stolicy regionu zarówno drogowe jaki i kolejowe to podstawa – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Rzeczywiście, największa pula środków z umowy do kontraktu terytorialnego – przydzielona została na inwestycje drogowe i kolejowe.

Projekty zawarte w umowie ramowej do kontraktu terytorialnego podzielono na dwie części. Pierwsza z nich to część, która ma już zapewnione finansowanie i można przystąpić do podpisywania umów. Wśród przedsięwzięć przyjętych przez rząd znalazły się kolejne inwestycje drogowe na S-7, przebudowa wejścia do portu morskiego w Elblągu oraz budowa pozostałej infrastruktury okołoportowej, inwestycje w naukę m.in. w instytucie PAN w Olsztynie i PWSZ w Elblągu oraz w sieci energetyczne. To także budowa obwodnicy Olsztyna, trasy Olsztynek-Olsztyn, a także budowa drogi nr 16 od Borek Wielkich do Mrągowa, czy prace na linii kolejowej Ełk-Szczytno.

Druga część projektu to inwestycje rezerwowe, które wymagają jeszcze dopracowania. ''Lista rezerwowa'' dysponować będzie pulą środków w wysokości około 10 miliardów złotych.

Kontrakt terytorialny zostanie podpisany już dziś w Elblągu. Podpis pod umową z ramienia rządu złoży podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć. Wartość już zagwarantowanych nakładów w województwie to około 19 mld zł.
 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl