Dziś jest: 09.12.2024
Imieniny: Joanny, Leokadii
Data dodania: 2019-11-19 19:34

Redakcja

Mieszkanie z przetargu - jak tanio kupić nieruchomość

Mieszkanie z przetargu - jak tanio kupić nieruchomość
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay.com

Osoby inwestujące na rynku nieruchomości, a także te, które poszukują mieszkania na własny użytek, ale w dobrej cenie, chętnie korzystają z przetargów. Jest to rzeczywiście okazja do nabywania nieruchomości za kwoty niższe od cen rynkowych, choć niekiedy wiąże się ona z pewnymi niedogodnościami.

reklama

Od czego zacząć

Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie nieruchomości wystawianych na sprzedaż w przetargach. Można to robić, śledząc między innymi ogłoszenia w lokalnej prasie, na stronach internetowych spółdzielni mieszkaniowych, a także biuletyny informacji publicznej jednostek samorządowych.

Jest też znacznie prostsza droga: serwis ListaPrzetargow.pl to zawsze aktualna baza ogłoszeń przetargów i licytacji na sprzedaż nieruchomości z całej Polski - od spółdzielni, urzędów miast i gmin, syndyków i innych. Można w nim korzystać z wyszukiwarki, która ułatwia odnalezienie ofert dopasowanych do naszych kryteriów (np. rodzaj nieruchomości, powierzchnia, liczba pokoi, cena za m2, cena wywoławcza).

Wadium, czyli specyficzna zaliczka

Aby móc przystąpić do przetargu, trzeba w ustalonym terminie wpłacić wadium. Jest to rodzaj zabezpieczenia dla organizatora przetargu. Chodzi o to, by w licytacji nie brali udziału ciekawscy ani dowcipnisie podbijający cenę dla zabawy, a także o to, by licytujący, który wygra przetarg, rzeczywiście dokonał zakupu.

Wysokość wadium, stanowiąca z reguły 10% ceny wywoławczej, a także sposób wpłaty, podawany jest w obwieszczeniu o przetargu. Należy pamiętać, że liczy się data zaksięgowania, a nie dokonania wpłaty.

Zwycięzca przetargu wpłaca tytułem nabycia nieruchomości kwotę pomniejszoną o wadium – jest ono zaliczane na poczet ceny zakupu. Pozostałym uczestnikom licytacji wadium jest zwracane.

Najważniejsze rodzaje przetargów

Przetargi mieszkaniowe mogą mieć charakter ograniczony lub nieograniczony. Te pierwsze przeznaczone są dla określonego, zamkniętego grona potencjalnych nabywców. Organizatorzy przetargów mogą bowiem wymagać, by uczestnicy byli np. mieszkańcami danej gminy lub członkami danej spółdzielni. Jeśli ograniczeń nie ma, w przetargu może wziąć udział każdy, kto wpłaci wadium oraz dostarczy wymagane dokumenty.

Bez względu na wspomniany wyżej podział, przetargi mogą mieć formę ustną lub pisemną. Przetarg ustny to po prostu licytacja, w której wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą cenę. W przetargu pisemnym bierze się udział poprzez złożenie oferty. Organizator wybiera tę, którą uważa za najkorzystniejszą, przy czym może brać pod uwagę nie tylko cenę, ale i inne czynniki.

Biorąc udział w przetargu ustnym, należy mieć ze sobą dowód osobisty oraz dowód wpłacenia wadium. Jeżeli uczestnik reprezentuje nie siebie, lecz osobę prawną lub inną osobę fizyczną, powinien legitymować się stosownym upoważnieniem.

Małżonkowie, którzy chcą nabyć nieruchomość jako składnik majątku wspólnego, powinni na przetargu stawić się razem. Jeżeli obecny jest tylko jeden małżonek, musi przedstawić zgodę drugiego małżonka potwierdzoną notarialnie.

Licytacje komornicze i lokale od syndyka

Warto również wiedzieć o przetargach i licytacjach nieruchomości należących do osób zadłużonych. W takich sytuacjach z jednej strony łatwiej jest o dobrą cenę, z drugiej jednak trzeba się liczyć z utrudnieniami w obejrzeniu lokalu przed zakupem oraz przejęciem go po wygraniu licytacji i podpisaniu aktu notarialnego. Często bowiem osoby zajmujące sprzedawane lokale nie mają zamiaru ich opuścić. Konieczna będzie wtedy eksmisja, którą przeprowadzić może jedynie komornik na podstawie prawomocnego wyroku sądu wraz z klauzulą wykonalności.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • popla 2019-11-20 11:05:51 37.47.*.*
    Przydają się takie wskazówki, tym bardziej, że wiele osób właśnie chciałoby mieć mieszkanie, ale nie stać ich na własne. Ja osobiście też bym takiego przetargu skorzystała, o ile dobre domy czy projekty https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-olsztyn/ były sprzedawane. Muszę sprawdzić stronę miasta. A nuż coś się trafi wartościowego.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2

www.autoczescionline24.pl