Mieszkańcy gminy Dywity nie chcą żwirowni. Protesty pod urzędem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieszkańcy gminy Dywity nie chcą żwirowni. Protesty pod urzędem [ZDJĘCIA, WIDEO]
W czwartek pod Urzędem Gminy w Dywitach odbył się protest mieszkańców Bukwałdu i okolic ws. powstania żwirowni
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W czwartek (13 sierpnia) po południu mieszkańcy Bukwałdu, Barkwedy, Brąswałdu i Kajn protestowali przed Urzędem Gminy w Dywitach przeciwko potencjalnej budowie żwirowni, która miałaby powstać w Bukwałdzie. Do manifestacji przyłączyli się także społecznicy z lokalnych organizacji. Zgromadzeni przynieśli ze sobą liczne transparenty: „Łynostrada – tak, Żwirostrada – nie”, „Żwirownia w Bukwałdzie to katastrofa ekologiczna i społeczna” czy „Nie dla żwirowni w Bukwałdzie”.

Mieszkańcy demonstrowali, ponieważ obawiają się degradacji środowiska i wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych w tej spokojnej okolicy. To tutaj znajduje się wszakże Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny, który jest siedliskiem bielika i bociana czarnego. W okolicy mieści się także siedziba Fundacji Albatros.

Właśnie w Bukwałdzie powstał Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich. Przez 16 lat działania stał się największą placówką w całym naszym województwie. Obecnie przyjmujemy ponad 1000 pacjentów rocznie. Ten ośrodek obsługuje nie tylko okoliczne gminy, ale przede wszystkim aglomerację Olsztyna. Jesteśmy praktycznie jedynym podmiotem, który zajmuje się tematem ptaków dzikich. Przyjmujemy zwierzęta z całej Polski. Rozpoczęcie rozpoczęcia żwiru w miejsce, w którym jest udokumentowane złoże oznacza koniec naszego ośrodka – powiedziała Ewa Rumińska, założycielka Fundacji Albatros.

To właśnie w Bukwałdzie znajduje się 11-hektarowe złoże kopalin, które jest w rękach prywatnej firmy. Nieoficjalnie mówi się, że potencjalnym inwestorem jest inny podmiot, spółka Eco-Ter, do którego należą żwirownie w Kronowie (gmina Barczewo) oraz w Zerbuniu (gmina Jeziorany).

To już nie pierwszy pomysł uruchomienia żwirowni. W przeszłości skutecznie udało nam się obronić. Niestety, po siedmiu latach temat wrócił z powrotem. Nie możemy pozwolić na to, aby żwirownia powstała w naszej wsi. Mamy niesamowite położenie nad jeziorem Bukwałd, mamy przepiękne dorzecze Łyny, obszar ten jest objęty ochroną. Nasz protest jest tylko po to, żeby uzmysłowić inwestorowi, że my się nie poddamy, a miejsce, na którym są złoża, można wykorzystać w inny sposób – powiedziała Bogumiła Brewka, sołtys Bukwałdu.

Sołtys Bukwałdu złożyła petycję przeciw budowie żwirowni z podpisami 380 okolicznych mieszkańców na ręce sekretarza gminy.

Przypomnijmy, że w czerwcu Bogumiła Brewka zauważyła nieznane jej osoby, które przyjechały do Bukwałdu luksusowymi samochodami i kręciły się po tamtejszych polach. W podobnym czasie urzędnicy z Dywit otrzymali wiadomość na skrzynkę elektroniczną od inwestora, który prosił o możliwość skorzystania w celach transportowych z nieuczęszczanych dróg gminnych i wybudowaniu nad Łyną przeprawy nieopodal miejscowości Pistki.

Gmina jednak stanowczo zareagowała na maila.

Odpowiedzieliśmy, że te drogi są nieprzejezdne, nieurządzone, zakrzaczone, nie ma przepraw mostowych na ciekach wodnych. Gmina nie będzie partycypować w kosztach – powiedział Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity.

Dodał także, że do tej pory nie wpłynął żaden wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Dlatego nie można na tym etapie wyrokować o wyniku postępowania i zaocznie wydać negatywnej bądź pozytywnej decyzji środowiskowej, zwłaszcza, że nie złożono wniosku o jej wydanie. Sprawa może mieć różne finały – na razie wiemy niewiele o zamiarach inwestora – dodał wójt.

Daniel Zadworny zapowiedział, że jeżeli dojdzie do ewentualnego procedowania wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, wnikliwie przeanalizuje poszczególne aspekty sprawy, zwłaszcza szkodliwości dla środowiska. Dodał też, że będzie uczciwy zarówno w stosunku do mieszkańców, jak i do potencjalnego inwestora, a działania gminy będą transparentne.

Dziś przedstawiamy Państwu jak NAPRAWDĘ wygląda 11h na których miałaby powstać żwirownia. W załączeniu również mapka-są to obszary oznaczone kolorem fioletowym

Opublikowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Bukwałd Czwartek, 6 sierpnia 2020

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • Poziomix 2020-08-14 17:46:25 94.254.*.*
  A ja mam nadzieję, że w tej sprawie zadziała prawo do swojej własności, a nie emocje i domysły ludzi. Teksty typu "zbuduj sobie obwodnicę przy sowim domu" - bardzo chętnie, jak tylko ktoś przyjdzie z taką propozycją biorę w ciemno. Bylebym miał na nią szybki wjazd. Najwięcej się wypowiadają i strajkują ludzie, którzy mają za dużo czasu wolnego i najmniej na tych sprawach się znają. Pozdrawiam Normalnych
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść
 • gość 2020-08-14 12:51:05 5.184.*.*
  To niech wsiury zmieszkają w polu, a nie betonowym domu czy mieszkaniu. Żwirownia jest niezbędna dla producentów betonu i budowy budynków
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • Pas 2020-08-14 11:44:30 5.173.*.*
  Nie będzie ani obwodnicy ani żwirowni a wszyscy NATO nie pozwolą zablokujemy i zrobimy wszystko by do tego nie doszło zamiast zysku będą mieli straty a oprucz tego zobaczymy czy wójt gminy nas nie sprzeda
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść
 • Nowotwór 2020-08-13 23:12:30 5.184.*.*
  Obwodnicy też nie chcieliście! Przez wasze samolubstwo cierpi wielu mieszkańców Olsztyna-Zatorze!!! Nie liczcie na ich solidarność,
  Odpowiedz Oceń: 6 6 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-08-13 23:09:09 5.173.*.*
  Ważne jest tutaj stanowisko Wójta i Rady Gminy. W takim wypadku powinni jak najszybciej zająć stanowisko. Jeżeli to zrobią uspokoją nastroje. Być może powinni zapytać wszystkich mieszkańców Gminy Dywity czy są ZA czy PRZECIW tej inwestycji. W końcu to ich tereny i ich zdanie jest najważniejsze. Dziwię się tym spośród Państwa, którzy nie mieszkają w Gminie Dywity, że próbują swoimi nieodpowiednimi wpisami wpłynąć na wynik sprawy.
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
 • Jaqo 2020-08-13 20:32:16 109.249.*.*
  Mysle ze dywity to trzeba odgrodzic murem i pozostawić ich jako skansen, nie chca obwodnicy , nie chcą żwirowni, nie chcą nowych osiedli, nie chcą nowych miejsc pracy. Pewnie za 50 lat to tam będą juz z dzidami biegać:-)
  Odpowiedz Oceń: 5 6 Zgłoś treść
 • Łot co łojcowizna 2020-08-13 19:53:12 77.115.*.*
  Rozgoniłbym w pistolet całe towarzystwo wzajemnej adoracji... my się tu wybudowali i NIE!!! A czemu ? Bo nie ! Bo Łyna, bo łąki .... a co to kogo ...? Łyna ma 350 km i wszędzie jest piękna ... ale moja racja jest mojsza .... śmierdzi mi to kurpsiem i zabugowcem.
  Odpowiedz Oceń: 7 7 Zgłoś treść
 • 1000 125 2020-08-13 18:51:30 185.135.*.*
  Obwodnice tez oprotestowywali... Teraz zwirowni mówią NIE ! Tylko ze obwodnice dzis juz by chcieli ale nie pomysla ze trzeba kruszywa do budowy np z tej wlasnie zwirowni ktorej sie sprzeciwiają. Z kielc trzeba wjezc kruszywo bo tu pod nosem chociaz jest to nie bo nie albo nie bo rosliny i zwierzeta. Ja pierbole...
  Odpowiedz Oceń: 5 6 Zgłoś treść
 • Obwodnica 2020-08-13 17:44:25 5.184.*.*
  nie, żwirownia nie. Tylko dla siebie.
  Odpowiedz Oceń: 3 3 Zgłoś treść
 • typ 2020-08-13 17:19:32 88.156.*.*
  I bardzo dobrze. Strajkować !!! Sprzedawczyki wszystko by sprzedali aby tylko kasa była. Za 40 lat obudzicie się w dupie.
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść