Miasto ma plan na wykopaliska przy Wysokiej Bramie

Miasto ma plan na wykopaliska przy Wysokiej Bramie
Miasto chce wyeksponować rondelę
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Tzw. „wielka dziura przy Wysokiej Bramie” już niedługo może zniknąć, ale w tym roku jeszcze do tego nie dojdzie. Urzędnicy chcą zakończyć dokumentację, wraz z którą otrzymają kosztorysy. Dopiero wtedy będą mogli poszukać zewnętrznego źródła finansowania. To może skomplikować sprawę internautom, którzy w ironicznym wpisie na portalu społecznościowym pisali o zorganizowaniu urodzin „wielkiej dziurze”.

Miasto prowadzi systematyczne badania archeologiczne na obszarze Starego Miasta od 2006 roku. W ich trakcie odkryto pozostałości średniowiecznych fortyfikacji (m.in. rondeli), które nie były znane we wcześniejszych dokumentach.

Okazało się wówczas, że przebieg i gabaryty zespołu obronnego nie są czytelne i że uzasadnione, z punktu widzenia edukacyjnego, jest wyeksponowanie poszczególnych elementów obwarowań, w połączeniu z zagospodarowaniem terenów wokół Starego Miasta i zamku – powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.

Urzędnicy postanowili zabezpieczyć wykopaliska i zorganizowali konkurs architektoniczny, który miał na celu wyłonić zwycięski projekt wyeksponowania i uczytelnienia całości miejskich fortyfikacji na obszarze wokół Starego Miasta.

Warto tu bowiem zaznaczyć, że ranga odsłoniętych pozostałości obwarowań, głównie tych przy Bramie Górnej, stała się szansą na uatrakcyjnienie najstarszej części Olsztyna. I może pełnić ważną rolę krajobrazową, historyczną, publiczną i edukacyjną – dodała Marta Bartoszewicz.

Konkurs wygrała koncepcja, którą przedstawił architekt Grzegorz Dżus. Zdecydowano się na odważny ruch – podnieść, i w ten sposób wyeksponować, rondelę ponad poziom pl. Jedności Słowiańskiej. W podobny sposób mają być uczytelnione pobliskie mury miejskie w pobliżu Targu Rybnego. Obok znajdować się ma podziemny parking przykryty zielenią. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Trudno jak na razie mówić o szczegółach tej inwestycji.

Do końca roku powinna być zakończona dokumentacja, wraz z którą otrzymamy kosztorysy inwestorskie, określające wartość inwestycji. Mając takie informacje będziemy mogli poszukać zewnętrznego finansowania, które pozwoli nam na uatrakcyjnienie i uczytelnienie tego terenu – wyjaśniła w rozmowie z nami rzecznik prasowy ratusza.

Realizacja tych robót uzupełni prace zrealizowane w parku Podzamcze.

Działania ratusza mogą pokrzyżować plany internautów, którzy w ironicznym wpisie zaproponowali zorganizowanie „7 wielkich urodzin wielkiej dziury”.

Odkryta w 2012 roku...

w 2017 już miało być blisko do jej zagospodarowania...

jest 2019 i nic nie drgnęło...

To chyba czas na 7 Wielkie Urodziny Wielkiej Dziury!

Piknik rodzinny w centrum miasta, muzyka, tańce, tort i balony to może być to! Czy ktoś pamięta, którego dnia wyłoniła się archeologom pierwsza niezwykle cenna cegła?

– możemy przeczytać we wpisie.

Galeria

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • olek1 2019-05-13 06:08:54 81.190.*.*
  Jak mieszkałem na wsi to takich zabytków było dużo,centrum miasta a takie zaniedbane,ten zabytek przez ten czas można było przenieść na podzamcze,zamki przenoszą a parę kamieni nie potrafią ,przecież tam nie ma podziemi do zwiedzania
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Łysy 2019-05-12 22:04:15 83.9.*.*
  Trawą obsiac będzie zarosnieta dziura......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Issru 2019-05-11 14:51:07 5.173.*.*
  ..zakopac na kolejne setki lat..to plan najlepszy..po co komu oglądać te ruiny
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • MP 2019-05-11 11:40:50 88.156.*.*
  Zapytajcie FRO oni powiedzą jak zrobić są mistrzami w blokowaniu i spojrzeniu wszystkiego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • stenia 2019-05-11 08:00:26 89.228.*.*
  Przykryć hartowanym szkłem i po sprawie,
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Azxs 2019-05-10 19:51:32 94.254.*.*
  Wstyd, władze miasta długie lata nie zrobiły nic z tą kompromitującą dziurą... Ilu urzędników zajmuje się tym problemem długie 7 lat???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0