Olsztynianin najlepszy na świecie
Najlepszy w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej, która miała miejsce w Emiratach Arabskich w Dubaju, w dniach 5-14 lipca, okazał się absolwent olsztyńskiej szkoły. Złoty medal zdobył Marek Gajownik.
To absolwent XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. Przypomnijmy, że placówka może pochwalić się w tym roku 100-procentową zdawalnością matur. Pisaliśmy o tym w artykule pt. „Matury 2025. Jak poradzili sobie uczniowie olsztyńskich szkół? Trzy placówki publiczne ze 100-procentową zdawalnością”.
Nie tylko wiedza teoretyczna
W międzynarodowym starciu wzięli udział zawodnicy z 88 krajów. Olimpiada wymagała od uczestników nie tylko wiedzy teoretycznej z chemii, ale również praktyki. Podczas przedsięwzięcia potrzebne były umiejętności w postaci, m.in.: przeprowadzenia analizy jakościowej substancji, oznaczenia składu ilościowego otrzymanego preparatu, przeprowadzenia syntezy, dokonania pomiarów fizyko-chemicznych oraz zaplanowania i interpretacji eksperymentu.
Jak przekazała na antenie Radia Olsztyn, warmińsko-mazurska kurator oświaty, a przy tym nauczycielka chemii, Jolanta Skrzypczyńska, zadania konkursowe były niezwykle wymagające.
- To jest naprawdę duże wyzwanie – mówiła Skrzypczyńska.
Polacy zdominowali podium
Polska reprezentacja liczyła czworo zawodników. Co ważne, uczniowie zdobyli komplet medali.
Poza Gajownikiem, którego do olimpiady przygotowywał dr inż. Mateusz Musiejuk, kolejne miejsca zajęli odpowiednio:
-
medal srebrny - Juliusz Szczeszek_Bistuła, absolwent IV klasy Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie, przygotowywany przez mgr Krystynę Baryczkę;
-
medal brązowy – Mikołaj Sobczak, absolwent IV klasy Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Grodzisku Mazowieckim przygotowywany przez Stefana Twarowskiego, Dominika Ducha (brązowego medalistę 54. IChO) oraz Karola Illinicz-Zeydel (laureata 68. Olimpiady Chemicznej);
-
medal brązowy – Michał Trochiumiuk-Szczepkowski – uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, przygotowywany przez mgr inż. Agnieszkę Kuś oraz dr. inż. Tomasza Boinskiego.
Bez wątpienia to ogromy sukces dla polskiej edukacji. Co ciekawe, w momencie poznania wyników olimpiady, toczył się finał Wimbledonu, podczas którego wyraz swoim spektakularnym umiejętnościom dała polska tenisistka, Iga Świątek. Oby passa naszych rodaków utrzymywała się jak najdłużej, poszerzając się również o inne dziedziny.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz