W regionie gorzej niż w kraju?
CKE opublikowała wyniki tegorocznych matur. Zgodnie z danymi komisji, egzamin dojrzałości w Polsce zdało ok. 80 procent uczniów. Warto wspomnieć, że do testów przystąpiło łącznie 255,5 tys. absolwentów szkół średnich, w tym 636 obywateli Ukrainy. 13,9 procent uczniów podchodzących do egzaminów ma prawo do poprawki, z kolei blisko 7 proc. nie zdało.
W szkołach położonych na Warmii i Mazurach maturę zaliczyło 77 proc. abiturientów. Dzieląc wynik ze względu na rodzaj placówki, dowiadujemy się, że w liceach zdało 82,1 proc. uczniów, a w technikach 70,8 proc. W naszym województwie do egzaminu przystąpiło 8 417 osób, w tym 17 obywateli Ukrainy.
W regionie maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało 54 proc. uczniów (59% w Polsce), z matematyki 57 proc. (średnia krajowa: 62%), a z języka angielskiego 75 proc. (w kraju: 78%).
Zasady egzaminu dojrzałości
Poza obowiązkowymi trzema egzaminami pisemnymi na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, języka obcy nowożytny), abiturienci podejść musieli do dwóch egzaminów ustnych (j. polski i obcy) oraz minimum jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym, z przedmiotu dodatkowego. Aby zdać maturę konieczne było osiągnięcie na poziomie podstawowym progu 30 procent. W przypadku poziomu rozszerzonego zasada nie obowiązywała.
Maturzysta, który nie zaliczył jednego obowiązkowego egzaminu, może podejść do poprawki już w sierpniu, z kolei uczeń, któremu nie udało się zdać więcej niż jednego testu, ma prawo do poprawienia wyniku w przyszłym roku.
Jak poradzili sobie maturzyści w Olsztynie?
Przeanalizowaliśmy zestawienie szkół publicznych, funkcjonujących w stolicy regionu. Najlepszym wynikiem mogą pochwalić się trzy licea, w których poziom zdawalności osiągnął 100%. Są to następująco:
-
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (ul. Adama Mickiewicza 6) – do egzaminu podchodziło 111 uczniów;
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie
Fot. Aleksandra Sawczuk / Olsztyn.com.pl
-
Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów (ul. Bałtycka 4) – zdawało 97 osób;
Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie
Fot. Strona szkoły
-
XIII Liceum Ogólnokształcące Katolickie im. Świętej Rodziny (ul. Adama Mickiewicza 10) - do matury podeszło 48 uczniów.
XIII Liceum Ogólnokształcące Katolickie im. Świętej Rodziny w Olsztynie
Fot. Strona szkoły
Czynniki warunkujące sukces
Dyrektorzy wskazanych placówek zdecydowanie mają powód do radości. Na sukces składa się jednak wiele czynników. Skontaktowaliśmy się z dyrektorem I LO w Olsztynie. Wojciech Boryszewski wskazał, iż mimo że szkoła nie analizowała jeszcze wyników z poszczególnych przedmiotów, sukces stanowi efekt pracy absolwentów i nauczycieli. Dodał jednak, że porównywanie zdawalności w szkołach nie do końca oddaje rzeczywisty efekt poziomu placówek, ponieważ różnią się pod względem wielkości, a tym samym liczbą uczniów.
- Cieszą nas te wyniki, bo mieliśmy uczniów o różnych możliwościach, z różnymi problemami. To, że wszyscy osiągnęli sukces, jest dla nas bardzo dobrą wiadomością – tłumaczył.
Boryszewski podkreślił, że na dany stan rzeczy wpłynęło też wiele innych czynników, takich jak: opieka, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, jak również atmosfera i poczucie bezpieczeństwa.
Te szkoły wypadły najgorzej
Sprawdziliśmy także, które szkoły uplasowały się u dolnej granicy zestawienia. Okazało się, że najsłabsze wyniki osiągnęli absolwenci następujących placówek:
-
Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlanych (ul. Żołnierska 15) – 60,3% zdawalności, do egzaminu podchodziło 58 uczniów;
-
Technikum nr 5 w Olsztynie (ul. Żołnierska 49) – 43,3%, egzamin zdawało 30 osób;
-
VII Liceum Ogólnokształcące (ul. Kołobrzeska 29) – 41,3%, do egzaminu dojrzałości przystąpiło 46 uczniów.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz