Przypomnijmy, małą architekturą - ławkami, śmietnikami, barierkami itp. zarządzają różne miejskie wydziały i jednostki. Żeby skoordynować ich działania w zakresie wykonania i wyglądu tych obiektów w Olsztynie stworzono Strategię Meblowania. To wytyczne kolorystyczne i formalne, które mają ujednolić przestrzeń miejską w każdej z wyróżnionych w projekcie stref.
Latem, w centrum miasta zamiast żółtych śmietników, pojawiły się nowe, eleganckie, grafitowe śmietniki zgodne z kolorystyką strefy miejskiej historycznej.
Kosze już zostały zniszczone. Jeden z nich najwyraźniej służył komuś za słup ogłoszeniowy, bo widoczny jest ślad po odklejonej ulotce, plakacie. Jeden z boków kosza został z kolei przypalony, bo widać nadtopienie się tworzywa, z którego wykonano śmietnik.
To tylko jeden z przykładów traktowania przedmiotów użyteczności publicznej w Olsztynie. Nikomu nie trzeba przecież przypominać nagminnego dewastowania przystanków komunikacji miejskiej, czy ławek w parkach. A te elementy z czasem również będą wymienione na te, pasujące do projektu estetyzacji miasta. Czy podzielą los niszczonych koszy? Czy jest sposób by temu zapobiec?
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz