Kupujemy czajnik bezprzewodowy - na co zwrócić uwagę wybierając czajniki elektryczne?

Kupujemy czajnik bezprzewodowy - na co zwrócić uwagę wybierając czajniki elektryczne?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Niezastąpiony do szybkiego zagotowania wody. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Elektryczne czajniki bezprzewodowe praktycznie wyparły stare czajniki z gwizdkiem. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę wybierając czajnik.

Kupując czajnik elektryczny, warto kierować się czymś więcej niż tylko estetyką, chociaż ona też jest ważna. Jednak na pewno trzeba zwrócić uwagę na:

Pojemność czajnika. Nie zawsze to, co największe jest najlepsze. Mały czajnik bezprzewodowy może mieć pojemność 0,6 litra, podczas gdy duży – 2 l. Który lepszy? To zależy dla kogo. Osoba samotna nie potrzebuje dużego czajnika, natomiast w przypadku wieloosobowej rodziny mały na pewno się nie sprawdzi. Także w miejscu pracy lepiej mieć duży czajnik, z którego skorzysta więcej niż jedna osoba. Przerwy na zrobienie herbaty są raczej krótkie…

Moc czajnika. Na ogół idzie w parze z pojemnością. Małe czajniki wyposażone są w grzałki lub płyty grzejne o mocy około 800 W, te większe mogą mieć moc na poziomie 2000 W. Im większa moc, tym krócej grzeje się woda, jednak dużo zależy też od pojemności. Mały czajnik nie potrzebuje dużej mocy, by szybko doprowadzić wodę do wrzenia. Dlatego moc nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru.

Rodzaj grzałki. Tu do wyboru są dwie opcje: tradycyjna grzałka spiralna i płyta grzejna. Bardziej popularna jest płyta. To tego rodzaju czajniki możemy ustawiać w dowolnej pozycji gdyż wyposażone są w obrotową podstawę. Czajniki z płytą są też łatwiejsze w czyszczeniu. Jednak są i minusy. Czajniki z płytą są głośniejsze.

Wskaźnik poziomu wody. Niby można zajrzeć do czajnika, by sprawdzić, ile jest w nim wody, ale zdecydowanie lepiej, gdy czajnik bezprzewodowy wyposażony jest we wskaźnik widoczny z zewnątrz.

Obudowa czajnika. Tradycyjny plastikowy jest lekki, ale podgrzana woda szybko stygnie. Lepiej sprawdzi się czajnik ze stali nierdzewnej. Coraz popularniejsze są czajniki ze szkła hartowanego lub połączenia stali nierdzewnej i szkła. Wybierając czajnik, warto zwrócić uwagę na jego wygląd. Ponieważ urządzenie to ustawia się na stałe na kuchennym blacie, dobrze by było dobrać je kolorystycznie i stylistycznie do aranżacji kuchni.

Filtr. Niemal każdy czajnik wyposażony jest w filtr, najczęściej z siatki nylonowej lub stalowej. Ten pierwszy wychwytuje grubsze zanieczyszczenia, drugi nawet te drobniejsze. W sprzedaży są też czajniki z filtrem węglowym, który niweluje nieprzyjemne zapachy oraz zatrzymuje zanieczyszczenia.

Kabel. Niekoniecznie im dłuższy, tym lepszy, ale za krótki też nie będzie dobrym rozwiązaniem. Przed zakupem czajnika warto zmierzyć odległość od gniazdka do miejsca, w którym chcemy ustawić urządzenie i dodać pół metra zapasu. Nadmiar kabla można nawinąć na podstawę czajnika lub w tej podstawie schować, o ile oczywiście dysponuje on odpowiednim miejscem.

Zabezpieczenia. Czajnik jest urządzeniem elektrycznym, mocno nagrzewającym się, dlatego powinien być wyposażony w odpowiednie czujniki i zabezpieczenia. Do najważniejszych należą: czujnik wyłączenia po zagotowaniu wody, zabezpieczenie przed włączeniem, gdy w czajniku jest za mało wody, zabezpieczenie przed przegrzaniem, czujnik wyłączający czajnik po zdjęciu go z podstawki.

Nie wiesz, jaki czajnik wybrać? Przeczytaj: Bezprzewodowy czy tradycyjny? Gotuj się na zakup czajnika.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • [Usunięty] 2020-06-12 12:04:43 77.112.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Emil 2020-04-03 13:56:42 194.99.*.*
  polecam poszukać w me oni mają spory wybór i szybko dostarczaja
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • emcia 2020-02-09 20:16:10 194.99.*.*
  fajny artykuł ja się właśnie wybieram jutro po nowy czajnik do media expert
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Qth 2019-08-07 21:30:04 37.47.*.*
  Co za brednie !-czajnik bezprzewodowy? skoro ma przewod to jest czajnik przewodowy.To jest czajnik elektryczny
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Real 2019-08-06 20:06:44 88.156.*.*
  Fajne, tylko żrą dużo coraz droższego prądu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0