Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2021-02-14 18:49

Koszykówka kobiet. KKS Olsztyn na podium

Przy piłce Marta Sztąberska z KKS-u Olsztyn

W ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego I ligi zespół olsztyński pokonał AZS Uniwersytet Gdański i zakończył tę fazę rozgrywek na trzecim miejscu.

Sytuacja przed tym spotkaniem była taka: aby zająć trzecie miejsce KKS powinien wygrać z AZS, wygrana Gdańska wprawdzie nie pozbawiała olsztynianki szans na tą pozycję, bo gdańszczanki miały jeszcze przed sobą trudny mecz z Pruszkowem. Gdyby wygrały to one byłyby trzecie. Oba zespoły przystąpiły więc do tego spotkania mocno zmotywowane.

Pierwsza kwarta była nerwowa szczególnie w wykonaniu zespołu ze stolicy Warmii i Mazur (niecelne rzuty, straty, proste błędy). Dwie trójki gdańszczanek wyprowadziły je na prowadzenie, którego do końca kwarty już nie oddały.

W drugiej kwarcie zobaczyliśmy zupełnie inny KKS. Trener Tomasz Sztąberski wprowadził na parkiet młodziutką Gromadzińska, która dwa razy trafiła za trzy i raz za dwa wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 24:21. Jak się później okazało był to przełomowy moment spotkania. Olsztynianki rozpoczęły grać na pełnych obrotach. Teraz niewiele ich rzutów nie dochodziło celu. Przechwytami i skutecznymi wejściami pod kosz popisywała się zwłaszcza Chełchowska. Zespół z Gdańska wydawał się zupełnie zaskoczony takim obrotem sprawy. Dobra obrona KKS sprawiała, że rywalki decydowały się głównie na rzuty z dystansu i z półdystansu, kończą pierwszą połowę spotkania 15-punktami do odrobienie.

Tuż o przerwie w grze zespoły AZS widać było determinację, jednak koszykarki z Olsztyna na zbyt wiele im nie pozwoliły. Ofiarnie broniły i skutecznie kontratakowały (m.in. Woźniak, Wawrzyniak, Żukowska, Sztąberska, Wichłacz). W ostatniej kwarcie przewaga gospodyń była już tak duża, że na 5 min przed końcem spotkania trener desygnował do gry będące w rezerwie juniorki. Ale to niewiele zmieniło w korzystnym dla KKS wizerunku tego meczu...

- Jestem bardzo zadowolony z wygranie z Gdańskiem - powiedział nam Tomasz Sztąberski. - Tym bardziej, że one przyjechały do nas w najmocniejszym składzie. W pierwszej kwarcie nasze  dziewczyny były usztywnione, bo bardzo chciały się zrewanżować za tę klęskę, którą poniosły w Gdańsku. Potem ciśnienie z nich zeszło i wszystko potoczyło się na naszą korzyść. Mocno nas buduje to zwycięstwo, daje nadzieję na dobre występy w play off. Teraz przed nami dwa tygodnie przerwy. 27 lutego zagramy w tej sali pierwszy mecz play off, który będzie naszym pożegnaniem z tym obiektem.

KKS Olsztyn - AZS Uniwersytet Gdańsk 71:58 (12:16, 28:9, 16:16, 15:17)

KKS Olsztyn: Woźniak 19 (1x3), Chełchowska 17 (1x3), Wawrzyniak 9, Żukowska 8, Wichłacz 2 oraz Gromadzińska 8 (2x3), Sztąberska 4, Kitkowska 2, Giżyńska 2, Birkos

Tabela I ligi koszykówki kobiet (grupa A)
(punkty/mecze/punkty zdobyte-punkty stracone)