Kontrowersje ws. wyboru Lidii Staroń na RPO

Kontrowersje ws. wyboru Lidii Staroń na RPO
Lidia Staroń
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Senator Lidia Staroń została wybrana nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Pojawiły się jednak wątpliwości, co do jej kandydatury.

Większość posłów zagłosowała za kandydaturą Lidii Staroń w głosowaniu na Rzecznika Praw Obywatelskich (Sejm: Lidia Staroń z Olsztyna nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich).

Teraz nowego rzecznika zatwierdzić musi Senat. Może być jednak tak, że senatorzy zagłosują przeciw, bowiem w tej izbie to opozycja ma większość.

Jak zaznaczył senator Jan Filip Libicki w Radio RFM FM, będzie się kierował rekomendacją klubu PSL-Koalicji Polskiej.

To kwestia natury politycznej. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość ma swojego kandydata na szefa IPN-u, to opozycja miała swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie zostało to uszanowane – przyznał Libicki.

Dodał także, że Lidia Staroń nie jest prawnikiem, a inżynierem budownictwa. Według niego to również poważny problem.

Innego zdania w tej sprawie jest mecenas Lech Obara.

W ustawie o rzeczniku praw obywatelskich jest zapis, że może być nim osoba wyróżniająca się wiedzą prawniczą. Nie ma tam mowy o wykształceniu prawniczym. Pani senator na pewno pojęła wszystkie meandry prawa i ma tę wiedzę. Poza tym rzecznik praw obywatelskich ma za sobą cały sztab zastępców i prawników – powiedział mecenas Obara w rozmowie z portalem Ukiel.info.

Jednak nie tylko to niepokoi polityków. Kilka dni temu o swoich wątpliwościach opowiedział Jarosław Gowin. Chodzi o sprawę Zenona Procyka, przez co Staroń utraciła poparcie Porozumienia.

Przypomnijmy, że Procyk był w przeszłości prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze”. Na początku XXI wieku popadł w konflikt z Lidią Staroń. Doszło do tego, że były prezes spółdzielni trafił na kilka miesięcy do aresztu, ponieważ zarzucono mu działanie na szkodę finansową spółdzielni. Jednym z argumentów miał być wybór niewłaściwego oferenta na zakup podzielników ciepła. Aresztowanie Procyka Staroń uznała za swój sukces.

Prezes jednak szybko wyszedł z aresztu i nie udowodniono mu zarzutów. Co więcej, otrzymał 1,7 mln zł odszkodowania.

Faktycznie Skarb Państwa wypłacił prawie 2 mln złotych odszkodowania za miesiące, które oskarżany prezes spędził w więzieniu. Wydaje się, że Rzecznik Praw Obywatelskich powinien być wolny od tego typu podejrzeń. Nie wiem, po której stronie leży prawda. Zadaniem parlamentarzystów jest wybranie takiego rzecznika, który będzie wolny od nacisków – powiedział w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz, polityk Porozumienia, Michał Wypij.

Przed kilkoma dniami byliśmy świadkami kontrataku Zenona Procyka, który złożył na ręce olsztyńskich prokuratorów doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez senator Staroń. Kandydatka na RPO miała posiadać materiały ze śledztw w jego sprawie, o czym mówiła publicznie. Były prezes SM „Pojezierze” uważa, że nie była do tego uprawniona.

Zenon Procyk to nie jedyna osoba powiązana z tym konfliktem. Jego zastępca popełnił samobójstwo.

Komentarze (41)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztynianka 2021-06-16 22:13:43 5.172.*.*
  Niech się ta pani wynosi z Olsztyna. To wstyd dla mieszkańców. Ubolewam nad tym faktem, bo oddałam swój głos na tą fałszywą osobę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 6
 • ... 2021-06-16 21:33:50 81.190.*.*
  Lepsza Pani Staroń niż nauczyciel już dosyć nauczycieli nieudaczników w rządzie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 18
 • Stas 2021-06-16 21:03:14 87.205.*.*
  Dobrze w Olsztynie wszyscy wiemy kto stał za Z.P i skąd to odszkodowanie a Pani Staroń choć nie moja opcją polityczna to naprawdę dobra i uczciwa osoba i chyba my Olsztyniacy powinniśmy ją wspierać a nie szkalować
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 26
 • Warszawiak 2021-06-16 18:52:58 195.136.*.*
  Brawo za wybór pani Staroń. Ona zawsze wiedziała gdzie są konfitury i jak promować swoją osobę. Wyznawała zawsze zasadę: ,, nie ważne czyje co je, ważne co je moje,,.Będzie wspaniałym rzecznikiem praw wielbicieli i wyznawców PIS.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 12
 • taka prawda 2021-06-16 18:38:39 88.156.*.*
  Brawo Pani Lidio! Mam nadzieję, że w pierwszej kolejności będzie Pani walczyła z tęczowymi zboczeńcami i propaganda lgbt w szkołach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 36
 • masakra 2021-06-16 18:17:39 93.105.*.*
  Główną kontrowersją jest brak wiedzy prawniczej, ludzie ona nawet studiów w tym kierunku nie ma! RPO ma być wybitnym prawnikiem, a ona gada jak przekupa na targu, wymądrza się o spółdzielniach, a nawet nie wie jakie akty prawne to regulują
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 4