Koleją po Olsztynie. To I etap rozwoju kolei aglomeracyjnej [ZDJĘCIA]

Koleją po Olsztynie. To I etap rozwoju kolei aglomeracyjnej [ZDJĘCIA]
Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK SA oraz wojewoda Artur Chojecki opowiedzieli o nowych przystankach kolejowych w Olsztynie i modernizacji trakcji na linii Olsztyn Główny-Dobre Miasto
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek przed południem na nowo wybudowanym przystanku Olsztyn Likusy odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA oraz wojewoda Artur Chojecki. Spotkanie dotyczyło postępów prac na modernizowanym odcinku kolejowym Olsztyn Główny-Gutkowo-Dobre Miasto.

W ramach prowadzonych prac, do użytku mieszkańcom Olsztyna i okolic oddano m.in. 3 nowe przystanki kolejowe – Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza oraz Olsztyn Jezioro Ukiel niedaleko Zespołu Szkół Elektronicznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Oprócz tego kolejarze wybudowali dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście.

Przystanki zaczęły funkcjonować już 13 czerwca.

Zdaniem kolejarzy teraz podróż koleją po mieści będzie łatwiejsza. Wysokie perony pozwalają wygodnie wsiadać do pociągów. Są ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się wybudowano pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwiają bezpieczne przejście także po zmroku.

Realizujemy projekty, które w całej Polsce zwiększają dostęp do kolei, zapewniają lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz podróże okazjonalne. Udostępnione przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowe przystanki w Olsztynie, to kolejny krok do utworzenia w mieście tzw. kolei aglomeracyjnej – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Ireneusz Merchel

Przebudowa torów zapewniła także możliwość szybszego przejazdu pociągów na trasie Olsztyn Główny-Olsztyn Gutkowo. Na przystanku Olsztyn Likusy wykonano nową mijankę mającą zwiększyć przepustowość na tym jednotorowym odcinku trasy.

Przewidziano także budowę tunelu pieszo-rowerowego na ul. Jeziornej. Nowy obiekt zastąpi przejście w poziomie szyn i zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa. Będzie to dogodne dojście na olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.

Ireneusz Merchel i Artur Chojecki

Wartość prac to ok. 70 mln zł netto. Projekt realizowany jest z udziałem środków unijnych.

Galeria

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

  • 🤡🤡🤡 2021-06-14 12:51:22 185.48.*.*
    Mieszkańcy Olsztyna to w większości byli mieszkańcy wsi i PeGeRów także i tak woleliby poruszać się po mieście furmankami lub traktorami. Tramwaje czy kolej miejska to niemalże podróż rakietą na księżyc.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
  • nikt ważny 2021-06-14 12:20:04 83.23.*.*
    70 milionów??? Sporo kasy. Przystanki może i przydatne, ale nigdy nie zwróci się ten koszt. Dziwna fanaberia, ale ktoś na tym zarobił.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7