Cała sprawa rozpoczęła się na początku 2025 roku, kiedy to do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie. Zawiadomienie złożyło Biuro Audytu Wewnętrznego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Przeprowadzony audyt wykazał, że dyrektor m.in przekroczył swoje uprawnienia w zakresie wykorzystania środków finansowych WOMP w Olsztynie.
Po uzyskaniu takiej informacji policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, rozpoczęli wyjaśnianie tej sprawy. Skrupulatnie zbierali materiał dowodowy, przesłuchiwali świadków mogących posiadać wiedzę na temat działalności dyrektora. Na podstawie ustaleń funkcjonariuszy, prokurator wydał postanowienie o zatrzymaniu mężczyzny i doprowadzeniu go do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Tam 47-latek usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień Dyrektora WOMP w Olsztynie, polegającego m.in na ukrywaniu dokumentacji, którą nie miał prawa tak dysponować, bezprawnym wykorzystaniu środków finansowych WOMP w Olsztynie w celach prywatnych, jak i naruszeniu przepisów prawa i Regulaminu Zamówień Publicznych WOMP w Olsztynie podczas zatrudniania w ośrodku wcześniej ustalonych osób, w tym członków swojej rodziny.
Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Decyzją prokuratora Prokuratury Okręgowej w Olsztynie 47-latek objęty został dozorem policji, został zawieszony w czynnościach służbowych Dyrektora WOMP w Olsztynie, jak i lekarza WOMP w Olsztynie, nie może również zbliżać się do świadków, jak i przebywać na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie.
Sprawa jest wielowątkowa i rozwojowa, a policjanci cały czas zbierają w tej sprawie materiał dowodowy. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie. Za popełnione przestępstwa mężczyźnie grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.
Mężczyzna jest także przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy w Olsztynie.
AKTUALIZACJA (godz. 13:01)
Zarząd województwa w godzinach południowych wysłał oświadczenie, w którym informuje o odwołaniu ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie Przemysława G., przeciwko któremu Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi postępowanie przygotowawcze.
Pełna treść komunikatu poniżej:
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi postępowanie przeciwko Przemysławowi G., który podejrzany jest o czyny z art. 231 § 2 k.k. tj. działania funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego lub prywatnego poprzez przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
Zastosowane przez prokuraturę środki zapobiegawcze dotyczą zawieszenia w czynnościach służbowych Przemysława G. zarówno jako dyrektora, jak i lekarza WOMP w Olsztynie, zakazie przebywania na terenie ośrodka oraz kontaktowania się z niektórymi pracownikami. Prokuratura postanowiła także o dozorze policji wobec odwołanego dyrektora.
Charakter zarzuconych podejrzanemu przestępstw polega głównie na nadużyciu władzy w ramach zajmowanego stanowiska. Ustanowione przez prokuraturę środki zapobiegawcze zostały zastosowane bez wskazania terminu ich obowiązywania, co oznacza brak możliwości wykonywania pracy przez dyrektora w bliżej nieokreślonym czasie.
Zaistniałe okoliczności, w ocenie zarządu województwa, uniemożliwiają dalsze zatrudnienie Przemysława G. na stanowisku dyrektora WOMP, gdyż nie gwarantuje on obecnie prawidłowego poziomu i jakości wykonywania obowiązków dyrektora oraz skutkują utratą po stronie zarządu województwa warmińsko-mazurskiego zaufania, że dyrektor Przemysław G. może pełnić powierzoną mu funkcję w sposób prawidłowy.
W ubiegłym roku podczas wykonywania przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie czynności nadzorczych w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Olsztynie – jednostce podległej samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego – zostały dokonane ustalenia wskazujące na możliwość występowania w jednostce nieprawidłowości. W ich następstwie marszałek województwa poinformował prokuraturę o ujawnionych nieprawidłowościach w celu dokonania ich weryfikacji.
Organy ścigania, wykorzystując przewidziane prawem uprawnienia śledczo-dochodzeniowe, których nie posiada urząd administracji publicznej, dokonały weryfikacji wykrytych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie nieprawidłowości oraz dalszych ustaleń, co skutkowało postawieniem Przemysławowi G. zarzutów karnych.
Komentarze (18)
Dodaj swój komentarz