Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-31 18:59

Redakcja

Jubileusz 25-lecia UWM w Olsztynie [HARMONOGRAM]

Jubileusz 25-lecia UWM w Olsztynie [HARMONOGRAM]
Olsztyński uniwersytet z Kortowa obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia
Fot. UWM w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Uczelnia od początku trwającego roku akademickiego świętuje swój jubileusz, organizując wydarzenia o charakterze artystycznym. Największe atrakcje zaplanowano jednak na początek czerwca.

reklama

Społeczność uniwersytecka swoje święto chce obchodzić wspólnie z mieszkańcami Olsztyna i regionu. Zaproszeni mogą czuć się wszyscy, którzy chcą spędzić czas w przyjaznej atmosferze, a przy okazji zapewnić sobie trochę naukowych i sportowych wrażeń. Piknik naukowy, Bieg Uniwersytecki, mecz piłki nożnej i kino plenerowe – wszystko to będzie czekało na osoby, które odwiedzą Kortowo w niedzielę 9 czerwca.

Świętowanie w biegu i na boisku

Bieg Uniwersytecki wraca do Kortowa po kilku latach nieobecności. Jego ambasadorką jest Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy i olimpijka występująca w barwach uniwersyteckiego klubu sportowego. Publicznie zapewniała, że kampus UWM jest jednym z jej ulubionych miejsc treningowych. Każdy, kto chce się na własnej skórze przekonać, na czym polega wychwalany przez biegaczkę urok Kortowa, będzie mógł przebiec się ulicami i ścieżkami, które tak dobrze zna nasza mistrzyni. Przygotowania warto rozpocząć już teraz, bo do pokonania będzie 10 kilometrów.

Zmodernizowany stadion lekkoatletyczny czekał będzie z kolei na młodszych biegaczy. Z myślą o nich przygotowana zostanie krótsza, licząca 450 metrów, trasa.

Ci, którzy lubią sportowe emocje, będą mieli szansę kibicować piłkarskim potyczkom kadry i studentów. Mecz będzie miał charakter koedukacyjny. To może być prawdziwe widowisko, bo piłkarscy mistrzowie są w gronie i studentów, i pracowników.

Nauka to też… rozrywka!

Piknik, który odbędzie się w samym sercu kampusu uniwersyteckiego, to okazja, by zaprezentować potencjał naukowy uczelni. W jego organizację zaangażowane są wszystkie wydziały UWM. Każdy z nich będzie chciał pokazać kawałek swojego świata i tego, co buduje wydziałową tożsamość. Wszyscy przedstawią wycinek tego, czym zajmują się uniwersyteccy badacze i koła naukowe. Organizatorzy pamiętają o osobach w każdym wieku, więc atrakcje mają być ciekawe i dla rodzin z dziećmi, i dla kandydatów na studia, i dla osób dorosłych. Będą eksperymenty, łamigłówki, gry, prelekcje i wiele innych propozycji. Nad całym wydarzeniem pieczę sprawować będzie Centrum Badań i Projektów, którego zespół ma duże doświadczenie w organizowaniu m.in. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Korzystając z możliwości, które daje Kortowo, Centrum Marketingu i Mediów zaprosi z kolei na wspólny seans w wyjątkowej przestrzeni uniwersyteckiego kampusu. Kino plenerowe ma za zadanie wprawić wszystkich uczestników w dobry nastrój, który na pewno przyda się tym, którzy będą już odliczali dni do wakacji lub wymarzonego urlopu.

Uniwersytet pełen sztuki

Zanim rozpocznie się czerwcowe świętowanie, na Uniwersytecie będzie miało miejsce jeszcze wiele innych wydarzeń o charakterze artystycznym. Od 3 kwietnia w Galerii „Stara Kotłownia” będzie można oglądać wystawę „New Media Art Department Polish Japanese Academy of Information Technology”. W piątek 19 kwietnia na koncert w Państwowej Szkole Muzycznej zaprosi Wydział Sztuki (który w tym roku świętuje 15-lecie istnienia), a dzień później (20 kwietnia) w Centrum Konferencyjnym UWM odbędzie się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”, któremu towarzyszyć będzie wystawa „Eko-klimaty” Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”. „Jamnikowe” fotografie będzie można także oglądać także nieco później. W środę 15 maja w Galerii „Stara Kotłownia” zaplanowano wernisaż rocznicowej wystawy prezentującej artystyczne dokonania tej jednej z najdłużej działających agend Akademickiego Centrum Kultury.

Dobrej zabawy nie zabraknie z pewnością podczas Kortowiady (22-25 maja). Juwenalia w Olsztynie, cieszące się opinią najlepszych w Polsce, po raz kolejny zawalczą o utrzymanie tej reputacji. Na scenie na plaży kortowskiej pojawi się wiele gwiazd. Wśród nich m.in. Daria Zawiałow, Artur Rojek, Nocny Kochanek i Kwiat Jabłoni.

Ważnym wydarzeniem w kalendarium obchodów jubileuszu UWM będzie też koncert, który zaplanowano na 4 czerwca. Na kortowskiej scenie zaprezentują się: Teatr Muzyczny UWM, Chór im. prof. Wawrzyczka, Orkiestra Akademicka UWM oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”.

Refleksja nad przeszłością, pomysły na przyszłość

Uniwersytet, który śmiało patrzy w przyszłość, nie zapomina także o historii – zarówno swojej, jak i regionu oraz ważnych dla niego ludzi. Prof. Jerzy Przyborowski jako rektor UWM objął patronatem honorowym Międzynarodową Konferencję Naukową „Kardynał Stanisław Hozjusz: teolog, humanista, dyplomata i kandydat na ołtarze”, która odbędzie się w dn. 6-8 maja w Rzymie. Jej organizatorami są Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wydarzenie to wpisuje się także w obchody 25-lecia Wydziału Teologii, który jest spadkobiercą dzieła kardynała Hozjusza i Towarzystwa Jezuitów w nauczaniu teologii na Warmii.

Z okazji 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie spotkają się rektorzy uczelni z całej Polski. Członkowie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wykorzystają spędzony w Olsztynie czas, aby omówić najważniejsze wyzwania stojące przed nauką i oczekiwane zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym.

- Od 1 października [na Uniwersytecie] odbyło się już wiele wydarzeń. Ale kulminacja nastąpi 3 i 9 czerwca - przypomina prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. - W uroczystym posiedzeniu Senatu UWM udział wezmą przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (prezydium KRASP-u), Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz Konferencji Rektorów Polskich Uniwersytetów Technicznych (czyli KRUP-u i KRPUT-u). Będziemy rozmawiać na temat przyszłości szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. To grono będzie powiększone jeszcze o gości z Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk - zapowiada rektor.

Galeria

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • po Politechnice WWA 2024-04-03 01:01:12 46.205.*.*
  UWM nie jest żadną uczelnią. To sztuczny twór, kreujący i wymyślający nowe nonsensowne kierunki, tylko po to, aby niektóre osoby mogły siedzieć na ciepłych posadkach. Niektóre kierunku na tej pseudo uczelni: kreowanie trendów, loty kosmiczne czy jakaś inżynieria kosmiczna :), bibliotekoznawstwo, wojskoznawstwo, kreowanie trendów itd. UWM co roku wypuszcza rzesze bezrobotnych, którzy później zderzają się z rzeczywistością. Oblegają urzędy pracy, płaczą że jej znaleźć nie mogą albo jest w w galerii za 2000 zł na umowę śmieciową. Tą pseudo uczelnie należy zlikwidować, najwyżej zostawić weterynarie i medycynę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • Anonymus1976 2024-04-02 15:07:27 92.68.*.*
  Zrobiliście z Uniwersytetu szopkę POPZPR Trzaskowskiego ,pouczcie się lepiej historii kogo z dumą zapraszacie i co organizujecie wstyd dla Olsztyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Hala 2024-04-02 09:41:14 178.235.*.*
  Dlaczego nie celebrujecie powstanie WSR, ART ? tylko UWM ? ŻENADA
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Remo 2024-04-02 07:42:08 46.205.*.*
  Nasi bracia ginął za nas na Ukrainie a Ci świętują. Dramat
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Były student 2024-04-01 23:36:33 2a01:11cf:41f:*
  Uniwersytet bez księgarni!!! Wstyd, nic dziwnego, że absolwenci nie czytają nic oprócz swego konta bankowego
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Zebra 2024-04-01 21:03:59 178.235.*.*
  Może otworzą Przystań - ostatnio Fala przed Campusem, żeby pokazać tym z Peło i ich młodym aktywistom tę oazę ciszy, spokoju i jeziorko. My olsztyniacy nie mamy tam prawa wstępu. Dość tego rozebrać płot, zrobić przejście oraz .....naprawić wszystkie dziury w kortowskich jezdniach. Takiej nawierzchni nie było nawet za...komuny. Trzeci Świat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Markava 2024-04-01 20:46:11 46.205.*.*
  Nasi bracia na Ukrainie umierają, a Polactwo zamiast pomagać to robi sobie obchodzi i świętuje. Dramat
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • NYC 2024-04-01 14:49:37 178.235.*.*
  Od pandemii notorycznie zamykany jest teren Przystani kortowskiej należącej kiedyś do Fundacji Żak UWM. Jest to jezioro przepływowe,a więc właścicielem jest Skarb Państwa, jest to woda publiczna, a częścią jeziora jest również 1,5 m pas nabrzeżny . Kiedy wreszcie Uczelnia przestanie łamać Prawo wodne. Co na to Wydział prawa? Może sąd to roztrzygnie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Diahel 2024-03-31 23:15:11 2a02:2454:3e9:*
  Ciekawe co na to studenci Antka Grzybka hahaha
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • nauczycielka Dana 2024-03-31 23:08:24 2a01:11cf:4a3:*
  Z całym szacunkiem i sympatią dla Uniwersytetu ale... uczelnia została utworzona 31 maja 1950 r. jako Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie (WSR), a w 1972 roku WSR została przemianowana na Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie na bazie których powstał 1 września 1999 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie… i to jest najważniejszy jubileusz!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • mgr hab. Müller 2024-03-31 21:22:35 88.156.*.*
  Czy oprócz części artystyczno-bankietowej oraz konferencji we własnym sosie akademickim, planowane jest podsumowanie tego okresu pod kątem wkładu kadry i absolwentów uczelni w rozwój miasta? Nie wątpię, że kolejne certyfikaty na ścianie i dotacje za nowe kierunki mają swoją wartość, ale dla zwykłych zjadaczy chleba niewiele one mówią o przełożeniu tych osiągnięć na życie codzienne mieszkańców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 5

www.autoczescionline24.pl