Jeszcze dużych mrozów nie ma, a już naprawiają szyny. Dlaczego?

Jeszcze dużych mrozów nie ma, a już naprawiają szyny. Dlaczego?
Przez ostatnie weekendy nie kursowały tramwaje. Przyczyną były naprawy na torowiskach
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

W ostatnich tygodniach w weekendy nie kursowały tramwaje. Zamiast nich na drogi wyjeżdżały autobusy zastępcze. Wielu mieszkańców zastanawiał fakt, że choć jeszcze duże mrozy nie nastały, to szyny już wymagają naprawy. Postanowiliśmy to sprawdzić.

W ostatnich tygodniach w każdy weekend podróżni, zamiast tramwajami, zmuszeni byli podróżować autobusową komunikacją zastępczą. Powód był jeden – naprawy szyn na torowiskach. Najpierw prace wykonywano w rejonie skrzyżowania ul. Witosa i ul. Płoskiego, później w rejonie skrzyżowań ul. Kościuszki z al. Piłsudskiego oraz ul. Kościuszki z ul. Żołnierską, a następnie w rejonie skrzyżowań Kościuszki/Żołnierska i Żołnierska/Obiegowa, a w ostatnią sobotę reperowano szyny w pobliżu ulic Żołnierska/Obiegowa.

Dziś z kolei Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu poinformował, że dziś w nocy odbędą się kolejne prace. Tym razem w obszarze skrzyżowania al. Sikorskiego z ul. Obiegową i ul. Pstrowskiego.

Mieszkańcy się zastanawiają, dlaczego już po czterech latach od ponownego uruchomienia w mieście tramwajów, naprawy są konieczne.

- Ciekaw jestem co będzie po tym kiedy cała ta infrastruktura przestanie mieć gwarancje producenta??, o ile już jej nie straciła. Nie wiem nie wnikam bo i tak to wiele nie wniesie przy takim BUBLU ZA MILIONY który za sponsorował nam za nasze pieniądze ratusz. Co do tramwajów to ja się z tym zgadzam i chciał bym żeby to rozbudowali, ale z głową a nie kosztem kierowców, którzy i tak nie mają łatwo. Moim Zdaniem powinna tam wpaść prokuratura i posprawdzać, kto zgodził się na taki BADZIEW który non stop pęka ( szyny ). Takie szyny powinny spokojnie wytrzymać do -10 stopni a u nas pękają przy cieplejszej temperaturze – komentuje w ostrym tonie nasz czytelnik (pisownia oryginalna).

- Zamiast tych tramwajów niech lepiej wpuszczą na rynek kolejnego operatora autobusowego z nowym taborem – proponuje inny internauta (pisownia oryginalna).

- parodia, wymieniają szyny na zimowe – żartuje jeszcze jeden komentujący (pisownia oryginalna).

Postanowiliśmy się dowiedzieć, co jest przyczyną tych kilkutygodniowych napraw.

- To są prace zaplanowane - po czterech latach użytkowania torowisk szyny, szczególnie na łukach, zużywają się wskutek tarcia. Podobnie jak klocki i tarcze hamulcowe w samochodzie, jak opony. Jest zatem konieczność ich naprawy bądź wymiany. W przypadku torowisk w Olsztynie wybraliśmy opcję naprawy - specjalistyczna firma, która wygrała przetarg, wykonuje tzw. napawanie zużytych szyn. Ta nowoczesna technologia pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, bo nie trzeba wymieniać zużytego odcinka czy całej szyny – wyjaśnia nam Cezary Stankiewicz, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie, które jest odpowiedzialne za naprawy.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Rugastoba 2019-12-09 16:26:17 89.228.*.*
  Kolejna gównoburza. Wielkie mi mecyje, że jak się używa, to się i naprawia. A biedni podróżni byli zmuszeni do jazdy komunikacją zastępczą. Nikt mnie nie zmuszał, sama wsiadłam i jechałam. Artykuł o niczym.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Issru 2019-12-07 07:45:31 5.173.*.*
  .."specjalistyczna firma, nowoczesna technologia" ale frazesy mydlenie oczu...napawanie to idzie gosc ze spawarka naddaje materialu tam gdzie sie starl - filozofia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Emeryt 2019-12-06 13:30:26 176.221.*.*
  Te położone w 1905 roku nie pękały i nie pamiętam by kiedykolwiek je naprawiano. Wytrzymały 60 lat. To co teraz się dziej to zwykła granda. Nikt nad tym co gorsza nie panuje i wmawia się nam, że to normalne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • werox 2019-12-05 22:27:55 95.160.*.*
  Taaaaaa zaplanowane prace!! Jeszcze niedawno był skandal ze spawami szyn, potwierdzone przez specjalistów z różnych uczelni. Co już zapomnieliście?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2
 • taka prawda 2019-12-05 22:25:08 95.160.*.*
  Niech CBA, NIK, prokuratura lepiej sprawdzi fuszerki inwestycyjne w tym mieście m.in. torowiska tramwajowe, rozpadający się park centralny. Miasto jako inwestor ma osoby odpowiedzialne za nadzór budowlany i teraz pytanie, gdzie Ci ludzie wtedy byli? Każdy inżynier należący do OII musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, więc dlaczego nadzór nie ponosi żadnej odpowiedzialności? Miasto zasłania się zabezpieczeniem gwarancyjnym, tuszując nieudolność osób odpowiedzialnych za nadzór budowlany. Obecna afera z prezydentem mnie nie dziwi, może wystarczy pokrzyczeć "brak konstytucji"? Barczewo czeka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • 100%olsztyniak 2019-12-05 21:00:17 86.177.*.*
  Zaraz zjawia się tu depresjonisci z elblonga i będą trollowac olsztynskie tramwaje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • MP 2019-12-05 19:20:39 88.156.*.*
  Co ciekawe skrzyżowania nie są objęte gwarancją.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
2147382000