Jest prawomocny wyrok w sprawie urzędników oskarżonych m.in. o korupcję i przekroczenie uprawnień

Jest prawomocny wyrok w sprawie urzędników oskarżonych m.in. o korupcję i przekroczenie uprawnień
Wyrok sądu w sprawie urzędników i przedsiębiorców jest prawomocny
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatrzył sprawę odwoławczą pięciu urzędników i trzech przedsiębiorców bezprawne działania podczas przetargów realizowanych w urzędach w Olsztynie oraz Dywitach. Troje z nich uniewinnił, a pozostali otrzymali wyroki częściowo uniewinniające.

W sprawie oskarżonych było siedem osób – pięciu urzędników i trzech przedsiębiorców. Ich przestępstwa polegały m.in. na obietnicy i wręczeniu korzyści majątkowej urzędnikowi, zmowie przetargowej oraz przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych podczas kilku postępowań przetargowych realizowanych w 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie oraz, w jednym przypadku, w Urzędzie Gminy w Dywitach. Zamówienia dotyczyły głównie obsługi medialnej podczas imprez promujących zdrową żywność, kulturę i sport.

Trzej główni oskarżeni – przedsiębiorcy Władysław B. i Tadeusz Z. oraz były dyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Igor H. – w październiku 2016 r. dobrowolnie poddali się karom pozbawienia wolności z warunkowym ich zawieszeniem na okres próby oraz karom grzywny. Ich sprawa została już prawomocnie zakończona.

Pozostali urzędnicy stanęli przed sądem. Joanna W. D., kierowniczka jednego z departamentów, usłyszała trzy zarzuty przekroczenia uprawnień, m.in. przy organizacji Olsztyn Green Festival. Z dwóch została uniewinniona i ostatecznie została skazana na karę grzywny w wysokości 3 tys. zł z trzeci zarzut.

Ewa D. również została skazana na 3 tys. zł grzywny przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy organizacji i obsłudze medialnej II Biegu Europejskiego.

Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił także troje pozostałych oskarżonych w tej sprawie: Mirosława G., inspektora zajmującego się sprawami informatyzacji w Urzędzie Gminy w Dywitach oskarżonego o przekroczenie uprawnień, Pawła K., przedsiębiorcy ubiegającego się o to zamówienie, a odpowiadającego m.in. za wywieranie wpływu na powyższe postępowanie przetargów oraz Bożeny W. Z., dyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko–Mazurskiego oskarżonej o przekroczenie uprawnień.

Apelację od wyroku wniósł prokurator i obie oskarżone kobiety. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy sąd uznał ich za winnych.

Joanna W. D. została skazana na karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby oraz na karę łączną grzywny w kwocie 4560 zł.

Z kolei Ewie D. została wymierzona kara 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby oraz kara grzywny w wysokości 2 tys. zł.

Mirosław G. otrzymał karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby oraz karę grzywny w kwocie 3 tys. zł, a Paweł K. – karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem również na okres 3 lat oraz karę grzywny w wysokości 5100 zł.

Natomiast Bożena W. Z. została skazana na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby.

Prokurator i obrońcy ponownie wnieśli apelacje. Ostatecznie Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił Ewę D., Mirosława G. oraz Bożenę W. Z. – od zarzuconych im czynów. Natomiast dwoje pozostałych oskarżonych – Joanna W. D. oraz Paweł K. – otrzymało wyrok częściowo uniewinniający.

- W rezultacie w stosunku do Joanny W.D. utrzymany w mocy został wyrok sądu pierwszej instancji skazujący ją na karę 1 roku pozbawienia wolności oraz karę grzywny w kwocie 3 tys. zł za jeden czyn związany z organizacją przetargu na kampanię medialną w związku z realizacją imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, regionalną i lokalną województwa warmińsko-mazurskiego w 2014 r. (pierwszy zarzut aktu oskarżenia). Z kolei w odniesieniu do Pawła K. utrzymane w mocy zostało rozstrzygnięcie skazujące go na karę 1 roku pozbawienia wolności oraz karę grzywny w kwocie 5100 zł za jeden czyn dotyczący działania na szkodę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Skarbu Państwa – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy olsztyńskiego sądu okręgowego.

Sąd złagodził im również okres próby do dwóch lat. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • R.O. 2020-02-12 16:52:54 5.173.*.*
  Moim zdaniem to wystarczająca kara, a nawet zbyt duża. Sąd postanowił słusznie.
  Odpowiedz Oceń: 0 5 Zgłoś treść
 • 305 2020-02-12 14:06:12 88.156.*.*
  R.O. nie wypowiada się,pewnie niewygodnie.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • hehe 2020-02-12 12:41:03 176.97.*.*
  to dowód na to, że reforma sądownictwa jest niezbędna. te kliki w dzisiejszych warunkach są nie do ruszenia, kasta sędziów o to zadba
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • dramat 2020-02-12 09:38:31 95.160.*.*
  Te wyroki to śmiech na sali, dają tylko pretekst, aby urzędnicy dalej kradli i byli skorumpowani. Urzędnik to funkcja, która piwinna słynąc wręcz ze zwalczaniem korupcji przez nich samych! A tu? kary po 3-5 tys zł i wyroki w zawieszeniu, przecież oni śmieją się Wam w twarz!! Ciekawe ile przyjeli korzyści przez okres funkcjonowania na stołkach! Nasze kochane sądu <love>
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • MP 2020-02-11 21:29:43 88.156.*.*
  Śmiech na sali to są wolne sądy POwsko- KODowskie ,pracownicy urzędu to wielbiciele PO
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • Rodowity Olsztynianin 2020-02-11 20:19:20 95.160.*.*
  Kpina !
  Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść
 • Haha 2020-02-11 19:20:34 95.160.*.*
  Buhahahhaha co to są za śmieszne kary, dramat!!!
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść